Millä videon DVB-tekstit kuvaan kiinni?

videoija.

Mulla on digiboksista tallennettuja .ts tiedostoja elikkä mpeg2-videotiedostoja joissa on mukana DVB-tekstitys (Ylen kanavilta).

Millä ohjelmalla voisin polttaa nuo DVB-tekstitykset suoraan kuvaan kiinni? Siis ilman että joutuis ensin demuxaamaan tekstit ProjectX:llä ja sitten polttamaan kuvaan. Avidemux osaa polttaa tekstejä mutta se ei tajua DVB-teksteistä mitään joten pitäis olla sellanen ohjelma jolla nuo tekstitykset voisi polttaa suoraan ilman välivaiheita. Mieluiten ilmainen ohjelma ja saa olla joko linuxille tai Windowsille (Win 98SE, XP tai Vista, mutta Win 8/8.1 ei tässä talossa ole eikä tule).

10

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasi pelko?

      Mikä kasissa niin pelottaa?

      • häivy.

        Mitä se sulle kuuluu!


      • Kasi pelko?
        häivy. kirjoitti:

        Mitä se sulle kuuluu!

        Oletko aloittaja vai miksi usutat vastaajia palstalta pois?
        Etkö osaa samaa nimimerkkiä edes käyttää?


      • häivy.
        Kasi pelko? kirjoitti:

        Oletko aloittaja vai miksi usutat vastaajia palstalta pois?
        Etkö osaa samaa nimimerkkiä edes käyttää?

        Miten viestisi edes liittyy koko aiheeseen? Siksi usutan sua pois! Jos et osaa vastata aloittajan kysymykseen niin pysyppäs poissa koko ketjusta! Se että pelkääkö aloittaja Win8 vai ei, ei liity millään tavalla aiheeseen!!!! Se tässä on pointti.


      • Kasi pelko?
        häivy. kirjoitti:

        Miten viestisi edes liittyy koko aiheeseen? Siksi usutan sua pois! Jos et osaa vastata aloittajan kysymykseen niin pysyppäs poissa koko ketjusta! Se että pelkääkö aloittaja Win8 vai ei, ei liity millään tavalla aiheeseen!!!! Se tässä on pointti.

        Ethän tuota osaa itsekään vastata, ja vaikka ilmoitit viestin asiattomaksi niin se ei ole asiaton.
        Esittämästäni kysymyksestä olisi voinut lähtä neuvomaan enemmänkin, mutta ketjuhan on jo pilalla.

        Tuolla sun nimimerkillä kun tein haun niin näkyy olevan samanlaista menoa muillakin palstoilla, liekkö samaa nimimerkkiä muutkin käyttäneet, tiedä häntä.


    • toihan se

      Freemake toimii mulla W7:ssa

      • yks vaan

      • yks vaan
        yks vaan kirjoitti:

        Freemake vaan ei taida ymmärtää DVB-tekstityksiä sen mitä luin sen spekseistä. Mut Xmedia Recode 3.0.8.0 ainakin toimii!

        http://www.xmedia-recode.de tosin tuolta ei saa tota vanhempaa 3.0.8.0 versiota joten joutuu käymään täällä http://www.videohelp.com/tools/XMedia-Recode/old-versions#download

        Lisätään vielä se että ei kannata kokeilla sitä kaikkein uusinta versiota Xmedia Recodesta, se ei löydä DVB-tekstityksiä, ilmeisesti ko. ominaisuus on poistettu uusimmasta versiosta. Se sen sijaan tarjoaa erillisiä tekstitystiedostoja importattavaksi (siis mm. srt, ass, sup jne.)


    • toihan se

      Ainakin jos lataa Elisaviihteestä Ylen ohjelmia *.ts muodossa omalle koneelle ja laittaa subtitles suomi, niin Freemake poltaa tekstit kiinni.

      • entäpä jos

        Kannattaa muistaa että Ylen ohjelmissa on myös tekstitv-tekstitys, entäpä jos tää Freemake polttaakin ne tekstitv-tekstit kiinni? Mistään ei nimittäin löydy mainintaa että se tukisi myös DVB-subeja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7515
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3723
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      53
      3613
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      85
      3397
    5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      53
      3361
    6. 51
      3044
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      36
      2842
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2494
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      197
      1958
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1571
    Aihe