Kannattaako nykyään enää opiskella arkkitehdiksi?

wonderer

Vai vievätkö koneet, itaruus ja kaikenmaailman itseoppineet hienoilla ohjelmillaan työt nenän edestä?

4

1615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antiarkkitehti

      Jos haluaa pukea päällensä poolopaidan ja paksusankaiset silmälasit niin siitä vain. Sitten voi suunitella rumia laatikoita ja ihailla niitä arkkitehtiystäviensä kanssa. Jos oikeasti haluaisi suunitella jotain kauniita taloja niin kannattaa unohtaa arkkitehdin ura ainakin Suomessa.

    • mösh

      Ei. Arkkitehtuuri ei sido sinua pelkästään talonmuovaajaksi, vaan voit tehdä kaikkea muutakin lähtien teollisuusmuotoilusta konseptiartistiksi. Arkkitehti on loppujen lopuksi visualisti, jonka tulisi hallita tila ja suunnittelu. Bonuksena on mielestäni tämä yksinoikeus suunnitella rakennuksia (ei niinkään yksityiselle puolelle, mutta kaikkialle muualle). Arkkitehdin nimike on Suomessa muista EU-maista poiketen suojaamaton, mikä on sinänsä harmi.

      Mielestäni kannattaa muistaa, että joka asiassa on amatöörejä leikkimässä "hienoilla ohjelmillaan" ja on aina on ihmisiä, jotka käyttävät hyväkseen tämän marginaaliosaston taitoa. Haluan tähdentää, että arkkitehti on tärkeä osa rakennusten ja ympäristön suunnitteluprosessia siinä missä insinöörit ja rakentajat. Jonkun osan puuttuminen näkyy välittömästi lopputuloksessa.

      Antiarkkitehdillä näyttää olevan omia agendojaan, sillä arkkitehdit tekevät aina muutakin kuin kuutioita. Kuutiota suunnitellaan, koska niillä on eniten kysyntää. Tyhmät suunnitelmat pistävät kaupunkikuvassa pahiten ihmisten silmään ja huomio siirtyy vieressäolevista mahdollisista kauniista rakennuksista muualle. Kaupunkikuvassa et löydä yhtään pilipaliamatöörin tekemää suunnitelmaa. Rakennusten lisäksi arkkitehdit suunnittelevat kaavoituksia, yleisilmettä ja suunnittelevat ympäristöä. Arkkitehdit ovat myös suurimmaksi osaksi projektien pääsuunnittelijoita yhdessä rakennusmestarien ja muiden kanssa. Näiden muiden vaikutus lopputulokseen on myös usein juurikin taloudellisten seikkojen vuoksi rumentava, mikä jätetään todella usein mainitsematta, kun haukutaan arkkitehdin työn tuloksia.

      • antiarkkitehti

        Arkkitehdit tosiaan suunittelevat myös kaupunkikuvaa ja yleisilmettä. Tämän takia Suomessa ei ole enää sodan jälkeen rakennettu lainkaan kaupunkimaisia alueita tiiviine umpikortteleineen vaan ainoastaan lähiömäisiä alueita vaika ihmisten mielissä urbaanille ympäristölle kysyntää oliskin. Kaupunkimainen ympäristö ei ole Le Corbusierin oppien mukaista. Corbun perintöä pitää vaalia ja tämän takia vain harvaan rakennetut lähiömäiset betonielementtitaloalueet ovat maassamme hyväksyttävää kaupunkisuunittelua.


    • antiarkkitehti

      Jos haluaa opiskella oikeasti arkkitehtuuria, niin kannattaa suunnata USAan esim. Notre Damen yliopistoon.

      http://architecture.nd.edu

      Tuolla opetetaan edelleen klassista arkkitehtuuria eikä mitään Le Corbusierin ja kumppaneiden epäinhimillisiä rumuuden ja ihmisvihan oppeja.

      Valitettavasti Suomessa ei ole sallittua arkkitehtien keskuudessa noita klassisen arkkitehtuurin oppeja käyttää, joten käytännössä töitä joutuu tekemään sitten joko USAssa tai muualla euroopassa. Jo Virossa klassinen arkkitehtuuri on sallittua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9511
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6052
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4286
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2911
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      117
      2894
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe