Haaveilen pienestä asunto-osakkeesta vanhassa puutalossa. Mitä kokemuksia on? Tuleeko yllätysremontteja vai onko kuntotarkastukseen luottaminen? Olisiko sittenkin järkevämpää ajatella tavallista kerrostalo-osaketta, vaikka kyllähän niitäkin pitää remontoida.
Tavoitteenani on alemmat asuinkustannukset kuin nykyinen vuokrani mutta vanhojen talojen remonttitarpeet arveluttaa.
Kannattaako ostaa puutalo-osake
10
10061
Vastaukset
- minävaantaas
vanhassa puutalossa kuuluu kaikki seinien ja lattioiden läpi.
jos asuu alimassa kerroksessa puutalossa, voi lisäeristää naapurinseinät ja katonkin niin että voi elää 'normaalisti' ja kohtuu hiljaisessa asunnossa.
puutalossa on aina enemmän remontteja kuin esim. tiilitalossa, seiskytluvun betonielementtitalot jättäisin kyllä oman onennsa nojaan. 50-60luvun tiilitalot jotka remontoitu perinteisin menetelmin voisi olla suositeltavin sijoitusvinkki.- Mökin Miina
Hyvä pointti tuo äänieristys! Mikä 70-l betonitaloissa mättää, ulkonäkö vai onko niissä rakennevikoja?
- Hullua aikaa
Mökin Miina kirjoitti:
Hyvä pointti tuo äänieristys! Mikä 70-l betonitaloissa mättää, ulkonäkö vai onko niissä rakennevikoja?
"Mikä 70-l betonitaloissa mättää, ulkonäkö vai onko niissä rakennevikoja?"
Niissä on sekä ulkonäkö että rakennevikoja.
-70 luvulla koko rakennusala ylikuumeni. Alalle haalittiin niin työnjohtoa kuin työntekijöitä mistä vain irti saatiin. Juopotkin kelpasivat ja työmaajuopottelu rehotti. Jatkuvasti lakkoiltiin, kun Neuvostoliiton talutusnuorassa operoineet Suomen kommunistit päättivät työnseisausten (!) muodossa vastustaa jotain USA:n tekemistä. Ja mitä suuremmista asutuskeskuksista oli kyse, sitä hurjempaa meno oli.
Silloin otettiin käyttöön elementtirakentaminen, josta ei ollut aiempaa kokemusta. Myös monien muiden rakennustapojen ja -materiaalien kokeiluajankohta ajoittui 70-lukuun.
- johve
60- ja 70 -luvun elementtitaloissa elementtien raudoitus on niin pinnassa, että pinta poksahtaa rikki ja betonin sisällä ruostuneet harjateräkset näkyvillä. Silloin luultiin, että ohut betonikerros raudan päällä riittä - nykyisin tiedetään, että suojaetäisyys pitää olla paljon suurempi.
= > pysy kaukana ko. vuosikymmenten elementtitaloista - asukki
Suomessa on säilytetty vain harvoja vanhoja keskustan puutaloja. Itse onnistuimme takavuosina sellaisen löytämään. Yli sata vuotta vanha rivitalotyyppinen hirsitalo (alin kerros kiveä) kaupungin keskustassa maksoi lähes modernin lähiöomakotitalomme verran, kertaakaan emme kuitenkaan ole katuneet muuttoamme.
Korkeat huoneet, alkuperäiset toimivat kakluunit, pihasauna, kaunis yhteispiha ja kaikki palvelut kävelyetäisyydellä.
Kuitenkin suuri osa tuttavistamme piti meitä lähes hulluina, kun vaihdoimme meille varta vasten suunnitellun ja rakennetun lähiökotimme vanhaan puutalo-osakkeeseen.
Onneksi me ihmiset olemme erilaisia, tuttavamme korjaavat omakotitalojaan tai tuskailevat vanhojen kerrostalojen kalliita putki- ja julkisivuremontteja.
Me asumme onnellisina vanhassa puutalossamme- Anonyymi
Itse olen kanssa harkinnut muuttoa nyt lähiöomakotitalosta keskustan puutalo-osakkeeseen. Ainostaan olisi mukava kuulla millaisia kohteita kannattaa todella välttää ja mitä suosia niin kuin yleisesti?
Jos saisi kommenteja puutalo-osakkeissa asuvilta, joilla kokemusta molemmin puolin.
Kiitos! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse olen kanssa harkinnut muuttoa nyt lähiöomakotitalosta keskustan puutalo-osakkeeseen. Ainostaan olisi mukava kuulla millaisia kohteita kannattaa todella välttää ja mitä suosia niin kuin yleisesti?
Jos saisi kommenteja puutalo-osakkeissa asuvilta, joilla kokemusta molemmin puolin.
Kiitos!Vältä ainakin yhteistä taloyhtiölainaa. https://nakoislehti.media.fi/keskisuomalainen/68baf743-e1ce-4e8c-9db5-0c4db055d898/2
- Anonyymi
moiii
- Anonyymi
mikä on puutalo osakje
- Anonyymi
Nostalgiahörhöjen juttuja.
Esim. suositeltiin 50/60 lukujen tiilitaloja. Niissähän tunnetusti ole mitään ongelmia, kuten mätiviä toja/korkkieristeitä sokkelissa/kellarin seinissä/yläpohjassa, asbestia, kivihiilitervaa yms. luonnonmateriaaleja.
Hieno myös ajatus, että pitää ostaa osake talosta, jossa ei ole velkaa tehdystä remonteista. Sehän se on varmin tae siitä, että on pienet asumiskulut, kun on kaikki mahd. remontit rästissä.
Nykyään moinen johtaa helposti siihen, että remonttikulut liian korkeat suhteessa nykyarvoon -> pankista ei enää saa lainaa -> talon kohtalo on rapistua asuinkelvottomaksi. Mutta on halpaa asumista siihen asti.
Jos halvalla haluaa asua, niin 70-luvun talot voi kaikesta huolimatta olla kova juttu. Niissä on nyt kalliit putki- ja julkisivuremontit tehtynä. Jos ei ole, juokse pois. Ja kun eivät ole niitä halutuimpia, hinnat kohtuullisia. Äänieritys ei hyvä, mutta moni vanhempi talo on tässä suhteessa vieläkin surkeampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439