Riittääkö Avast! suojaksi?

18+10

Riittääkö Avastin ilmaisversio ja Windowsin palomuuri koneen suojaksi (Windows 8)? Sähköpostit, verkkopankit yms. pitäis saada hoidettua turvallisesti.

Avastilla menty muutama päivä ja kun se jotain jo blokkaili alko mielessä kuumottelemaan, että riittääkö varmasti (aiemmin ollut F-Secure ja McAfee) ja päädyin lueskelemaan netin ihmeellistä maailmaa:

-Jossain sanottiin, että Avast riittää virusten ja haittaohjelmien estämiseen ja poistamiseen.
-Jotkut väittivät että Avastin kaltaiset antivirusohjelmat keskittyvät nimenomaan viruksiin eivätkä suojaisi niin hyvin muilta haittaohjelmilta.
-Jossain taas suositeltiin yhdistelmää Avast Malwarebytes, koska Malwarebytesillä voisi varmistaa ettei Avast ole vuotanut.
-Toisaalla kehottettiin lataamaan Avast ZoneAlarm palomuuri, koska Windowsin palomuuri kuulemma on kökkö.

Erilaista tietoa siis liikkuu sen verran, että tällainen peruspirjo ihan hämmentyy ketähän tässä kuuntelisi. Olisiko jollain viisaita sanoja tai kommentteja noihin netistä poimittuihin väittämiin?

15

3091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä riittää. Virustorjuntaohjelma on vain apuna, vaikka asentaisit 100 virustorjuntaohjelmaa yhtäaikaa niin silti aika moni haittaohjelma pääsisi läpi.

      Haittaohjelmia torjutaan pitämällä tietoturvasta huolta, ei millään humpuukivirustorjunnoilla tai jollain umpiälyttömillä palomuuriohjelmilla.

    • Riittää kyllä .Tosin helpompia ja kevyempiä virustorjuntaohjelmia on olemassa kuten MSE ja Panda Cloud free.

      • aloittelija

        Asensin kans Avastin. "Kaatuu" ja hidastelee. Pitääkö Windows Defender ottaa pois päältä vai mikä on. Oli ennen MSE jonka poistin.


      • aloittelija kirjoitti:

        Asensin kans Avastin. "Kaatuu" ja hidastelee. Pitääkö Windows Defender ottaa pois päältä vai mikä on. Oli ennen MSE jonka poistin.

        Onko kyse siis Windows 8 tai 8.1 käyttiksestä? Jos ei niin silloin Defender ei ole hyvä.


      • aloittelija
        vapunen kirjoitti:

        Onko kyse siis Windows 8 tai 8.1 käyttiksestä? Jos ei niin silloin Defender ei ole hyvä.

        Windows 7


      • aloittelija
        aloittelija kirjoitti:

        Windows 7

        En osaa sitä ottaa pois käytöstäkään.


      • ihan pihalla
        aloittelija kirjoitti:

        En osaa sitä ottaa pois käytöstäkään.

        Ja käytän Mozillaa. Taidan asentaa MSE:n takaisin. Se vaan herjas usein :tietokone ei mahdollisesti suojattu.


      • ihan pihalla kirjoitti:

        Ja käytän Mozillaa. Taidan asentaa MSE:n takaisin. Se vaan herjas usein :tietokone ei mahdollisesti suojattu.

        MSE riittää perussuojaksi.


      • aloittelija
        vapunen kirjoitti:

        MSE riittää perussuojaksi.

        Ok kiitos.


      • aloittelija
        vapunen kirjoitti:

        MSE riittää perussuojaksi.

        Asensin sen MSE:n takaisin .Nyt aukee Suomi24: kin "salamana". Eikä pätki ja kaatuile. On uudempi versio kuin edellinen oli.


      • Anonyymi
        vapunen kirjoitti:

        MSE riittää perussuojaksi.

        MSE-ikkuna on yleisin Suomessa käytetty ikkunatyyppi. MSE-ikkunalla tarkoitetaan sisäänaukeavaa kaksipuitteista kolmilasista ikkunaa, jonka sisemmässä. Ei kovin hyvä, perus.
        Kannattaa kysyä K-raudasta.


    • suosittelen

      Itse olen käyttänyt Avastia vuodesta 2007 lähtien eikä ainuttakaan virusta ole tullut, suosittelen!

    • maksaa minkä maksaa

      Olen käyttänyt Avastia pitkään. On toiminut ihan hyvin. Mitään ei ole ikinä löytynyt.

      Nyt päätin että ostan kaikkiin perheen koneisiin kaupallisen tuotteen ja päädyin F-securen 5xPC/känny ja 2 vuoden kestolla.
      Asensin jokunen tunti sitten omaan pöytäkoneeseen jossa Win7. Päivitin kaikki fileet pistin ruksuttamaan täysskannausta koneeseen.
      Tuloksena 2x virus ja 4x spyware.

      Näitä ei Avira ole löytänyt.

    • Haittaohjelmia tulee jos ei osaa huolehtia hyvin tietoturvasta. Suurimman osan voi eestää käyttämällä normaalia tiliä.

      Maksullinen virustorjunta ei nykyään ole enää niin paras vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Koneen saa pidettyä kunnossa ja haittaohjelmista vapaana, kun pitää koneen päivitettynä. MS Defender suojaa viruksilta ja palomuuri tunkeilijoilta, periaatteessa.

      Totta kai tietokoneen palomuurin virittelyä tarvitaan sekä myös reitittimen palomuuria ja se jälkimmäinen lienee tärkeämpää. Siis tutkikaa reitittimen aukot ja tukkikaa ne. Se on mielenkiintoista ja innostavaa, vaikkakin alkuun vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13525
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      68
      4297
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2877
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      398
      1285
    Aihe