Kuumeen mittaaminen

äiti

Kuinka vanhalta lapselta mielestänne vielä kannattaa mitata lämpö peräsuolesta? Entä minkä ikäiseltä lapselta näin ei enää kannata tehdä? Missä mielestänne kulkee raja?

6

6286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarja

      kaikilta lapsiltani 3 kpl vauvasta asti kainalosta,tosin meillä ei kuumemittaria lasten takia ole tarvinnut 12 vuoteen varmaan tuota kahtatoista kertaa.Kahdella vanhimmalla ei nouse kuume juuri minkään taudin yhteydessä ja nuorimmallakaan ei ole vielä kerennyt olla 2v.

    • äiti..

      Taisin siirtyä kainalomittaukseen lapsen ollessa 2-3 vuotias. Mielestäni lapsi oli tuolloin niin iso - jaksoi olla paikallaan mittari kainalossa ja kuumeisena lapsi ei muutenkaan jaksa yhtään mitään, joten on helppokin mitata. Ja ymmärsi asian, että miksi.

      Ja mielestäni lapsi oli jo niin iso, että pyllystä mittaamisen hän koki häveliääksi ja ehkä nöyryyttäväksikin.

      Naapurini tosin kertoi, että heillä mitataan lämpö pyllystä jos hän niin sanoo ja piste, lasten mielipidettä ei kuunnella. Vanhin lapsi oli jo koulussa ja kuulemma häneltäkin lämpö otettiin pyllystä, ja uskon sen - niin hullu se nainen oli ! Siinä ei lapsen itsemääräämisoikeudella ja lapsen yksityisyyden kunnioittamisella ollut arvoa ollenkaan !

      • Kuumekalle

        Meitä on ollut viisi lasta ja jokaiselle äiti alkoi opettaa kainalosta mittausta 4-5 vuoden iässä. Kaksi hän sai oppimaan, mutta kolmella meistä ei mittari pysynyt kainalossa 10 minuuttia tai jaksanut istua paikalla sitä aikaa ja odoaa.

        Meiltä kolmelta alettiin mittaus suorittamaan jatkossakin pyllystä, sillä se oli helppo, nopea keino mitata lämpö ja piinaava toimenpide oli parissa minuutissa ohi. Itse olin viiden joukosta toiseksi vanhin ja mittaus suoritettiin pyllystä aina 10-vuotaaksi asti, kunnes rauhoituin. Kahdelle minun nuoremmalle sisarukselle pyllystä mittaus suoritettiin suunnilleen kouluikään asti. Äiti sanoi, ettei kainalosta mittaamisesta tule mitään, koska mittari ei näytälähellekään todellista arvoa, kun se on siirtynyt pois paikastaan. Uusi kainalomittaus olisi taas 10 minuuttia, joten paljonnopeammalla selviätte pyllystä mittaamisella. Itse suostuin pyllystä mittaamiseen ilman vastaan sanomisia, mutta sisaruksia sai muutama kerta suotutella siihen. Äitillä oli sen verran hyvä ajatuksenlukutaito, että hän osasi arvioida, koska kainalosta mittaaminen saattaisi alkaa kunkin kohdalla saujumaan.

        Omasta tapauksesta on kulunut jo 30-40 vuotta ja kahdella sisaruksella 5-10 vuotta vähemmän. Lapsena sitä oltiin vähän väliä kuumeessa, mutta nyt en ole tarvinnut kuumemittaria varmasti yli 20 vuoteen, koska käyn lenkillä ja kilometrejä vuodessa tulee noin 7000. Maraton kulkee aikaan 2;40.00.


    • Eepi

      on n ensimmäinen puoli vuotta peräsuolesta, nyt tosin iltatähdelle ostin korvakuumemittarin, joten korvasta ihan ensimmäisistä viikoista lähtien (3 viikon ikäisenä ensimmäinen flunssa) ..

      • malla

        Siis mittasin niin kauan, että poika oli niin vanha ettei enää antanut oikein mitata peräsuolesta. Olisikohan ollut noin 1,5 vuotta.
        Korvamittarien korvaanmenevä osa on aika iso ja se täytyy saada todella hyvin sinne korvaan, että saa luotettavan tuloksen.


    • faija

      Vanhin lapsemme on nyt neljä, ja alkaa pienessä kuumeessa pysyä sen hetken paikoillaan että kainalosta saa kuumeen mitattua. Kun on paljon kuumetta, on isokin lapsi niin naatti, että ei vastustele kuumeen mittaamista pepusta.

      Pienemmältä (2,5 v) mittasin juuri eilen illalla lämmön pepusta (37.8C ~normaalin rajoissa). Oli kuitenkin niin itkuinen ja nuutunut, että jäi tänään kotiin lepäämään.

      "Kuinka vanhalta lapselta mielestänne vielä kannattaa mitata lämpö peräsuolesta?" No jos haluaa tarkan mittaustuloksen, niin ruumiinlämpö tulee mitata pepusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe