Isojen vai pienten? Kun minulla on kääpiöpinseri ja saksanpaimenkoira? Vai laitanko kääpiöpinserini pienten puolelle ja saksanpaimenkoirani isojen puolelle, ja seistä kökötän aitojen välissä? aidalta toiselle on matkaa noin 5 metriä ja välissä on pusikkoa joten näkyvyys on huono enkä tällöin voi vahtia molempia samaan aikaan. Olen kerran ottanut saksanpaimenkoiran pienten puolelle mutta minulle on sanottu että pitää mennä toiselle puolelle. kerran otin kääpiöpinserin isojen puolelle, mutta jotkut isot koirat eivät osaa leikkiä nätisti pienten koirien kanssa. Minulla ei ole autoa ja puistolle kävelen koirien kanssa n. 3 km per suunta, joten en jaksaisi rampata edestakaisin hakemassa ensin toista koiraani ja sitten olla sen kanssa puistossa 1,5h mikä on yleensä normaali aikamme puistoilemassa ja tämän jälkeen viedä koira kotiin ja hakea toinen tilalle, siihenhän menisi koko päivä.
Kummallekkos puolelle menen?
2
181
Vastaukset
- kommunikointi ok
Et ainakaan eri puolille jollei sinulla ole kaveria mukana joka menisi toisen koiran vahdiksi toiselle puolelle.
Voit mennä pienten puolelle jos kysyt ensin portilta sopiiko kaikille paikalla olijoille että tulette sisään ja omatoimisesti myös tarjoudut poistumaan jos sinne haluaa joku pienen koiran omistaja tulla joka ei halua että olette siellä.
Voit mennä isojen puolelle kunhan varaudut siihen että kaikki isot koirat eivät muista kokoaan innostuessaan leikkimään ja pieni pakeneva koira voi laukausta isomman koiran saalisvietin. Taas kannattaa portilta ennen sisään menoa kysyä osaavatko puistossa olevat koirat leikkiä nätisti pienen kanssa ja jos ei niin ei kannata mennä.
Tavallisempaahan se on mielummin tuoda pieni isojen puolelle kuin toisinpäin. Itsekkin olen käynyt isojen puolella ison koiran ja pienen pennun kanssa, tottakai isompia koiria kiinnosti pieni kaveri kovin mutta kertaakaan meillä ei tullut ongelmia. Omistajat pitivät hyvin koiriaan silmällä ja komensivat jos meinasi leikki äityä liian rajuksi ja muutenkin isot osasivat aina jättää pennun rauhaan jos se hakeutui jonkun ihmisen jalkoihin. - 1+1+1
Siis Saksari kuuluu isojen puolelle ja pinseri pienten mutta et voi jättää kumpaakaan vahtimatta omaan aitaansa joten ainoa ratkaisu on joko puistoilla kun puisto on tyhjä tai käytät koirat erikseen puistossa . Tähänkin varmaan varauduit kun eri tyyppiset koirat otit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100