Upo Pisara 60 P koneessa on ongelma. Kone suorittaa ohjelmaa normaalisti, mutta huuhteluvaiheessa laskee veden viemärin sijasta veden allensa turvakaukaloon. Eli kone kyllä ottaa ja poistaa ohjelman pesuvaiheessa vettä mutta huuhteluvaiheessa välillä alussa ja välillä viimeisessä huuhtelussa se ei pumppua vettä viemäriin asti. Joku siis laukaisee sen pumppuamaan sen turvakaukaloon. Pystyykö asialle tekemään jotain itse? Kone on 15 vuotta vanha ja korjaaminen epäilyttää kun se maksanee pari-kolmesataa. Sääli olisi toiseaalta luopua muuten hyvästä koneesta.
Astianpoesukone laskee alleen
Käsinpesijä
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sama vika oli minulla ruotsalaisessa? koneessa. Siellä on magneettiventtiili, jossa rautapala kulkee edestakaisin muovisylinterissä. Ajan mittaan sylinteri kuluu puhki, ja alkaa vuotamaan vettä. Kaksi kertaa minä sen venttiilin vaihdoin. Helppo homma kun koneen vetää esiin.
Joo---ja poistoputki voi olla tukossa.
voipi olla vuoto tuolo puolen magnetti ventiilissä, kiertovesi pumpussa taikka poistopumpussa sitten voi olla vuoto suolasäiliössä.