Koska toistaiseksi voimassaolevan vuokrasopimuksen saa irtisanoa

epäselvää...

Muutimme tähän asuntoon 1.3.2013, ja nyt haluaisimme taas muuttaa uuteen, parempaan asuntoon.
Koska siis saamme irtisanoa vuokrasopimuksen? Itse sopimuksessa ei lukenut muuta kuin "aikaisintaan vuoden päästä sopimuksen alkamisesta".
Nojuu se oli jo selvä asia, mutta päivämääräkin olisi ollut ihan hyvä.

Edellisessä asunnossa olisimme saaneet irtisanoa sopimuksen jo 31.12.2012, vaikka muutimme siihen 1.2.2012 ...? Siinäkin oli toistaiseksi voimassaoleva sopimus.
Tässä on syy, miksi en pidä vuokralla asumisesta, koska kaikki on niin epäselvää ja hankalaa.

Ja kaiken lisäksi löysin vielä tuollaisen keskustelunkin netistä, missä sanotaan, ettei vuokralaista voi pakottaa toistaiseksi voimassaolevalla sopimuksella asumaan vuotta asunnossa...? --> http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=92761&start=0&tstart=0

7

1852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se vaan menee

      Noh... jos oot menny allekirjoittamaan tuommosen vuokrasopparin, niin sillon oot sitoutunut asumaan siinä vuoden. Kannattais lukea mitä allekirjoittaa... voi olla, että joudut maksamaan jotain korvausta liian aikaisesta irtisanomisesta, mikäli siinä sopimuksessa sellaisesta on sovittu. Kannattaa muistaa, että vuokraSOPIMUS on vuokranantajan ja vuokralaisen välinen SOPIMUS ja molemmat allekirjoittaneet osapuolet ovat näin ollen sen hyväksyneet.

      • VuokraMatti

        Tuo ei kyllä pidä paikkaansa. Laissa sanotaan, että vuokralaisen irtisanomisaikaa ei voi sopimalla pidentää. Yleensähän tätä kierretään niin, että tehdään ensin vuodeksi määräaikainen sopimus, joka vuoden jälkeen muuttuu toistaiseksi voimassaolevaksi.
        (katso lain 52 pykälä: "Ehto, jolla vuokranantajan irtisanomisaikaa lyhennetään tai vuokralaisen irtisanomisaikaa pidennetään, on mitätön.")

        Mutta jos kyseisessä sopimuksessa puhutaan vain toistaiseksi voimassaolevasta sopimuksesta, niin sopimuksen voi irtisanoa milloin tahansa. Sen jälkeen seuraa normaali kuukauden irtisanomisaika, eli vuokra pitää maksaa myös seuraavalta kalenterikuukaudelta.


      • kurja vuokranantaja
        VuokraMatti kirjoitti:

        Tuo ei kyllä pidä paikkaansa. Laissa sanotaan, että vuokralaisen irtisanomisaikaa ei voi sopimalla pidentää. Yleensähän tätä kierretään niin, että tehdään ensin vuodeksi määräaikainen sopimus, joka vuoden jälkeen muuttuu toistaiseksi voimassaolevaksi.
        (katso lain 52 pykälä: "Ehto, jolla vuokranantajan irtisanomisaikaa lyhennetään tai vuokralaisen irtisanomisaikaa pidennetään, on mitätön.")

        Mutta jos kyseisessä sopimuksessa puhutaan vain toistaiseksi voimassaolevasta sopimuksesta, niin sopimuksen voi irtisanoa milloin tahansa. Sen jälkeen seuraa normaali kuukauden irtisanomisaika, eli vuokra pitää maksaa myös seuraavalta kalenterikuukaudelta.

        ei ihan noinkaan. Minä muutin asuntoon 1.2.2013 ja se oli toistaiseksi voimassa oleva. Mutta siinä oli ehto, että on asuttava vuosi. Minulla tulee vuosi täyteen 31.1.2014 ja muutankin pois, koska asunnossa niin paljon vikoja, eikä niitä korjata. Asunnon sanoin irti joulukuussa 2013.Asunnossa johon muutan, ei ole tuollaista määräystä, voisin muuttaa pois vaikka kuukauden kuluttua.


      • Ei jestas sentään
        kurja vuokranantaja kirjoitti:

        ei ihan noinkaan. Minä muutin asuntoon 1.2.2013 ja se oli toistaiseksi voimassa oleva. Mutta siinä oli ehto, että on asuttava vuosi. Minulla tulee vuosi täyteen 31.1.2014 ja muutankin pois, koska asunnossa niin paljon vikoja, eikä niitä korjata. Asunnon sanoin irti joulukuussa 2013.Asunnossa johon muutan, ei ole tuollaista määräystä, voisin muuttaa pois vaikka kuukauden kuluttua.

