Tuonne on suunta, mutta arvelin josko joku osais vinkata kannattaako hotelli ottaa saarelta vai mantereen puolelta. Olemme noilla suunnilla n.viikon, toisen sitten Thaimaassa. Mukava olis jotain puuhaillakin: ei mitään suurempia mutta katsella paikkoja ja jotain aktiviteettia kehitellä. Biletys ei ole meillä mielessä, koska lapsia mukana.
Jos on vinkkejä juurikin siitä, mistä otan hotellin, niin kiitollisena otan vastaan. Ketjujen hotelleja yritetään kuitenkin vältellä eikä siis haluta mennä asumaan ihan keskelle ei mitään.
Jos on vinkkejä juurikin siitä, mistä otan hotellin, niin kiitollisena otan vastaan. Ketjujen hotelleja yritetään kuitenkin vältellä eikä siis haluta mennä asumaan ihan keskelle ei mitään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihan rayongin keskustasta saa hyvän uudehkon hotellihuoneen n. 800 bht vuorokausi. ihan lähellä suuri ostoskeskus laemtong ja tesco lotuskin löytyy. pääkadun varrella siis. rannalla hotellit hieman kalliimpia, mutta ihan ok. ehkä teidän kannattaa ottaa ensin ottaa hotelli keskustasta ja käydä katsastamassa rannan hotellit, päätös on sitten helpompi tehdä. itse ilmestyn paikalle helmikuun puolivälin paikkeilla.
Kun Thaimaahan asti suuntaatte niin ilman muuta samalla vaivalla menette saarelle asti. Rayongin rannat ovat pitkät ja ihan ok:t mutteivät mitenkään vedä paratiisimaisuudessaan vertaa Koh Sametin rannoille esimerkiksi meren värissä ja kirkkaudessa ja hiekan valkoisuudessa ja pehmeydessä.
Rannalta toiselle on saarella helppo kävellä, joten ei lopulta niin suurta väliä, mille rannalle päädytte asumaan. Riippuu aika paljon siitä, mistä löydätte itsellenne sopuhintaisen majapaikan.
Ja vaikkette bilettää aiokaan, niin käykää ainakin kerran Papa Rogersin baarissa päärannan lähettyvillä. Papa Rogers oli aikoinaan Suomen kansallisteatterin näyttelijä ja on aikamoinen tapaus – ja hänen baarissaan tapaa aina mielenkiintoisia ihmisiä.
Täällä löytyy tietoa Koh Sametista, saaren rannoista ja majapaikoista:
http://www.minnethaimaassa.com/koh-samet/