Hei!
Mietityttää henkisen kirjallisuuden/tekstien/mielipiteiden moninaiset käsitteet, jotka hämmentävät etsijää..
Mitkähän lukuisista käsitteistä tarkoittavat samaa asiaa ja eikö yksi ja sama kirjoittaja voisi käyttää yhtä käsitettä samasta asiasta kirjoittaessaan?
Olisi lukemista/ymmärtämistä helpottavaa, jos kirjoittaja kertoisi, mitä hän itse kirjoituksessaan kullakin käyttämällään käsitteellä tarkoittaa.
Monet ovat kirjoittaneet useitakin seuraavista käsitteistä samaan kirjoitukseen/kirjaan
Ego. Mieli. Egomieli. Anteeksiantamaton mieli. Egottomuus.
Jakautunut mieli. Ihmismieli. Itsekäs mieli.
Pieni itse. Todellinen itse.
Henkinen itse. Ei itse. Itse (isolla kirj.). itse (pienellä kirj.)
Minä. Minuus. Todellinen minuus. Psyyke. Valaistunut. Valaistumaton.
Sisäinen ääni. Sisäinen keho. Kärsimyskeho. Sisäinen lapsi. Ydin. Minuus. Korkeampi minuus.
Jumala. Äiti-Jumala. Jumala sinussa. Tarkkailija. Henki. Pyhä henki. Pyhä henki sinussa. Sielu. Yksilön sielu. Kollektiivinen sielu.
Yliminä. Elämä. Oleminen. Rakkaus. Mestari. Valo. jne. jne.
Mikähän mahtaa olla esim. Egon ja Mielen ero, vai onko se useimmilla kirjoittajilla kuitenkin se sama Egomieli?
Mietin, mikä on esim. erään kirjoittajan mainitsema "kirkastunut mieli" ja toisen kirjoittajan "pieni mieli" ja voiko mieli, ego tai egomieli kirkastua?
Joskus lukijana miettii, että onko kirjoittaja itsekään ihan oikeilla jäljillä, mutta luultavasti on - kirjoittamista olisi vain kannattanut ehkä hivenen tarkentaa ja käyttää mielellään samaa käsitettä samasta asiasta. Kirjoittaja voisi kirjoittaa, että hän ymmärtää/ajattelee vaikka egon ja egomielen samaksi, mutta käyttää tässä kirjassa vain sanaa ego.
Eräs kirjailija kirjoitti kirjaansa Itse ja itse, jotka olivat siis eri asioita - isolla kirjoitettu oli todellinen itse tämän fyysisen ihmisolemuksen “taustalla” ja pienellä kirjoitettu oli kai se ego. Oli hippusen haasteellista muistaa lukemistaan lauseista kumpikin "itse".
Eräs kirjoitti, että ihmisen olemuksesta seuraavaa ”Pinnalla on ego ja mieli, syvemmällä sielu ja henki” Siis eri asioita ego ja mieli? Eri asioita myös sielu ja henki?
Eräässä kirjassa luki, että “mielessäsi on pieni kohta, jota myös egoksi kutsutaan“.... Ja just silloin kun olin ajatellut, että ego ja egomieli on sama, niin selvisikin, että ego onkin pieni kohta mielessä.
Egon omaava ja valaistukseen pyrkivä etsijä kiittää kaikkia kommenteista ja avusta.:)
Henkisen kirjallisuuden käsitteet?
11
158
Vastaukset
- ~~~~¨
New age on juuri tätä käsitteiden ja teorioiden sekamelskaa. Itse vaihdoin lopulta Raamattuun.
Jos tuota jotenkin selkiyttää voisi, niin periaatteessa ihminen jakautuu vain ruumiseen, sieluun (=mieleen) ja henkeen. Ego kuuluu sielun/mielen sisälle ja valaistumisella tarkoitetaan uskoon tulemista. - Etsijäx
Kiitos, kun vastasit. On mielenkiintoista saada tietää muidenkin mielipiteistä tästä käsitteiden ja teorioiden sekametelisopasta. Onhan siellä asiaa, mutta se olennaisen löytäminen voi olla kovan työn takana.
- eppu2
Aloittajalle. Vaikuttaa siltä, että olet todellinen etsijä. Itselleni paljon selvyyttä toi asioihin,Myös Raamatussa kerrottuihin, kirja nimeltä Yhteydessä henkimaailman kanssa osia on 2. Tekijä. Johannes Greber. Alkutekstissä sanotaan, että se on korkean hengen sanelema ihmisille opetukseksi ja opastukseksi Jumalan luo. Kirjan tekijä on saksalainen katolinen pappi.
- Etsijäx
Kiitos eppu2 kun muistutit tuosta Greberin kirjasta. Olen lukenut sen ensimmäisen osan joskus 90-luvulla. Pitänee lukea tuokin. :)
- Egot sekottaa
Ego pitäisi selittää, ei sitä muuten ymmärrä. Psykologien ego on näet eri asia kuin rajatiedon ego . Buddhaisten ego on kolmas ego.
- Egottajat.
Ego siellä toinen täällä, kannattaa uhohtaa egot ihan kokonaan, ei tässä normaalissa elämässä tarvitse mitään egoja mietiskellä.
- blog
Tästä linkist saat moneen kysymykseesi vastauksen. Kirja on Ihmeiden Oppikurssi,.
http://laulavalootus.webs.com/ihmeidenoppikurssi.htm
Gary Renard kirjoissaan Maailmankaikkeus katoaa, Kuolematon Todellisuutesi ja Rakkaus ei ole unohtanut ketään, perinpohjin selvittää sanojen merkityksiä ihan käytännön elämässä, miten ne ilmenevät.
Myös hänen videoitaan löytyy youtubesta, jossa selvittää sitä egoa. Hän ei puhu kuitenkaan psykologian kirjoista tutusta egon määritelmästä.
Selvennys 2:sta eri mielestä, joiden välillä toimii Pyhä Henki. Pienellä kirjoitettu minä, on aina egomieltä ja siihen samaistumista. Sen egon ääni kuuluu selvemmin ja aina ensimmäisenä. Se on se osa mielestä, joka tuomitsee ja arvostelee, niin muita kuin itseäänkin.
http://www.pinterest.com/pin/92112754851332010/
Unohda itsesi sivuilta löytyy myös mielenkiintoisia blogeja.
http://www.unohdaitsesi.fi/node/94- Omituista porukkaa.
Vai että oikein ihmeiden oppikurssi, kannattaisi jätää nämä ihmeet vähän vähemmälle ja keskittyä ihan vaan todellisuuteen.
Aikuiset ihmiset leijuu jossain satumaailmoissa. - blog
Omituista porukkaa. kirjoitti:
Vai että oikein ihmeiden oppikurssi, kannattaisi jätää nämä ihmeet vähän vähemmälle ja keskittyä ihan vaan todellisuuteen.
Aikuiset ihmiset leijuu jossain satumaailmoissa.Kirja ei ole satukirja, vaan itseopiskelu kurssi, jossa nostetaan pöydälle kaikki uskomukset. Käsitellään ja kyseenalaistetaan kaikki se, mitä pidetään normaalina, mutta jotka luovat erillisyyttä, ihmisten välistä eripuraa, vihaa, toisten arvostelemista ja tuomitsemista. Josta seuraa mielen epätasapaino ja rauhattomuus.
Se on se ihme, kuten kirjan nimi jo osoittaa, kun egon ajattelumallia ei enää seurata. Kirja keskittyy tähän todellisuuteen ja käytännön harjoitteluun. Yhä useampi ihminen on löytänyt kirjan. Lukijakunta lisääntyy jatkuvasti. Joillakin on mennyt muutama vuosi, että ovat edes hyväksyneet kirjaa. Se egomieli, joka on meissä kaikissa vastustaa, koska sen näyttämät ja tarjoamat keinot ovat uhattuna.
Itselläni kävi niin, että olin kokeillut kaikkea mahdollista, mitä tämä maailma tarjoaa. Mikään niistä ei tuonut pysyvää rauhaa mieleen. Apu oli tilapäistä. Tämä kirja lähti tarkastelemaan kaikkea ihan eri näkökulmasta ja antoi vielä työkalutkin. On vain kyse valinnasta. Kirja kysyy "Oletko mieluimmin oikeassa, kuin onnellinen?"
Echart Tolle, jos henkilö on tuttu, puhuu aivan samasta asiasta kirjoissaan. Hän kertoo sen vain helppotajuisemmin. - Etsijäx
blog kirjoitti:
Kirja ei ole satukirja, vaan itseopiskelu kurssi, jossa nostetaan pöydälle kaikki uskomukset. Käsitellään ja kyseenalaistetaan kaikki se, mitä pidetään normaalina, mutta jotka luovat erillisyyttä, ihmisten välistä eripuraa, vihaa, toisten arvostelemista ja tuomitsemista. Josta seuraa mielen epätasapaino ja rauhattomuus.
Se on se ihme, kuten kirjan nimi jo osoittaa, kun egon ajattelumallia ei enää seurata. Kirja keskittyy tähän todellisuuteen ja käytännön harjoitteluun. Yhä useampi ihminen on löytänyt kirjan. Lukijakunta lisääntyy jatkuvasti. Joillakin on mennyt muutama vuosi, että ovat edes hyväksyneet kirjaa. Se egomieli, joka on meissä kaikissa vastustaa, koska sen näyttämät ja tarjoamat keinot ovat uhattuna.
Itselläni kävi niin, että olin kokeillut kaikkea mahdollista, mitä tämä maailma tarjoaa. Mikään niistä ei tuonut pysyvää rauhaa mieleen. Apu oli tilapäistä. Tämä kirja lähti tarkastelemaan kaikkea ihan eri näkökulmasta ja antoi vielä työkalutkin. On vain kyse valinnasta. Kirja kysyy "Oletko mieluimmin oikeassa, kuin onnellinen?"
Echart Tolle, jos henkilö on tuttu, puhuu aivan samasta asiasta kirjoissaan. Hän kertoo sen vain helppotajuisemmin.Kiitos blog.
Ihmeiden oppikurssi on hyllyssä ja sitä aina välillä selailenkin ja olen enimmäkseen samaa mieltä kirjoitusten sisällöstä. Ihan asiaa, mutta olisi kivempi lukea sitä tiivistetymmässä muodossa. Myös Echart Tollen tekstit tuttuja ja pidän hänen tavastaan kirjoittaa..
Gary R:n Maailmankaikkeus katoaa on myös hyllyssä puoleen väliin luettuna. Ostin sen heti silloin kuin se ilmestyi markkinoille. Jotenkin oli negatiivista testiä, mutta ehkä luen sen joskus loppuun. Odotin kirjalta, että se olisi huomattavasti myönteisempi. Olen vähän ihmetellyt kun sitä on niin kovasti kehuttu. Ehkä ne parhaat tekstit löytyy sitten kirjan loppupuolelta.:) - eppu2
Etsijäx kirjoitti:
Kiitos blog.
Ihmeiden oppikurssi on hyllyssä ja sitä aina välillä selailenkin ja olen enimmäkseen samaa mieltä kirjoitusten sisällöstä. Ihan asiaa, mutta olisi kivempi lukea sitä tiivistetymmässä muodossa. Myös Echart Tollen tekstit tuttuja ja pidän hänen tavastaan kirjoittaa..
Gary R:n Maailmankaikkeus katoaa on myös hyllyssä puoleen väliin luettuna. Ostin sen heti silloin kuin se ilmestyi markkinoille. Jotenkin oli negatiivista testiä, mutta ehkä luen sen joskus loppuun. Odotin kirjalta, että se olisi huomattavasti myönteisempi. Olen vähän ihmetellyt kun sitä on niin kovasti kehuttu. Ehkä ne parhaat tekstit löytyy sitten kirjan loppupuolelta.:)Kun luen henkisiä kirjoja ja, jos vastaan tulee jotakin, jota en sisäistä/tajua, jätän sen ikäänkuin aivoihin lepäämään.
Ihmeiden oppikurssista on ollut lukusarjaa Ultrassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052236- 841965
- 531556
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111108
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084