mitä mieltä olette moisesta koneesta.onnistuuko metsän parannus työt. itella kokemusta pyörivistä koneista. kannokossa kun ajaa pyörivällä on kuin työntäis tikkua kynnen alle.
Vastaukset 15
- tiedän tapauksen
juu ei kannata moista murheen kryyniä ostaa itelleen tutulla on moinen eikä se uskalla lähtee sillä pitemmälle kaivaan ku pelkää että hajoo käsiin kusee öljyä ja tapit katkeilee ja jarrut on ongelmalliset että jos ei oo vielä myöhäästä nii älä osta osta telakone
- JiiPee
Onpa vanha viesti mutta pakko kommentoida. Eihän noita metsänparannus(kaivuri)töitä ennen muuntyyppisillä koneilla ole tehtykään kuin ylipitkillä teloilla varustetuilla kaivureilla. Lamavuosina sitten kun tela-alustaisilta kaivukoneilta loppuivat kunnallistekniset työt, tulivat ne halvalla metsään. Siihen hiipui S-sarjan ym koneiden kehitys ja myynti.
S-länkkärit pirun vahvoja ja miellyttäviä käsitellä, ja kulkee tosi pahoissa paikoissa. Ainut ongelma varmaankin se, ettei hyviä yksilöitä juurikaan myynnissä enää ole.
- metsään
s10 huononpi kuin s30.Molemmat todella vahvoja metsässä,pyörivät huononpia.
- JiiPee
Tottakai S30 parempi, sehän on 10:stä seuraava kehitysversio. Hydraulinen telojen tiukkaus, isommat pyörät, enemmän maantienopeutta, nykyaikaisempi ohjaamo, lukkiutuva etuakseli jne. Tod. hyvä kone, mutta kovin harvinaisia ovat. Noista löytyy muuten pirusti voimaa puomista verrattuna esim. kaivurikuormaajiin.
- kannon raapija
kyllä onnistuu. olen sellaisen onnellinen omista ja tehnyt paljon ko. töitä tällä koneella.Voimakas kone ja hyvä kulkuinen.
- Entinen omistaja
Itellä oli 7 vuotta maatilakäytössä S10 ja hyvä peli se oli. Telojen kiristys oli rikki, oli vaan kettingillä kiinni puskurissa se taittopyörä ja hyvin kesti kannokossakin, ei mitään hajonnu koskaan. Jarrut joo, itellä ei ollu jarruja ollenkaan mutta mihin niitä tarvi kun mehuveto itessään jarruttaa. No käsijarru sentään hätävarana.
Mitään en tuosta oikeastaan rikki saanut koko aikana. Runko tosin oli täysin poikki taka-akselin kohdalta kun ostin koneen mutta hitsattavaa materiaalihan tuo on. Menee kyllä pehmeälläkin alustalla ongelmitta, hyvä kone mielestäni.
Vaihdoin tuon pois kun mettähommat väheni ja telatalkoot alko ottamaan pattiin. Lavetti ois pitäny olla kun ei tuo ilman teloja liiku oikeen minnekään jos on vähänkään kosteampaa paikkaa.- metsäojuri
S10 oli -80 luvun metsäojilla hyvä kone.
Pari kilometriä ojaa kymmenessä tunnissa keskimäärin.
Nopea liikkeinen ,riittävän voimakas ja mahtui puita raapimatta ojalinjalla kulkemaan.Ei tarvinnut kallista kuljetusalustaa,telat rullalle n. 10 minuttia ja menoksi. - laikuttaja
minnepäin "entinen omistaja" möi koneensa? kuulostas aika tutulta,ei kait vaan ylä-savoon.
- matti
metsäojuri kirjoitti:
S10 oli -80 luvun metsäojilla hyvä kone.
Pari kilometriä ojaa kymmenessä tunnissa keskimäärin.
Nopea liikkeinen ,riittävän voimakas ja mahtui puita raapimatta ojalinjalla kulkemaan.Ei tarvinnut kallista kuljetusalustaa,telat rullalle n. 10 minuttia ja menoksi.Pakko sanoa että totta puhut. Kyllä tällä helposti kaivoi sen 2 km metsäojaa kymmeneen tuntiin. Ostin uutena 1987 ja kaivoin monta vuotta. 90 luvulla tela-alustaiset kaivukoneet syrjäytti nämä. Mielestäni ahtaalla ojalinjalla parempi kuin pyörivä. Koskaan ei kiinni suossa. takapyörät olisi saaneet olla suuremmat, vaan kyllä näilläkin pärjäsi.
- mötöstäjä
osta vain s-10. itselläni on myös kyseinen kone ja hyvin olen leivässä pysynyt. ja toisinaan olen saanut leivän päälle muutakin kuin ylähuulen..
- Aloitelija
Meille ostettiin vammas majori 84 yli pitkillä teloilla ja hyvin kulkee pehmeellä.
- Anonyymi
Olisiko kellään purkuosia Lännen S 10 kaivuriin. Kysymyksessä lähinnä vaihteiston akselista, jonka voin yksilöidä tarkemmin, mikäli purkuosia ylipäätään löytyy. Voi soitella Jarille puh. 04404577318896
- Anonyymi
Oikea puhelinnumero Jarille on 04577318896
- Anonyymi
Löytyyköhän enään osia taitavat olla jo kortilla lännen s10 meidänkin lännen s30 myytiin ruotsiin jo 10.vuotta sitten
- Anonyymi
Erittäin hyviä koneita olivat.3,5 km tuli ojaa päivässä hyvällä maalla ja kannot olivat pieniä 16 h päivässä .kovin kestäviä ne eivät olleet 2 viikossa jostakin päin sylinterin korvakot lähti irti ,mäntä lähti irti sylinterin sisälle ,käännön puomi ratkes nonesti,itse puomi kauttaaltaan melkein irti poikki 2-3cm kiinni aja varovasti lähimmän tien vierelle korjattavaksi kaveri tulee maastohitsaus koneiden kanssa korjaamaan2-3 vrk hitsaa sitä kasaan .murtovoima ei ollut kovin paljon 3000-4000kg .Ympäripyörivällä 8000-9000kg jäisee 50cm turvemaahan pystyi hyvin eikä tapit menneet poikki tai puomi 🤔.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3161325Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101277- 981033
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50988- 103935
- 106930
- 111772
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh20724- 69621
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5607