Hei, käytin (luvallisesti) tuttavani konetta ja klassisesti painoin vahingossa jotain ja jotain jonka seurauksena muutamakymmen tiedostoa tallentui työpöydälle. Pienen selvittelyn jälkeen tajusin että kyseiset tiedostot olivat roskakorista. Nyt kun haluaisin siirtää kyseiset tiedostot takaisin roskakoriin, en enää tiedä mitkä tiedostot olivat alunperin työpöydällä ja mitkä joutavat takaisin roskakoriin. Osaako joku sanoa miten tämä voisi selvitä? Saan tiedostoista selville vain tiedostojen luomispäivät, mikä ei tässä kohtaa auta kauheasti..
Kiitos jo etukäteen!
Informaatioa tiedostojen historiasta?! Osaako joku auttaa?
4
141
Vastaukset
- Hyvä neuvo
Senkun kerrot mokailuistasi tuttavallesi. Tietäähän se kuka on asiat nyt sotkenut.
- MacBookPro-Twat
Ihan aiheellinen, ja ennenkaikkea odotettava neuvo. Valitettavasti se ei kuitenkaan vastaa kysymykseeni.
Jos joku tietää miten tiedostojen historiaa pystyy jäljittämään ja/tai palauttamaan roskakorista poistetut tiedostot takaisin roskakoriin, olen edelleen hyvin kiitollinen myös siitä avusta :)
Mukava kuitenkin kuulla aina kun joku kannattaa rehellisyyttä ja keskustelua. Se on kyllä loppujen lopuksi kaiken a ja o. - ;-)
MacBookPro-Twat kirjoitti:
Ihan aiheellinen, ja ennenkaikkea odotettava neuvo. Valitettavasti se ei kuitenkaan vastaa kysymykseeni.
Jos joku tietää miten tiedostojen historiaa pystyy jäljittämään ja/tai palauttamaan roskakorista poistetut tiedostot takaisin roskakoriin, olen edelleen hyvin kiitollinen myös siitä avusta :)
Mukava kuitenkin kuulla aina kun joku kannattaa rehellisyyttä ja keskustelua. Se on kyllä loppujen lopuksi kaiken a ja o.Time Machine voisi auttaa, jos sulla on pääsy sen levylle.
Kerro nyt kuitenkin muijalles että vakoilit sitä. Se kuitenkin huomaa.
- 1stMacFinn
Jep, TimeMachine kyllä tietää millainen työpöytä oli minäkin päivänä kun sitä on käytetty. Muuten menee liki mahdottomaksi.
Mutta joo, kerro vaan sille "tuttavalle" että näin kävi. Huomaa se kuitenkin ja sitten onkin pian "ex-tuttava".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333011Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442807Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281503- 591370
- 951262
- 471139
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138