Muurari. Miten niin? Lehdessä luki, että Hector on tehnyt yhteensä 300 piisiä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuohan on kuin Antti Hyryn Uunista suoraan... Leivinuuni ja murkassa piisi.
Oikeasti Hector on muusikko. Ai mikäkö on muusikko? Sellainen, joka tekee työkseen perunamuusia.
On niin surkee.
Aloitti David Bowien matkinnalla, lauloi Amsterdamin satamasta toisten sanoilla jne. Nolla tyyppi!!!!!!!!!!!!
Juuri noin, ei Hectoria a.k.a Heikki Harmaa voi omaperäiseksi väittää, väänteli vain hittibiiseistä covereita. Tuosta ammatista - onkohan sellaista ammattia kuin HURAHTAJA... Ensin se hurahti folkkiin, sitten David Bowieen hiustyyliä myöten, hurahtipa myös hihhuliksi (muistaakseni esitteli uskoon hurahtamistaan APU -lehden jutussa). Hectorilla on yksi mainittava biisi, jonka hän on aivan itse tehnyt ja tiettävästi omakohtaisesta lapsuudenkokemuksestaan: "Kuka Teki Hectorin Eteiseen?"
Herra Harma on tunnetusti aina ollut vihervassari, siitä syystä hän pääsi aikoinaan Yleisradio nimiseen suojatyöpaikkaankin levynkääntäjäksi, ohjelma lopetettiin vasta muutama vuosi sitten. Hän ei vahingossakaan soittanut tiettyjen suomalaisten bändien biisejä, vaikka ne olisivat olleet huippusuosittuja. Sleepparit muun muassa tekivät pilailuversion, jolla Harma Hurahtaja oli osallistunut Syksyn Sävel kilpailuun; "junat vaihtoi asemalla salaa raiteitaan huu huu huu! jne." Sanat olivat itsensä maestron, mutta Sleepy Sleepersin TV versio oli liikaa Herra Hurahtajalle. Mato tai Sakke naureskeli kerran jossain ohjelmassa, että "Harma kulkee Yleisradion käytävillä maihari yllään ja höpöttää, että Vietnamissa on sota, Vietnamissa on... eikä perkele soita meidän levyjä!" Ei soittanut Hurriganesiakaan, mutta soitti taistolaiskommarien kantaa ottavia taidepläjäyksiä, kotimaisista artisteista/bändeistä puheen ollen.
ps. kuinkahan monta jäähyväiskiertuetta se on jo ehtinyt tehdä..
Hectorihan oli myös lannanluoja, aloitti folk laululla "Tääl istun mä tunkiolla ja synkkänä katselen, seas roskien kaiken loan ja lasipullojen..."
Aion.
Folkpop.
Kukaan ei tiedä, mutta heitorin sivu toimi oli höpö-tinttinä esiintyminen höpöille
terv. alkuperäinen höpö-tintti