Lapseni on 6,5 vuotias ja hänellä on vielä L-kirjain hukassa.R-kirjainkin oli hukassa vielä kesän alussa,mutta hän oppi sen itse.Pitäisikö jo huolestua vai odotella rauhassa?Onko muilla kokemuksia tai hyviä vinkkejä.
äänne hukassa
Miisu
2653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eikö neuvolasta ole ohjattu puheterapeutille, yleensä se tehdään jo viisivuotiaana jos vielä on äännevirheitä jotta ne voitaisiin korjata ennen kouluun menoa. Koulun alkaessa on paljon muuta johon lapsen tulisi keskittyä, ei enää puheen harjoitteluun!
Heippa,
ei kannata olla huolissaan, äänteiden puuttuminen tuossa iässä ei ole vielä mitenkään huolestuttavaa. Sen sijaan sinun tulisi alkaa vaatimaan kunnalta puheterapiapalveluita, äänteiden korjaaminen on nimittäin helpointa 5-6v. Mitä vanhemmaksi lapsesi ehtii käyttämään virheellisiä äänteitä, sen vaikeampaa niiden korjaaminen on.