outoa turvotusta alapäässä

Minulla on huolestuttava ongelma, johon en aiemmista keskusteluista vastausta löytänyt.
Minulle määrättiin viikko sitten tiistaina poskiontelotulehdukseen Dosyklin-nimistä lääkettä (ei antibioottia). Lauantaista lähtien alkoi alapää kutista ja tuntua oudolta, punoitti ja turposi. Kun sormella tutkin emätintäni, huomasin että emättimen etuseinämä heti emättimen suulta ja takaseinämä syvemmältä olivat turvoksissa. Etuseinämässä tuntui vähän sormenpäätä suurempi turvotus, selkeämuotoiseksi patiksi en kuitenkaan sanoisi. Kun levittää ulkoisia häpyhuulia, ei emätin näytä tavalliselta. Sisempien häpyhuulien sisällä näkyy pieni punainen pallero, turvotusta sekin. Turvonneet kohdat eivät ole lainkaan kipeitä, mutta huolestuttaa. Dosyklin-lääkkeiden ohjeessa lukee että sivuoireena voi ilmetä limakalvon turvotusta. Voiko tämä johtua lääkkeistä? Siis että emätin turpoaa sisältäkin päin? Minulla on ollut hiiva pari kertaa aiemmin ja samantapaista (joskaan ei yhtä pahaa) oireilua on ilmennyt silloinkin. Hommasin apteekista gyne-daktariinia ja se auttoi kutitukseen ja punoitukseen. Turvotus ei ole vielä laskenut. Gyno-daktariinin pitäisi alkaa auttaa ja Dosyklin-kuuri loppuu pian.
Onko tässä hengenhätä vai odotanko että lääkkeet loppuvat ja toiset tehoavat? Lääkäriin olisi vähän vaikea nyt mennä kun on ylioppilaskirjoitukset. Auttakaa jos osaatte ja kertokaa johtuuko turvotus lääkkeistä ja onko vakavaa!
31417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mene ihmeessä lääkäriin ei tuollaisten asioiden kanssa kannata leikkiä!!!!!!!
Alapään vaivat tarvitsee kyl aina lääkärin tutkimuksia.

Äänestä

Turvotus luultavasti lääkekuurista.
Odota kunnes saat hiivakuurin loppuun ja seuraa muutama päivä alkaako turvotus laskea. Hyvä keino turvotuksen laskuun on istua vadissa vaikka saunomisen ajan.
Ei pesuainetta, vesi kädenlämpöstä tai viileempää.
Mikäli turvotus ei ole laskenut viikon kuluessa ota yhteys lääkäriin!

Äänestä
  • Huh, jo helpottaa. Johtuipa sitten hiivasta tai lääkekuurista, turvotus on jo laskenut kokonaan :)
    Niin kuin sanot, luulen kyllä että Dosyklin aiheutti. Säikäytti kyllä pahemman kerran.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


just-me kirjoitti:

Minulla on huolestuttava ongelma, johon en aiemmista keskusteluista vastausta löytänyt.
Minulle määrättiin viikko sitten tiistaina poskiontelotulehdukseen Dosyklin-nimistä lääkettä (ei antibioottia). Lauantaista lähtien alkoi alapää kutista ja tuntua oudolta, punoitti ja turposi. Kun sormella tutkin emätintäni, huomasin että emättimen etuseinämä heti emättimen suulta ja takaseinämä syvemmältä olivat turvoksissa. Etuseinämässä tuntui vähän sormenpäätä suurempi turvotus, selkeämuotoiseksi patiksi en kuitenkaan sanoisi. Kun levittää ulkoisia häpyhuulia, ei emätin näytä tavalliselta. Sisempien häpyhuulien sisällä näkyy pieni punainen pallero, turvotusta sekin. Turvonneet kohdat eivät ole lainkaan kipeitä, mutta huolestuttaa. Dosyklin-lääkkeiden ohjeessa lukee että sivuoireena voi ilmetä limakalvon turvotusta. Voiko tämä johtua lääkkeistä? Siis että emätin turpoaa sisältäkin päin? Minulla on ollut hiiva pari kertaa aiemmin ja samantapaista (joskaan ei yhtä pahaa) oireilua on ilmennyt silloinkin. Hommasin apteekista gyne-daktariinia ja se auttoi kutitukseen ja punoitukseen. Turvotus ei ole vielä laskenut. Gyno-daktariinin pitäisi alkaa auttaa ja Dosyklin-kuuri loppuu pian.
Onko tässä hengenhätä vai odotanko että lääkkeet loppuvat ja toiset tehoavat? Lääkäriin olisi vähän vaikea nyt mennä kun on ylioppilaskirjoitukset. Auttakaa jos osaatte ja kertokaa johtuuko turvotus lääkkeistä ja onko vakavaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu