Sain selville, että äidin puolelta yksi sukuhaara on lähtöisin Ilomantsin "Lutickavarasta". En löydä netistä enkä kartasta Lutikkavaaran kylää. Tietääkö kukaan missä päin Ilomantsia ko. kylä sijaitsee ? Käsittääkseni se saattaa olla Venäjän rajan tuntumassa tai jäänyt sotien jälkeen Neusvostoliiton puolelle. Useampikin sukupolvi on siellä ainakin syntynyt aikanaan.
Ilomantsin Lutikavaara ?
9
2402
Vastaukset
- kdgh
http://www.karjalankartat.fi/
Laita tuonne hakuun Lutikkavaara.
On näköjään aika tarkkaan nykyrajalla, Mekrijärveltä itään, kirkolta Kuolismaalle johtavan tien poskessa.- Anonyymi
On Venäjän puolella
- Karjalan neito
Tästä linkistä alkaa Kuopion läänin henkikirja vuodelta 1880 kohdasta Ilomantsi, Lutikkavaara
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=489904
- jos löytyy tuttuja sukunimiä, siitä vaan eteenpäin. Nuorempiakin henkikirjoja on tulossa nettiin, kunhan saavat ongelmat aisoihin, jopa vuoteen 1913. Lisäksi käytettävissä on seurakuntien (Ilomantsin luterilainen ja ortodoksinen srk) kirjoja, löytyvät helpoimmin hakemalla "digihakemisto", josta tulee pitkä lista valittavia. - Tie Lutikkavaaraan?
Monet kiiokset vastaajille. "Isomummuni" muutti pois Ilomantsista, mutta hänen sisaruksensa jäivät sinne. Mummun isän nimi oli Henric eli heikki joita sieltä löytyy kymmenittäin samalla sukunimellä. Hiskin tiedot päättyvät vuoteen 1850 ja isomummuni syntyi myöhemmin. Löysin kuitenkin paljon myöhemmät kastetidot toiselta paikkakunnalta, josta oli heidän toisen lapsensa kummit. Tätä kautta pääsin selville mahdollisesti oikean Henrikin, jonka vaimo oli kyseiseltä paikkakunnalta. Eli sen Lutikkavaaran. En olisi uskonut , että omasta suvustanikin on ilmeisesti lähtenyt Karjalan pakolaisia tänne sisempään Suomeen rajoja muutetttaessa tai jäänyt sinne Pohjoiskarjalaan. Kartan tutkin, mutta henkikirjoissa menee vähän aikaa.
- Anonyymi
Äitini on lähtöisin Lutikkavaarasta ja hänen äitinsä on os. Issakainen. Pari vuotta sitten julkaistiin sukututkimus ja kirja Lutikkavaarasta. Enoni tietää paljon siitä seudusta.
- Anonyymi
Venäläinen paikkakunta
- Anonyymi
Lutikanvaaran kylä on saatettu jo lakkauttaa, joten siksi ehkä sitä ei löydy enää kartoista.
- Anonyymi
Jäi rajan väärälle puolelle
- Anonyymi
Lukijoita oli siellä paljon ja erittäin köyhää ja osaamalla porukkas
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5557305Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3292755Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872045- 1271254
- 311213
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41149- 911016
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1021002Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h64981- 44852