Ruoka hintojen katselu / vertailu

Nuukaillen?

Terve,
onko teille tapahtunut niin Thaikuissa että olette vertaileet ruokapaikkojen hintoja ja valinneet sen halvemman paikan?

Myönnän että minulle on ja monesti :)

Sitä ei paikan päällä ajattele että euroissa ne hintaerot on vain muutamissa kymmenissä centeissä eikä monissa euroissa.

Seuraavalla kerralla lupaan olla vertailematta ja menen siihen paikkaan joka näyttää/tuoksuu hyvältä :)

8

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni asia ei liene ihan noin yksinkertainen. Itse esim tykkään käydä niissä grillipaikoissa (nya krata), joissa grilli tuodaan pöytään, ja itse haetaan noutopöydästä grillattavaa. hinta 100thb, jälkkäriksi vielä jäätelöä. Juomat toki joutuu ostaa erikseen, jos muuta kuin vettä haluaa juoda.

      Samoin katukeittiöt ei useinkaan ole ainakaan huonompia kuin ravintola-annokset, joissa hinta voi olla kolminkertainen. Niissä on myös luontevampaa tutustua paikallisiin.

      Valitsen ravintolaksikin paikallisen perheravintolan jos mahdollista. Esim bang niang risteyksestä vähän pohjoiseen, on loistava edullinen ravintola, jossa paikalliset muodostavat suuren osan asiakaskuntaa.

      Markkinoillakin voi herkutella pikkurahalla, esim. friteeratulla kanalla, ja erilaisilla vartailla, samalla ihmisvilinässä katsellen

      Rantsultakin voi saada kelpo annoksen alle kahden euron, samalla auringosta nauttien.

      Ravintolassa syömiselleni onkin yleensä joku muu syy, kuin pelkästään ravituksi tuleminen.

      Noista edullisista herkuista haaveilen matkojenkin välillä, enkä oikeastaan ravintolaruoista, ehkä joitain merenherkkuja lukuunottamatta.

      Toki me matkalaiset olemme kaikki erilaisia, ja mikä toiselle on tärkeää ei toiselle ole se juttu. Onneksi khao lakissakin on varmasti kaikille jotakin herkullista syötävää, sopivaan hintaan, sopivassa paikassa.

      • ajattelinpa laittaa vielä linkin kuvaan siitä grillistä joka pöytään tuodaan, jos joku kiinnostunut, ei ole nähnyt

        http://ddpromote.com/id-512dc99a4fba0b447c00169b.html

        Alhaalla on yleensä grillihiiliä, jolla grilli lämpenee. usein pöytään tuodessa, ihan huipulla tirisee sianrasvapala. Grillin mukana kannetaan pöytään myös kuumaa vettä joka kaadetaan uraan. siinä voi keittää esim katkiksia, tai kaalia. Noiden näkyvien reikien päälle sitten asetellaan niitä grillattavia tuotteita. Hidasta hommaahan se on, mut mukava tapa viettää iltaa seurassa.


    • Mahasarakham1

      Jos syön ulkona,niin aina paikallisten suosimissa paikoissa.Ja mielestäni,niissä on todellista Thairuokaa.Ja parempaa kuin turisti ravintoloissa,
      Yleensä vahvemmat mausteet.
      Kotini lähellä on Rekkakuskeille tarkoitettu ""ravintola" Katos ja muutama pöytä.
      Nuudelikeitto ja pikku coca cola maksaa 42 bahtia,ja on tosi huvää keittoa.
      Mutta näin Isanissa.Muualla voi olla toisinkin.

    • kauaspois

      Hah hah :D tunnustan, mutta mulle tapahtuu tosin toi sama ilmiö aina vieraan valuutan kans!
      Jotenkin lomalla ( yleensä pikku höperössä ) liikkuessa katoaa taju... sitä tsiikailee listoja, kattelee meininkiä ja vertaa onks joku sweetsouri 150thb vai 180thb!!! Ollaan monta kertaa naurettu ittellemme! Ja lupaan kuten ketjun aloittaja, et ens kerralla en vertaile, ellei joku kisko siitä sweetsourista jopa 250thb :D

    • miemie

      Jep sama ilmiö :D
      Sama asia on esim. alennusmyynnit. Nuukailee eikä osta 7e toppia joka on tosi kiva, mutta sitten voi mennä kuitenkin ostosreissun jälkeen 7 euron siiderille sen suurempia miettimättä ;D

      • Nuukaillen?

        Yees, onnex on siis muitakin :D

        Onneks seuraavan kertaan (jolloin en enää nuukaile:)) on enään 16 aamuu :)


    • autentico

      Nuo satasen grillipaikat kiertelisin kaukaa. Seurueesta muutama kävi (hotellin suosituksesta kun oli kysytty hyvää ruokapaikkaa, heh) syömässä ja kaksi sai kaamean ruokamyrkytyksen kotiinviemisiksi. Kannattaa olla tarkkana välineiden kanssa kun raakaa lihaa/kanaa pitää käsitellä siinä räppänägriliillä.

    • Liekö sitten tuuria, taitoa, vai molempia. Itse olen käynyt kymmenisen kertaa nya grata ravintolassa, eikä koskaan ole ollut mitään häikkää. Enkä ole kuullut koskaan kenenkään mukana olleen oireilleen.

      Mitään pikaruokaahan se ei tosiaankaan ole. vert. suomessa grillaaminen.
      Ruoka kypsyy hitaasti, ja vie runsaasti aikaa. Aina siellä vähintään se kolmetuntia menee, kunnes on saanut syödyksi. Yleensä neljä.

      Hyvässä seurassa seurustelun lomassa, minusta on mukava tapa viettää iltaa, ja herkutella. Ruoan vain pitää malttaa antaa kypsyä. eikä siihen paljon kerralla mahdu. Grilliä ei pidä liian täyteenkään ahtaa. Myönnän että siihen houkutus voi olla suuri.

      Koska tarjolla on erityisen paljon kanaa, ja possua, on sen kypsentämisen kanssa oltava erityisen huolellinen ja maltillinen. Uskon että tässä voi olla syy, sairastumisiin.

      Ei ne hotelleissa varmaan huonoa paikkaa suosittelisi. Näissähän käy enemmän paikallisia kuin turisteja, joka myös kertoo jotain.

      Lupaan kertoa palstalla heti kun oireita ilmenee. Parinviikonpäästä olen taas kuitenkin herkuttelemassa. Aijon käydä ainakin parikertaa moisessa syömässä. Siitäkin huolimatta, että itselläni on kotonakin jo samanlainen grilli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5122
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4221
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2719
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1909
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      111
      1725
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe