KADONNUT SUOMENAJOKOIRA HAMINAN METSÄKYLÄSTÄ

bvvk

28.12.2013 katosi Haminan Metsäkylästä läheltä Kotkan ja Kouvolan rajaa suomenajokoiranarttu. Koira oli riistan perässä, joten on saattanut eksyä pidemmällekin (mahdollisesti ko. koiran on nähty liikkuvan Kotkan puolella).

Katoamishetkellä koiralla oli kaulassa musta heijastinpanta (joskin aika kulunut, heijastimet voivat olla melko "tehottomat"), joka on voinut karkureissussa kadotakin (eli myös pannaton koira saattaa olla etsimämme). Toinen hyvä tuntomerkki on se, että koiran toinen etujalka on lähes täysin ruskea, valkoista on vain varpaissa.

Koira on arka, eikä sitä saa yrittää ottaa väkisin kiinni. Halutessaan voi houkutella sitä luokseen esim. kyykistymällä ja esittämällä, että kädessä on jotain herkkua (jos sattuu olemaan oikeaa herkkua mukana, niin aina parempi). Ehkä suurin apu olisi kuitenkin se, että mikäli koira havaitaan jossakin, tieto omistajille olinpaikasta tulisi mahdollisimman pian, jotta voi itse yrittää saada koiraan kontaktin. Koirasta on kova huoli, joten kaikki tiedot ovat tervetulleita (puh. 050 359 55 25 tai 050 306 95 22), myös, jos näet koiran jossain kuolleena.

Iso apu olisi myös, jos voisit levittää tietoa kadonneesta koirasta (viranomaisiin on oltu yhteydessä). Facebookissa ja karkureissa on ilmoitukset, samoin paperisia katoamisilmoituksia on jaeltu ja radiossa ilmoiteltu, mutta nämäkään foorumit eivät ole välttämättä kaikkia tavoittaneet.

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+14

      En tunne aluetta enkä sielläpäin asuvia mutta ilmoitathan tännekin jos ja uskon että kun koira pian löytyy? Ajokoira miehenä ymmärrän huolen täysin.

    • bvvk

      Jos niin mukavasti kävisi, niin ilmoittelen kyllä. Kiitos kannustavasta viestistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9127
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      41
      1189
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1140
    Aihe