Olemme käyneet kaksi kertaa Sao Miguelilla ja on todella ihana paikka. Nyt meita innostaisi mennä jollelin muulle Azoireiden saarista. Tykkäämme ihailla maisemia, patikoida, luonnosta ja hyvästä kalaruuasta ja saahan siellä tietysti olla jokunen kauppakin. Mitä Masseur suositteliit? Missä olisi suht hyvä hotelli ja helppo mennä Lissabonista??
Minne saarelle?
3
244
Vastaukset
- kokenut matkailija
En suosittele niitä neuvoja. Onhan sulla netti käytössä sieltä löydät sopivat hotellit?
esim. boogin.com hikan viitseliäisyyttä ja taitoa. Niin kai te menette Lissabonista lentäen. Siis kuinka kentältä pääsee hotelliin! travellink on toinen välittäjä. Nimimerkin "Kokenut matkailija" varoituksesta huolimatta vastaan kysymykseenne. Netissä jokaisella käyttäjällä on vastuu itsellään vastaanottamastaaan tiedosta.
Valittavananne on kahdeksan muuta saarta, joista jokaisella oma ilmeensä. Floresin saarea pidetään usein kauneimpana, Sen lähellä on saariryhmän pienin saari Corvo, jonka pienuus saattaa viehättää jo sinänsä ja jolla käynnin voi yhdistää oleskeluun Floresissa.
Keskisillä saarilla lähimpänä toisiaan ovat ns kolmiosaaret, Ilhas do Triangulo, São Jorge, Faial ja Pico, joiden välillä on lauttayhteys ympäri vuoden. Erillään sijaitsevat saariryhmän väkiluvultaan toiseksi suurin (n. 55 000 asukasta) Terceiran saari ja pieni Graciosan saari. Terceiralla sijaitseva Angra do Heroísmon kaupunki on Unescon maailmanperintölistalla.
Luonnonnähtävyydet ja maisemat ovat saarilla samankaltaisia, tosin hieman eri vivahteilla, Niiden kaikkien perustana on tuliperäisyys. Autonomisen hallinnon virallinen matkailuinfo on sivustolla http://www.visitazores.com/en.
Kauppoja ja ravintoloita kalaruokineen löytyy jokaiselta saarelta, ihan pienimmältäkin.
Useimmat omin päin Azoreille matkustavat suomalaiset lentävät Helsingistä Lissabonin kautta TAPilla. Omien lentojensa lisäksi TAPin kautta voi valita SATA:n lentoja code sharing pohjalta. Lissabonista lennetään suoraan Ponta Delgadaan, Lajesiin (Praia da Vitória, Terceira), Picolle (Madalena do Pico) ja Faialiin (Castelo Branco, Horta).
Lentoja voi tarkastella SATAn sivuilta osoitteessa www.sata.pt. Valmiita räätälöityjä lento-hotellipaketteja tapaamani suomalaiset ovat ostaneet mm. Supersaverilta, ebookersilta, Matka-Atlakselta ja Aurinkomatkoilta. Hotelleja Azoreilla on rajoitetusti ja ne ovat varsin selväpiirteisiä. Booking.com on niiden anlaysoimiseen varsin hyvä lähde. Tarjolla on myös majoitusta maalla (turismo rural), sivustoja aiheesta lienee useita, tässä linkki yhteen niistä: http://www.azorestourism.com/r_rural/; taloja maalla: http://www.casasacorianas.com/azores/index.php.- Haluu
Kiitos Masseur vastauksesta. Olen kysynyt sinulta neuvoja aikasemminkin ja aina olen voinut niihin luottaa. Toisin kuin kaikenmaailman viisastelijoiden neuvot ohitan sujuvasti.
On se kiva saada asiallisia neuvoja nettisurffailun lisäksi. Kaikkihan nyt nettiä osaavat käyttää matkoja etsiessään, mutta on kiva kysäistä kuitenkin neuvoja sellaiselta joka siellä päin asuu.
Sain paljon tietoa vastauksestasi ja eikun matkaa suunnittelemaan.
Kysyn kyllä jatkossakin neuvoja Masseurilta. Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086937- 954441
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493885- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1903479
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482532
- 131924