        Näitä vuokranantajia näyttää riittävän vai lienevätkö samoja joilla asuntoja ympäri Suomea. Tarkoitan että vuokrarahat kelpaavat ja kun paperit on allekirjoitettu,ei vuokranantajasta kuulu mitään. Takuuvuokrien perään saa kysellä viikkotolkulla vaikka avaimet on palautettu ja asunto kunnossa,sekä vuokrasopimus päättynyt sopimuksen mukaisesti.

        Itse olen vuokralaisena ollut aina täsmällinen ja huolehtivainen. Maksan vuokran ajallaan ja pidän asunnon kunnossa enkä häiriköi. Vuokrat kyllä nousee.

        Tuttavani muutti vuosi sitten yksityisen vuokra-asuntoon,sanoi irti sopimuksen asianmukaisesti niin nyt vuokranantaja on sanonut että vuokralaisen on etsittävä siihen uusi vuokralainen?? Eihän se nyt vuokralaisen tehtävä ole.


    • selvää

      Mistä noita kusipäitä riittää. Mene hotelliin niin saat muuttaa koska haluat.

    • kdhv

      Toistaiseksi voimassa oleva on toistaiseksi voimassoleva sopimus.
      Määräaikainen sopimus on sitten eri asia.

      Toistaiseksi voimassaolevan vuokrasopimuksen irtisanomisaika on 1kk.

      Sen kun irtisanoudutte.
      Ei seuraamuksia.

    • -Ammattilainen-

      Nykyään on varsin yleistä, että vuokrasopimuksessa on sovittu jokin ensimmäinen mahdollinen irtisanomisaika, joka alkaa X kuukautta vuokrasopimuksen alkamisen jälkeen. Useimmiten tämä molempia vuokrasopimuksen osapuolia koskeva irtisanomisaika on sovittu olevan 5kk tai 11kk vuokrasopimuksen alkamisesta. Vuokrasopimuksen irtisanomisaika on lain mukaan vuokralaisen puolelta 1 kk ja vuokranantajan puolelta 3 kk tai 6kk (sopimus kestänyt alle 1v. tai yli 1v.).

      Tällainen vuokrasopimuksen irtisanomisajan erityisehto kuuluu sopimusvapauden piiriin eli siinä ei ole mitään laitonta. Se ei myöskään tarkoita sitä, että sopimus on määräaikainen. Ko. klausuulilla varustettu vuokrasopimus on toistaiseksi voimassaoleva ja se jatkuu täysin normaalisti ensimmäisen irtisanomisajan alkamispäivän jälkeenkin, jos kumpikaan osapuoli ei sitä irtisano. Erityisehto ei saa olla kohtuuton ja on yleisesti katsottu, että 11kk on kohtuullinen aika, jonka vuokralaisen voidaan olettavan sitoutua vuokrasopimukseen.

      Monella menee tällaiset toistaiseksi voimassaolevat erityisehdoin varustellut ja oikeat määräaikaiset vuokrasopimukset lahjakkaasti sekaisin. Vuokrasopimus ei voi olla sekä toistaiseksi voimassaoleva että määräaikainen samaan aikaan, vaan se on joko toistaiseksi voimassaoleva tai määräaikainen. Määräaikainen vuokrasopimus päättyy sinä päivänä, kun sopimuksessa lukee. Toistaiseksi voimassaoleva sopimus päättyy, kun se irtisanotaan. Jos siinä on jonkinlainen irtisanomisajan alkamisajankohdan erityisehto, se tietenkin pätee molemminpuolin.

      Kannattaa ottaa asioista selvää ja selvittää myös oikea termistö. Isot vuokravälitysfirmat eivät voi tehdä laittomuuksia sopimustensa ja niiden ehtojen kanssa, koska ne jäisivät niistä kiinni alta aikayksikön ja bisnes loppuisi. Pienet yksityiset vuokranantajat voivat toki pyrkiä jäljittelemään isompien toimijoiden toimintatapoja ja vuokrasopimussisältöjä, mutta monissa tapauksissa ihan kaikki tietämys ei ole välttämättä ajan tasalla.

      Jos vuokrasopimuksessa on lukee aikaisintaan vuoden päästä sopimuksen alkamisesta ja vuokrasopimus on alkanut 1.3.2013, vuokrasopimuksen voi irtisanoa 3/2014, mikä tarkoittaa, että vuokrasopimus ja vuokranmaksuvelvollisuus päättyvät 30.4.2014. Irtisanomisaika alkaa aina kuukauden viimeinen päivä ja vuokrasopimus päättyy irtisanomiskuukautta seuraavan kuukauden viimeinen päivä, jollei muuta ole sovittu. Yleensä ei ole sovittu ja silloin mennään AHVL:n mukaan. Ja laki sanoo, mitä juuri kirjoitin.

      Jo se, miten asia on sopimukseen kirjattu, kertoo kyllä aikamoisesta suurpiirteisyydestä ja amatöörimäisyydestä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe