...eli siis on sellaisia kaapeleita joilla saa win ysivitosen Pentium-koneen "keskusteleen" keskenään win7 64bit.-läppärin kanssa?
missä? (usein kun jätetään mainitsematta win7)...on vain toimivuus: xp:eet,vistat.etc....
missä? (usein kun jätetään mainitsematta win7)...on vain toimivuus: xp:eet,vistat.etc....
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nollamodeemikaapeli on nollamodeemikaapeli. Se voi tarkoittaa vaan yhtä asiaa. Se on sarjakaapeli joka on kytketty siten että kaksi päätelaitetta voi viestiä sen avulla keskenään.
http://en.wikipedia.org/wiki/Null_modem
http://koti.mbnet.fi/huhtama/ele/index.php?si=ml03.sis
Eli mikä oli se kysymys?
...eli kaikilla nollamodeemikaapeleilla voi luoda toisiinsa yhteyden? ...Win to Win?
Voi. Luonnollisesti tarvitset sopivat ohjelmat molempiin päihin.
Eihän tuo ole enään kuin protokollan valinta kysysmys, vaikka ppp noin esimerkiksi. Voihan tuon yhteyden testata vaikka hyperterminaalilla. Huom. max nopeus PC:n sarjaportilla on se 115kbit/s.
Olisko ethernet ristikaapeli parempi vaihtoehto?
http://murobbs.plaza.fi/ongelmat/407615-ristiinkytketty-vai-tavallinen-verkkokaapeli.html
-tota ethernet-ristikaapelia muistaakseni kokeilin ainakin tohon toiseen läppäriini (xp) pikaisesti n. pari vuotta sitten...en oikeen onnistunut. (on nuo ed. linkkitiedotkin jo aikoinaan ja jo tässä yhteydessäkin tullut luettua)
-no täytyy täsä joskus, ku kerkeää ni ottaa toi IBM "Pena" tuolta makkarist esiin.... ;)
...kiitti tähän astisista "rohkaisuista, lohkaisuista." ;-)
ps. toivon et ed. linkeistä, vinkeistä ois jo ollu muille hjelppivä! ;) ...oho, piilorunoilija punoilijani meinaa päästä irti! heh!
Laitoitiko tcp/ip:n molemmissa koneissa kiinteälle ip:lle? Ja modasit molemmista hosts(.txt) tiedostoa? Ysivitosessa tuo tcp/ip pitää itse asentaa.
-en!...just tuohon asti hommaani jaksoin duunata...en tiedä oisinko ees ihan onnistunut tiedoston muok.!?
Hosts -tiedostoa ei tarvitse muokata. IP-osotteita voi käyttää sellaisenaan.
Riittää, että määrittelee molemmille IP-osoitteet samasta verkosta. Liian monimutkaista selittää mitä "sama verkko", joten en edes yritä. Laita verkkomaskiksi (subnet mask) 255.255.255.0 ja IP-osoitteiksi 172.16.0.1 ja 172.16.0.2 niin pitäisi toimia.
Testaa yhteyden toimivuus "ping" -komennolla. Kun verkkopiuha on kiinni, kirjoita komentoriviltä "ping 172.16.0.X" jossa X on se toisen koneen IP-osoitteen viimeinen numero. Jos tämä on toimii niin yhteys on kunnossa.
Jos koneella on käytössä palomuuri niin sitä voi joutua säätämään että yhteys toimii.
Niin ja kaikkein karvalakkisimmassa win95 versiossa ei taida olla edes TCP/IP:tä asennettuna oletuksena..
Itseltäni löytyy 95:n osr2 ja kyllä siinä on tcp/ip ja usbi tuki.
Joo tuon hostin muokkaaminen on ajankohtaista, jos on vähän pitempiaikainen viritelmä. Tuli vaan jostain selkärangasta tuo hosts. Kiitokset sdgfsgggsgs kun jaksoit kirjoittaa auki tuon "molemmissa koneissa kiinteälle ip:lle".
t:p
-mulla -95 plus... jaksais vaa alkaa säätää...mut noilla ed. mennää ku aletaa... ;