Lihan syönnistä

Kummastellen

Joissain opetuksissa sanottiin, että lihan syönnissä ei ole mitään väärää, jos ko. eläintä ei ole teurastettu juuri tätä tiettyä ruokailijaa varten.

Mutta eikö siinä kummiskin kerää itselleen pahaa karmaa, jos ostat sen paketin jauhelihaa lähikaupasta ja syöt sen, koska se eläin silti joutui kuolemaan sen jonkun ostajan takia, ketä ei silloin teurastus hetkelle vielä tiedetty.

Jos oikein muistan jollakin mantralla pystyi tyynnyttelemään sen eläimen sielua, mutta se taisi tepsiä vain seitsemän päivää eläimen pois menosta...

11

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h0709

      Karmaa taisi kertyä mielen puheen ja ruumiin teoilla. Teurastaminen on murha mutta kautta historian on elimistömme tarvinnut helpon proteiinilähteen. Liha on sellainen. Se lihapaketti kuitenkin on kaupassa.

      Kasvissyönti itsesssään on suositeltavaa jo ilmastonmuutoksen takia, mutta ei mikään pakko edes itse Dalai Laman mukaan. Hänen mukaansa puhdas kasvissyönti vie kokemattoman kasvissyöjän meditaation sekaisin.

      Osoitat kuitenkin mielestäni tervettä muötätuntoa kaikkea elollista kohtaan huolinesi. Tämä osoittaa sinun olevan oikealla polulla :)

    • ettäjotta

      Kaikenlaista säkin pohdit, eiköhän se nyt ole aivan itsestäänselvää, että ostamalla sen jauhelihapaketin osallistut tuottamaan tuotantoeläimille kärsimystä, eikä eläinten julma kohtelu ole buddhalaisen etiikan mukaista. Suosittelen lukemaan Bodhipaksan vegetarismi kirjan.

    • Ravintotietous

      Suuri osa buddhalaisista Suomessa ei ole ituhippejä. Kultainen keskitie myös lihan kanssa, kasvipainotteinen ruoka suomalaisille talvella sopivaa. Jaksatte paremmin. Lihaa ei tartte kokonaan jättää.

      Jos jätätte punaisen lihan kokonaan, niin korvatkaa puuttuva aines karnosiinilla. Karnosiinia ei saa riittävästi muusta kuin punaisesta lihasta.

      "Ihminen on sitä mitä syö JA ajattelee".
      - tämä on nykyaikaistettu slogan

      • roskaa!

      • Ravintoprofetiaa
        roskaa! kirjoitti:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Karnosiini

        Wikipediasta: Sata grammaa naudan pihvilihaa sisältää noin 125 mg karnosiinia
        - suurinpirtein tuon verran tuon verran tarvitset karnosiinia päivässä.

        Otapa karnosiinipilleri, jos et syö lainkaan punaista lihaa.


      • roskista
        Ravintoprofetiaa kirjoitti:

        Wikipediasta: Sata grammaa naudan pihvilihaa sisältää noin 125 mg karnosiinia
        - suurinpirtein tuon verran tuon verran tarvitset karnosiinia päivässä.

        Otapa karnosiinipilleri, jos et syö lainkaan punaista lihaa.

        En ole syönyt punaista lihaa tai muutakaan lihaa enkä karnosiinipillereitä noin viiteentoistavuoteen ja silti voin ihan hyvin lukuunottamatta sitä, että vietän aikaani suomi24:ssä.


    • Lihakimpale-ilo

      Kasvissyönnin ja muutenkin hyvän elämäntavan etuja on selkeä ja kirkas mieli, hyvä terveys, sekä energinen ja kevyt olo.

      Ainakin itselläni tulee hyvä mieli jos voi jotenkin olla hyödyksi. Uskon että lihansyönnin pois jättäminen auttaa tyyntymään ja saamaan paremmin mielensä ja tunteensa hallintaan. Lihansyöntihän lisää agressiivisuutta. Paljon lihaa syövien kasvoissakin on petomaisia piirteitä enemmän, jos on silmää nähdä.

      Voi itse miettiä mikä vahingoittaa ja mikä ei.

      • Kalafani

        Syön vai rauhallisten eläinten lihaa. Kuten kalojen.


      • Kalafani

        Tiikerihain lihaa en söisi.


      • 3+7
        Kalafani kirjoitti:

        Syön vai rauhallisten eläinten lihaa. Kuten kalojen.

        Viisasta, niin varmaan buddhakin teki, kun ei käynyt latomassa ketään turpiin ja patsaissakin jaksaa poseerata aina niin tyynenä, vaikka lihaa pistelikin naamaan.


      • anni-baali
        Kalafani kirjoitti:

        Tiikerihain lihaa en söisi.

        miks ihmistä ei sais syödä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      117
      1603
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1306
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      49
      1012
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      783
    Aihe