huoneistohotelli vai valmismatka

helppa mej

olisimme lähdössä patong beachille kahdeksi viikoksi ja haluaisimme kuitenkin edullisen paikan yöpyä. vaihtoehtoina ovat olleet valmismatka tai lennot huoneisto.
joten kannattaako ottaa riski ja hommata vasta paikanpäältä asunto?
matkustusajankohta olisi helmikuun puolenvälin jälkeen, mahdollinen lähtöpäivä 14-20 pv. pakettimatkat ovat olleet vähintään 1500e, yleensä on saanut helposti alle tonnilla. tokihan se olisi helppoa kun olisi kaikki valmiina, mutta jos huoneistoja vain löytyy halvalla, mielummin otamme sellaisen (ovat kuulemma hyvätasoisiakin). budjetti olisi enintään 1200e.
vai kannattaako varata kenties hotelli netistä varmuuden vuoksi, jos ei löydykkään vapaita huoneistoja?
olisi erittäin tärkeää että ranta ja kaupunki olisivat lähellä. matkaan lähtee aika nuorta sakkia.

5

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä78

      Jos lähtöpäivä ei ole tarkka, niin ottakaa äkkilähtö! Joko pelkkinä lentoina hotelli netistä (think2travel oli selkeästi edullisin ja meillä ainakin n.1kk sitten kaikki toimi oikein hyvin) tai sitten pakettina äkkilähtö

    • Äippä40+

      Paketti matkaa suosittelen minä, paikanpäällähän on sitten edullista oloa, eloa.Säästätte jo siinä tuon erotuksen ja eikä tarvitse miettiä, onko kaupunki/ranta lähellä-

    • pelkät lennot

      Hei.
      Jos olette menossa nimenomaan Patongille ja haluatte rannan lähelle, niin suosittelen, että otatte lennot erikseen ja varaatte hotellin etukäteen netistä.

      Esim. http://www.minnethaimaassa.com/phuket/hotellit/ -sivuilta löytyy ihan mukavia. Teille tosi hyvä vaihtoehto voisi olla suomalaisen Lepan hotelli ihan siinä rantakadulla. ( http://www.lepasplacehotelphuket.com/ )

      Tietysti jos nimenomaan haluatte huoneiston, niin se on toinen juttu, mutta ihmettelen miksi, varsinkin jos matkassa on nuorta porukkaa. Hotellissa on kuitenkin aina joku paikalla neuvomassa ja vahtimassakin.
      Hyvää matkaa teille.

    • Itse suosin aina omatoimimatkoja ja sitten vaan halpa mutta hyvä hotelli. Tosin tunnen niin paljon väkeä täältä että onnistuu itelle helposti. Mutta jos kiinnostaa niin laita emailisi tekstariin 66812728721 ja koitan järkätä jotain. Kun vasta kuukauden päästä ootte tulossa niin hyvä ja edullinen paikka löytynee(?)

    • En tiiä mikä paras itse tykkään pakettimatkoista ja kyllä finnmatkoilla ainaki pitäks saada hyvinki alle 1200€ 2viikon matka sillä 1500€ saa vähintään 3viikon matkan...ellei nyt sitte oo halvat just nyt ja kalliit vaan jäljellä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14501
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7342
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7171
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      66
      5186
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      116
      4912
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4535
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      26
      4470
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe