Itse opiskelin alaa mikä ei kiinnostanu. En tiedä ylipäätään edes miksi sinne menin kai kuvittelin, että innostuisin siitä alasta. No kävin vähän aikaa ja tajusin, että ei vittu tää ei kyl mun juttu. Pistit eropaperit menemään ja se oli kyllä elämäni viisain ratkaisu. Tiedän paljon tapauksii, jotka käyny koulutuksen ja ei sitten vaan sovikkaa se ala itselle. Kannattaa siis miettii, että minne menee kouluttautumaan ja onko se sopiva ala? Tuntuu, että moni kuvittelee ammattikoulun olevan pakollinen ja tulee sinne vaan väkisin. Amiksis on paljon jengii mitä ei oikeesti yhtää kiinnosta siellä oleminen ja sitten ne yleensä se lopettaakin. Lopettaminen kannattaa tehdä ajoissa eikä silloin, kun on jo 3vuotta koulua käytynä. Mitä haluan nyt tässä sanoa. Niin lopettakaa ajoissa se koulu, jos ei kiinnosta. Älkää välittäkö mitä vanhemmat tai sukulaiset ajattelee.
Opiskeletteko alaa mikä ei kiinnosta?
4
285
Vastaukset
- Ihailia
Hirveetä k-koomuspropagandaa. Ja ihan aidon näköiyinen vielä!
- Hyvä neuvo
Tämä pätee kaikkeen muuhunkin koulunkäyntiin: pitää heti lopettaa koulunkäynti, kun vähänkään tuntuu, ettei homma huvita. Ei kannata välittää, mitä opettajat, vanhemmat tai lainsäädäntö asiasta sanoo, vaan seurata omaa fiilistään.
- Sieniiu
Kannattaa yleensä jotkut paperit hommata ettei jätä kaikkea kesken.
- ioioio3
Juu-u. Sitä omaa fiilistä kannattaa seurata sitten sen keskyttämisen jälkeenkin. Ei kannata välittää vanhemmista elikä jäädä heidän passattavakseen. Eli miettiä, millä itsensä elättää.
Amiksessa saa sentään ilmaisen ruoan. Toisaalta, jos asuu vielä vanhempiensa luoda, he pääsevät helpomalla, kun kotona onkin nyt joka siivoaa, pesee pyykit ja laittaa ruoat valmiiksi kun he tulevat töistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646