Jos matkustaa pelkkien käsimatkatavaroiden kanssa, niin ei kait tuossa lähtöselvitys-Boarding Passissa tule mitään muuta uutta tietoa siihen kuin istumapaikka.
Mutta edistää sekin tietenkin asioiden kulkua..tietenkin.
Lähtöselvityksen tarkoitus
9
706
Vastaukset
- naurattaa
näin se on kun ei ole matkalaukkua.
- urpå matkustaa
olisikohan ihan siitä syystä että tiedetään ketkä ovat lennolla ???
vaikuttaa matkatavaroihin , koneen painoon , tankkaukseen , matkustajien laskentaan
eli aika tavalla kaikkeen mitä ennen lentoa otetaan huomioon.
kun se kone ei ole se teidän yksityiskone johon ostatte niitä saatanan kalliita lippuja.
vajakit. - ap..
Nehän tsekkaa vasta portilla, ketä koneeseen nousee, eikä yksin lähtöselvityksen kautta. Ja kaikki muut tiedot lienee jo lipussa, kun varaus lippua ostettaessa tehdään, paitsi istuinpaikka.
Siksi mietin, että onko lähtöselvityksellä muuta virkaa (pelkät käsimatkatavarat) kuin vaan tuo istuinpaikka.- Check in on tehtävä
Ei tsekkaa vasta portilla kuka koneeseen nousee, siksi se lähtöselvitys on tehtävä...vaikka tekisit sen portilla...mutta jos odotat siihen asti kun koneeseen nousu aloitetaan...voipi olla ettet enää pääse mukaan lennolle.
Lähtöselvitys on tehtävä joko netissä,automaatilla tai portilla...mutta HUOM. mikäli sen tekee portilla niin siinäkin on oma aikaraja milloin se on oltava tehtynä. - Mitä ajat takaa?
Siinä on sulle tietoa: Siitä näkee lähtöportin ja ajan jolloin koneeseen noustaan. Tietenkin nämä asiat tarkistat vielä lentokentän näytöltä.
- Boarding
Onhan sillä merkitystä. Moneenkin asiaan, kuten jo mainittu. Ja, kun lähtöselvitys on tehty ja alkaa boarding niin sitten alkaa tulemaan niitä kuulutuksia. Maija ja Matti Meikäläinen pyydämme teitä välittömästi portille 20. Viimeinen kuulutus jne. Portti sulkeutuu.
- Näin se on
Kyllä ne portilla lukevat boarding passista tiedot järjestelmään, ketä lentokoneeseen astuu.
- Näin se juuri on
Jos ei tee lähtöselvitystä niin silloin ei ole myöskään boarding passia....aika simppeliä.....vaikka on lippu lennolle, ei se tarkoita että jokin mystinen tietokone jossain lukee matkustajioen ajatuksia tulevatko lennolle vai eivät.
- selvensikö?
Lähtöselvityksessä "lukitaan" paikat matkustajille, ja sen perusteella lasketaan koneen kokonaispaino, jonka perusteella esim. kone tankataan ja kapteeni laskee nousunopeudet yms., varataan koneeseen ruoka yms. Lähtöselvittäminen tarkoittaa koko lentävän koneen kombinaation rakentamista sellaiseksi, että lento onnistuu.
Ostettu lippu ei tarkoita samaa kuin lähtöselvitetty matkustaja, esimerkiksi normaalihintaisissa bisneslipuissa on muutosoikeus koneen lähtöön asti eli he voivat soittaa vielä tuntia ennen lentoa, että tulenkin huomenna. Tai jättää tulematta ja ilmoittaa seuraavana päivänä, että nyt passaisi lentää. Vain tavallisten tallaajien alennusliput menettävät arvonsa, jos tallaaja ei mene kyseiselle lennolle. Toisaalta taas koneita säännöllisesti ylibuukataan, jonka johdosta osa matkustajista joudutaan jättämään pois lennolta, tai upgreidaamaan korkeampaan luokkaan. Tuokin tapahtuu siinä lähtöselvitysjärjestelmässä.
Jos taas joku jättää tulematta koneeseen/lähtöportille, mutta hänet on lähtöselvitetty, hänet poistetaan erikseen koneen matkustajista ja myös hänen laukkunsa poistetaan ruumasta. Hän on silloin "käyttänyt" lentonsa eikä voi esimerkiksi mennä toiselle lennolle samalla lipulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204428Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 351770
- 221767
- 681761