Näin VALVIRA "valvoo"

Vain epäasiallista markkinointia?

VALVIRA:n tulisi valvoa valesossujemme valekirjauksillaan valesuojelua harjoittaviin valejärjestöjen lastenkoteihin huostaamia lapsia ja heidän kaltoinkohteluaan. Viranomaisten, jopa valeviranomaistenkin rikokset kääntyvät VALVIRA:ssa kuitenkin vain "epäasialliseksi markkinoinniksi":

Valviran tapa hyssytellä huijauksia ihmetyttää valelääkärin paljastanutta Arja Paanasta.
"Kun loppuvuodesta 2011 kirjoitin ensimmäiset juttuni Esa Laihosta, ihmettelin kovasti niitä vakaita äänenpainoja, joilla monet viranomaiset kiiruhtivat hyvin pian ilmoittamaan, ettei Laihon jäljiltä ole paljastunut mitään vakavia hoitovirheitä.

Muistissani on myös paljastuksen alkuajoilta Valviran lausuma, jonka mukaan "valelääkäriksi epäilty Laiho on ehkä työskennellyt lääkärinä epäasiallisesti".

Ja tämä lausunto siis siinä vaiheessa, kun todisteet Laihon lääkärinpapereiden väärennöksestä ja kymmenen vuotta jatkuneesta harkitusta huijauksesta oli jo esitetty! Näin sanoessaan Valvira halusi ehkä varjella ihmisiä turhalta paniikilta, mutta itse mietin, miksi lausunnossa on mukana sana "ehkä" ja riittääkö Valviran mielestä tosiaan sana "epäasiallinen" kuvaamaan Laihon toimintaa.

Tuossa vaiheessa oli myös jo tiedossa se, että Laiho oli ehtinyt hoitaa suomalaisen lääkärinuransa aikana tuhansia potilaita vailla minkäänlaista lääkärintutkintoa. Peräti kuusi vuotta hän oli kaiken lisäksi toiminut laillistettuna lääkärinä eli täysin itsenäisesti, ilman muiden valvontaa. Mietin tuolloin, miten edes teoriassa olisi näin nopeasti mahdollista tietää, ettei yksikään Laihon potilaista ole kärsinyt pahasti hänen "ehkä epäasiallisen" työskentelynsä vuoksi.

Onneksi samat epäilyt kävivät myös Helsingin poliisin mielessä, joka vihdoin keväällä 2013 käynnisti laajan selvityksen Laihon mahdollisista hoitovirheistä. Työläs tutkinta on yhä kesken, mutta eilen poliisi tiedotti jo, että epäilyjä on sekä kuolemantapauksista että lievemmistä potilasvahingoista.

"Epäasiallista markkinointia"

Eilisten Laiho-uutisten myötä muistiini palautui myös vajaan kuukauden takainen tapaus, kun kirjoitin Suomessa toimineesta valekirurgista. Entisestä Neuvostoliitosta tullut lääkäri oli esiintynyt yksityissairaalassa vuosikausia kirurgin ja plastiikkakirurgin titteleillä, vaikka hänellä ei ole siihen vaadittavaa kuuden vuoden erikoistumiskoulutusta eikä Valviran antamaa erikoislääkärin laillistusta.

Maallikkona kirurgihuijaus tuntui sekin melko pöyristyttävältä, vaikka varsinaisesta valelääkäristä ei siinä olekaan kyse. Mutta mitä sanoi tähän Valvira?

Tässähän on kyse ensisijaisesti epäasiallisesta markkinoinnista, Valvira ilmoitti.

Juuri nyt mietin, että mitäpä jos Esa Laihon ja myös kyseisen valekirurgin potilailta kysyttäisiin mielipidettä näistä Valviran ensikommenteista?

"Epäasiallista", saattaisivat ehkä hekin sanoa vuorostaan Valviran suuntaan. Ja ehkä sieltä tulisi pari muutakin valittua sanaa.

Arja Paananen
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288641142064.html
20488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tutkinnanjohtaja Antti Leppilahti kritisoi valvontavirasto Valviran selvitysten laatua. Ne on tehty kaikissa terveydenhuollon yksiköissä, joissa Laiho työskenteli.
– Ne selvitykset eivät ole keskenään millään tavalla yhteismitallisia siinä mielessä, että niissä on laaadullisia eroja. Niissä on myös huomattavan paljon toteamuksia siitä, että Laihon toiminta on ollut epäasiallista joidenkin potilaiden kohdalla.

Lopputulos niissä on pääosin se, ettei Laihon toiminnasta ei ole aiheutunut vaaraa potilaalle.
– Itse olen nimenomaan niiden sisältöjen ristiriitaisuuksien takia hieman eri linjalla, Leppilahti perusteli.

Uoti luonnehti poliisin ajatuksia Valviran toimien laadusta ”aika villeiksi”.
Poliisin mukaan Laiho työskenteli väärennetyillä lääkärinpapereilla noin kymmenen vuotta ennen paljastumistaan.
– Epäily taposta syntyy siitä, että hän tietoisena, ettei ole lääkäri, esiintyy lääkärinä. Laihon on täytynyt ymmärtää, että näissä olosuhteissa toimiessaan todennäköisesti seuraa uhrin kuolema.
Epäilyksissä on kyse Laihon toimista potilaiden akuuttihoidossa. Leppilahden mukaan Laiho otti tietoisesti ”käsittämättömän suuren riskin”.
– Meidän näkemyksen mukaan, jos heitä olisi hoitanut oikea lääkäri, heillä olisi ollut mahdollisuus selvitä hengissä.

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/582457/Poliisi ei luota Valviran selvityksiin Laihon asiassa

Äänestä

Toivon totisesti, että sitten kun nykyinen lastensuojelu ja sijaishuolto tutkitaan, lapsibisnesyrittäjät eivät selviä lasten kaltoinkohtelusta huomautuksella "epäasiallista markkinointia".

Äänestä

Laiho kirjoitteli ainakin huumaavia lääkkeitä kuten tramadolia (ykkössijalla lääkekuolemissa) avokätisesti,piti lääkkeitä väärinkäyttävät potilat tyytyväisenä.On täällä Turussakin Mäntymäen terveyskeskuksessa yks laillistettu lääkäri,lähellä eläkeikää,joka kirjoittaa antibiootteja potilasta näkemättä.,Kirjoittaa yksinäisille vanhuksille pameja satamäärin (kuinka helposti reseptit voivat joutua esim. lääkkeitä väärinkäyttävän tai myyvän lähisukulaisen käsiin!):Apteekissa tiedetään tämä ja asia on yleisessä tiedossa,eikä asialle tehdä mitään.Sitten ihmetellään lääkekuolemia.Apteekkimurrot ainakin nykyään harvinaisia,joten lääkkeet tulevat katukauppaan ihan virallista tietä.Että se siitä lääkäreiden valvonnasta.VALVIRA;an tarvitaan joku organisaatiouudistus,kun lastensuojelulaitoseten valvontakin mitätöntä ja vuosien toimenpideruuhka!

Äänestä

VAL-VIRA sanaaattaa olla lyhenne sanoista Valehtelevat Viranomaiset?

Äänestä

Valvira taitaa olla joku ääriliike, joka tekee rikoksia jatkuvasti.

Turun Sanomat 10.1.2014.
Poliisi ei luota Varan selvityksiin valelääkäri Laihon asiassa

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/582457/Poliisi ei luota Valviran selvityksiin Laihon asiassa
------------

Äänestä

Valvira salasi oikuttelevan potilasjärjestelmän vikaluokituksen: "Liikesalaisuus"

Valvovat viranomaiset ja Hus-johtaja ovat aiemmin olleet samassa työpaikassa. Valvojan päätöksellä tarkastuskertomuksesta salattiin Husin käyttämä vikaluokitus.
http://yle.fi/uutiset/valvira_salasi_oikuttelevan_potilasjarjestelman_vikaluokituksen_liikesalaisuus/6998954?fb_action_ids=10152570415148569&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=[1455729494646548]&action_type_map=["og.recommends"]&action_ref_map=[]

Äänestä

Milla perusteella VALVIRAN tarkastajat oikein valitaan? Kuka tietää?

Äänestä
  • Työtodistuksen rakennetaan Venäjällä sopivaa korvausta vastaan

    Äänestä

Valviran pitäisi valvoa yksityisiä lastensuojelulaitoksia tarkemmin. Esim. yllätyskäynnit pitäisi sallia. Valviran viranomaisten ei pitäisi sumeasti uskoa kaikkea, mitä lastensuojelulaitoksen johtaja latelee. Varsinkin kun ne jutut ovat kokoajan samoja ulkoa opeteltuja höpötyksiä. Valviran tulisi myös tarkistaa lastensuojelulaitosten työntekijöiden ammattipätevyydet, sekä seurata, että firmassa on töissä todella ne työntekijät jotka firma paperilla ilmoittaa siellä työskentelevän.

Äänestä

Valelääkäri Laiho ei halunnut elvyttää. Aiheutti potilaille vaaratilanteita. Muu kilökunta pelasti tilanteen. Poliisi epäilee Laihon syyllistyneen kolmeen tappoon ja viiteen törkeään pahoinpitelyyn.
Iltalehti 16.1.2014.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014011617936306_uu.shtml
------------

Äänestä
  • Roimasti kirjoitteli reseptejä kolmiolääkkeille,oli potilaat tyytyväisiä.Joutuivat erään lastensuojelulaitoksen työntekijät ottamaan perhekuntoutuksessa olevalta äidiltä ottamaan reseptejä pois kun käytti liikaa särkylääkkeitä.Eivät tietenkään tehneet lääkäristä (Laihosta) ilmoitusta VALVIRA:an,Toisessa perhekuntoutuksessa taas sanottiin että ensimmäisessä paikassa tehtiin väärin,että kyllä lääkkeitä kuuluu syödä niin paljon kuin on määrätty.Tämä äiti vetelikin pillerin poskeen aina kun oli perhetyöntekijä tai sossu tai palaveri.Ja naureskeli pilleripäissään onnellisena ja sai sitten hyvän arvion vanhemmuudessa!Silloin kun lääke ei vaikuttanut niin sätti lasta kiukuspäissään ja paiskoi tavaroita.Menivät kotiin hyvin arvosanoin.Toisen äidin,päihteettömän ja pillerittömän lapsi ajettiin huostaanottoon,koska äiti suhtautui kriittisesti perhetyöntekijöiden osaamattomuuteen ja taitamattomuuteen.Perhekuntoutuksia ei todellakaan valvota lainkaan!Todella erikoista että KELA maksaa tällaisesta n.työttömyyskorvauksen suuruista perhekuntoutustukea!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäasiallista? kirjoitti:

Vain epäasiallista markkinointia?

VALVIRA:n tulisi valvoa valesossujemme valekirjauksillaan valesuojelua harjoittaviin valejärjestöjen lastenkoteihin huostaamia lapsia ja heidän kaltoinkohteluaan. Viranomaisten, jopa valeviranomaistenkin rikokset kääntyvät VALVIRA:ssa kuitenkin vain "epäasialliseksi markkinoinniksi":

Valviran tapa hyssytellä huijauksia ihmetyttää valelääkärin paljastanutta Arja Paanasta.
"Kun loppuvuodesta 2011 kirjoitin ensimmäiset juttuni Esa Laihosta, ihmettelin kovasti niitä vakaita äänenpainoja, joilla monet viranomaiset kiiruhtivat hyvin pian ilmoittamaan, ettei Laihon jäljiltä ole paljastunut mitään vakavia hoitovirheitä.

Muistissani on myös paljastuksen alkuajoilta Valviran lausuma, jonka mukaan "valelääkäriksi epäilty Laiho on ehkä työskennellyt lääkärinä epäasiallisesti".

Ja tämä lausunto siis siinä vaiheessa, kun todisteet Laihon lääkärinpapereiden väärennöksestä ja kymmenen vuotta jatkuneesta harkitusta huijauksesta oli jo esitetty! Näin sanoessaan Valvira halusi ehkä varjella ihmisiä turhalta paniikilta, mutta itse mietin, miksi lausunnossa on mukana sana "ehkä" ja riittääkö Valviran mielestä tosiaan sana "epäasiallinen" kuvaamaan Laihon toimintaa.

Tuossa vaiheessa oli myös jo tiedossa se, että Laiho oli ehtinyt hoitaa suomalaisen lääkärinuransa aikana tuhansia potilaita vailla minkäänlaista lääkärintutkintoa. Peräti kuusi vuotta hän oli kaiken lisäksi toiminut laillistettuna lääkärinä eli täysin itsenäisesti, ilman muiden valvontaa. Mietin tuolloin, miten edes teoriassa olisi näin nopeasti mahdollista tietää, ettei yksikään Laihon potilaista ole kärsinyt pahasti hänen "ehkä epäasiallisen" työskentelynsä vuoksi.

Onneksi samat epäilyt kävivät myös Helsingin poliisin mielessä, joka vihdoin keväällä 2013 käynnisti laajan selvityksen Laihon mahdollisista hoitovirheistä. Työläs tutkinta on yhä kesken, mutta eilen poliisi tiedotti jo, että epäilyjä on sekä kuolemantapauksista että lievemmistä potilasvahingoista.

"Epäasiallista markkinointia"

Eilisten Laiho-uutisten myötä muistiini palautui myös vajaan kuukauden takainen tapaus, kun kirjoitin Suomessa toimineesta valekirurgista. Entisestä Neuvostoliitosta tullut lääkäri oli esiintynyt yksityissairaalassa vuosikausia kirurgin ja plastiikkakirurgin titteleillä, vaikka hänellä ei ole siihen vaadittavaa kuuden vuoden erikoistumiskoulutusta eikä Valviran antamaa erikoislääkärin laillistusta.

Maallikkona kirurgihuijaus tuntui sekin melko pöyristyttävältä, vaikka varsinaisesta valelääkäristä ei siinä olekaan kyse. Mutta mitä sanoi tähän Valvira?

Tässähän on kyse ensisijaisesti epäasiallisesta markkinoinnista, Valvira ilmoitti.

Juuri nyt mietin, että mitäpä jos Esa Laihon ja myös kyseisen valekirurgin potilailta kysyttäisiin mielipidettä näistä Valviran ensikommenteista?

"Epäasiallista", saattaisivat ehkä hekin sanoa vuorostaan Valviran suuntaan. Ja ehkä sieltä tulisi pari muutakin valittua sanaa.

Arja Paananen
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288641142064.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu