KADONNUT SUOMENAJOKOIRA HAMINAN METSÄKYLÄSTÄ

bvvk

28.12.2013 katosi Haminan Metsäkylästä läheltä Kotkan ja Kouvolan rajaa suomenajokoiranarttu. Koira oli riistan perässä, joten on saattanut eksyä pidemmällekin (mahdollisesti ko. koiran on nähty liikkuvan Kotkan puolella).

Katoamishetkellä koiralla oli kaulassa musta heijastinpanta (joskin aika kulunut, heijastimet voivat olla melko "tehottomat"), joka on voinut karkureissussa kadotakin (eli myös pannaton koira saattaa olla etsimämme). Toinen hyvä tuntomerkki on se, että koiran toinen etujalka on lähes täysin ruskea, valkoista on vain varpaissa.

Koira on arka, eikä sitä saa yrittää ottaa väkisin kiinni. Halutessaan voi houkutella sitä luokseen esim. kyykistymällä ja esittämällä, että kädessä on jotain herkkua (jos sattuu olemaan oikeaa herkkua mukana, niin aina parempi). Ehkä suurin apu olisi kuitenkin se, että mikäli koira havaitaan jossakin, tieto omistajille olinpaikasta tulisi mahdollisimman pian, jotta voi itse yrittää saada koiraan kontaktin. Koirasta on kova huoli, joten kaikki tiedot ovat tervetulleita (puh. 050 359 55 25 tai 050 306 95 22), myös, jos näet koiran jossain kuolleena.

Iso apu olisi myös, jos voisit levittää tietoa kadonneesta koirasta (viranomaisiin on oltu yhteydessä). Facebookissa ja karkureissa on ilmoitukset, samoin paperisia katoamisilmoituksia on jaeltu ja radiossa ilmoiteltu, mutta nämäkään foorumit eivät ole välttämättä kaikkia tavoittaneet.

2

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+14

      En tunne aluetta enkä sielläpäin asuvia mutta ilmoitathan tännekin jos ja uskon että kun koira pian löytyy? Ajokoira miehenä ymmärrän huolen täysin.

    • bvvk

      Jos niin mukavasti kävisi, niin ilmoittelen kyllä. Kiitos kannustavasta viestistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      157
      5735
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3494
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      71
      2425
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2039
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1822
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      42
      1789
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1720
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1616
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1462
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      36
      1369
    Aihe