Pumppukärryn kuljettaja

Onko millaista hommaa tuo pumppukärrinkuljettajan työ? Tuleeko paljon kilsoja päivässä? Saako kärriin laittaa nimikyltin ja viirejä?
7529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joo ja L-A:ki olis hyvä olla asennettuna kuin myös hienot verhot ! ne tripaali teipit

Äänestä

Mua ottaa päähän nykyään tuo pumppukärrykuskien käytös rekkabaareissa. Ei ole asiat niin kuin vanhaan hyvään aikaan! Itse olen ajanut 40 vuotta Roclan pumpuilla. Baareissa meillä on omat pöydät ja me myös saamme etuilla kassajonossa. Myös BT-pumppujen kuskit saavat tulla sisälle, mutta tietyllä kunnioituksella Rocla-miehille. Junghainrich´in kuskien pitää koputtaa baarin ikkunaan ja he voivat tulla sisään jos Roclan tai BT:n kuskit päästävät. Puhuminen tai katsekontakti on kielletty. Mutta sitten nuo kinukkipumppujen kuskit! Se on niin, että turpaan tulee, jos edes pyrkivät sisään.

Sit ottaa myös pannuun, että pumppukärrykuskit eivät enään morjestele toisilleen vastaantullessa.

Itse olen tuunannut Roclaani bikinibeibien kuvilla ja punaisilla ledeillä vetokahvan takaosaan. Kateelliset kinukkikuskit tosin väittää, että punaista valoa heijastuu liikaa eteenpäin Dimekseistäni. Viimeviikolla poliisi kävi terminaaalissa ratsaamassa mun valoja. Sain korjausmääräyksen, mut Roclamies ei semmoisista valitä. Rahtia ajan niin kuin ennekin!

Äänestä
  • ja sehän on kans tärkeetä tässä pumppukärrikuskien hier arkiassa että jos joku toinen kuski tulee vastaan ilman kärryään niin ei kyllä varmana morjesteta, vaikka samassa työpaikassa oltais oltu jo 20 vuotta yhtäaikaa!! Juu ja kyl nääs Roclakuskit on ihan ykköskärkeä näis hommis, sit ehkä junkkuäijät ja sit BT:n kuskit. muita merkkejä ei edes Pumppukärryksi voi kutsua!!

    Äänestä

  • Mä olen koittanu saada keltaiset sivuvalot pumppuihini, mut tuppaavat irtoamaan noiden eurolavojen kanssa touhutessa. Mocoman LA-puhelimen teline ja antenni sentään toimii mainiosti. Hyllyjen välissä mä huutelen kavereille länkkyyn, että olen tulossa ison kuorman kanssa terminaalin kulkuväylälle, eli motarille, kuten me pumppukuskit sanotaan.

    Mun la-tunnus on "pumppua takaapäin 96". Mä en tajuu, miks se naurattaa etenkin automiehii. Mä vaan niin tykkään työntää mun pumppua etenkin finskiin. Finlava on niin mukavan rehevä muodoiltaan.

    Äänestä

tarkoitatko Ruduksen betonipumppuja.

Äänestä
  • Tarviiko pumppukärryhommiin olla tieturva-1 tai hygieniapassia entäs rikikortti paperikiekko ?

    Äänestä

paperikiekko on aina täytettävä ennen pumppukärryllä ajoon lähtöä. Mitens muilla pumppukärri kuskeilla, onko hommaa riittäänyt, ja onkos tullut paljon tyhjänä potkuttelua halleilla? Kuulin tuossa että naapuri virmassa oli tapahtunut kahden pumppukärrin välinen kolari josta lähti yhteensä neljä ihmistä sairaalaan. Syynä kuulemma toisen kuiljettajan pohkeen revähdys ajon aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kärrikuski kirjoitti:

Onko millaista hommaa tuo pumppukärrinkuljettajan työ? Tuleeko paljon kilsoja päivässä? Saako kärriin laittaa nimikyltin ja viirejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu