Time Lapse elokuva

Miten tehdään Time Lapse elokuva, miten se kuvataan ja miten sitten toimitaan että saadaan vaikka pilvet liikkumaan nopeasti videossa?
2194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensin kuvataan yksittäisiä kuvia tasaisin (esim 10 sek väliajoin. Sitten kuvat yhdistetään tietokoneella videoksi tarkoitukseeen sopivalla ohjelmalla. Video esitetään sitten esim nopeudella 24 kuvaa sekunnissa.

Kameran laukaiseminen hoidetaan yleensä automaattisella kaukolaukaisimella jonka voi ajastaa tarkoitukseen sopivaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Salla. kirjoitti:

Miten tehdään Time Lapse elokuva, miten se kuvataan ja miten sitten toimitaan että saadaan vaikka pilvet liikkumaan nopeasti videossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu