2 vuotiaiden puuhat/taidot

Riikka,1v9kk

Minua kiinnostaa millaisia teidän muiden NOIN 2 vuotiaat taaperot ovat?
Mistä pitävät,mitä osaavat, mitkä asiat keljuttaa jne jne, kertokaa mitä mieleen tulee:) niin ja miten on motoriikan ja puheen laita?

Oma tyttöni on 1v9 kk ikäinen.
On koko elämänsä ollut yhtä hymyä ja aurinkoa, mutta nyt alkaa todenteolla näkymään se oma tahto ja kaikenmaailman kiukuttelu/känkkäränkkä hetket,uhma tulossa?

Osaa syödä itse( jos mieleistä ruokaa,yleensä on), juo itse mukista, käy potalla ja ilmoittaa jos on isompi hätä, vaippaa pidetään ulkona ja nukkuessa.
Osaa riisua jotain vaatteita, mutta ei pukea paitsi kengät.
Matkii hienosti loru/laulu leikkejä käsillään.

Tyttö on ollut aina vähän arempi liikkumaan. Viime aikoina on vasta ruvennut esim sohville kiipeämään ja oppinut juoksemaan(jotenkuten) Ei lähde ottamaan liikkumisessa "turhia riskejä". Menee portaat vieläkin ylös konttaamalla ellen pidä kädestä kiinni.yrittää kovasti opetella hyppimistä!

Mielestäni tyttö ymmärtää melkein kaiken mitä hänelle puhutaan, mutta omia sanoja ei ole kun reilu 10 ja sen päälle monta epäselvää sanaa.
Ymmärtää hyvin eri "käsitteitä" ylhäällä,alhaalla,vieressä, alla, päällä jne jne.
Osaa perusvärit ja numerot 1,5 ja 10(näyttää siis sormillaan kun kysytään).
Osaa myös kirjoista näyttää paljon asioita. Noudattaa hienosti kehoituksia"tuo äidille joku tietty asia" "vieppäs se roska roskikseen" jne.
Kieltoja on nyt viime aikoina tahallaan jättänyt noudattamatta! :)

Mielipuuhiin kuuluu piirtäminen(suttua), kirjat, "ruoan laitto" ja sen syöttäminen esim äidille, pehmoeläinten hoitaminen, "siivoaminen", lastenohjelmat, äidin ja isin kanssa riehuminen, piiloleikit, laulut, musiikki, "soittaminen" , ja leikkiminen kaikella muulla paitsi omilla leluilla...

Tyttö ei niinkään pidä autoilusta, muista lapsista( paitsi vanhemmista/ rauhallisista),
Ei viihdy hirveän kauan ulkona, jos asiat eivät tapahdu juuri NYYT!!:)

(Kotihoidossa)


Kirjoittakaa mitä tulee mieleen..

1

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pertwwwt43

      Meidän tyttö on hiukan reilu 2v. Puhuu paljon, pitkiä tarinoita jo kertoo ja hyvin ymmärtää puhetta. Kävelemään hän lähti jo varhain, joten nuo kiipeilyt on aika hurjapäisiä jo ja kaikki portaat yms. esteet pitää ylittää ITE.

      Mielipuuhia on kirjojen lukeminen, joko itse keksii tarinan tai äiti/isä lukee. Tykkää riehua, pomppia kaikenlaisissa tyyny/patjakasoissa, mitä isosiskonsa kanssa rakentelevat. Laskee kymmeneen, osaa värejä jonkin verran. Hoitaa nukkeja, auttaa kotihommissa ja mielellään piirtelee "pääjalkasia" ja omaa söherrystään. Autossa ei vauvana viihtynyt, jonka vuoksi kun turvaistuimeen pääsi, se käännettiin kasvot menosuuntaan (huusi ennen ihan kaikki autoreissut, vaikka 2h putkeen). Nyt menee matkustaminen ilman inahdustakaan.

      Se mikä ärsyttää on se, että isosisko vie hänen tavaransa (ja neitihän kuvittelee omistavansa ihan kaiken), ei saa tahtoaan läpi heti tai jos on väsynyt, suutahtelee kokoajan. Vauvasta saakka on ollut melkoisen itkuinen tapaus, joten nyt voi sanoa, että nykyisellään on melko tyytyväinen kaveri. Mutta semmoinen heiluri, joko kaikki on yhtä aurinkoa tai suurta myrskyä. Pienikin flunssa tai epämukava olotila saa kauhean itkupotkuraivarin aikaiseksi.

      Siinä jotain mitä tuli mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      187
      1294
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      832
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      701
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      249
      604
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      52
      552
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    Aihe