Luiden syöminen voi johtaa koiran kivuliaaseen kuolemaan

Kuolemantapauksia

3

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+1

      Ensinnäkin tuo on 13v vanha keskustelu. Toiseksi, luita ei koskaan saisi antaa kypsennettynä vaan aina raakana. Raakana niistä ei ole mitään haittaa.

    • Mitä pitäisi tehdä

      annoi juuri koiralleni raakoja luita, mutta siitä seurasi ripuli ja hirveä ulina. Mitä pitäisi tehdä?

    • Jarina

      Sanovat että jos luut aiheuttavat suolistossa tukosta, niin voisikokeeksi antaa risiiniöljyä isolle koiralle noin desin verran, niin ne sen avulla voisivat tulla ulos.Toisaalta risiiniöljy ei kyllä tietysti sitten ripulia kyllä paranna vaan paremminkin lisää sitä,mutta voi tosiaan auttaa kuitenkin luut tulemaan paremmin pois jos ne siellä suolessa jumittavat.
      En tiedä uliseeko koirasi ehkä juuri sen vuoksi etteivät luut tahdo tulla ulostuksen mukana ulos, vai vaivaavatko ne sen vatsassa sitä muuten vaan, kun eivät tahdo sulaa.Joillakin koirilla nimittäin luut sulavat huonommint kuin toisilla sen vuoksi että niillä on vähemmän sellaista entsyymiä vatsassa joka auttaa luiden sulattamisessa

      Ja jos olet sattunut antamaan koirallesi siankyljysluita, niin ne ovat koiralle vaarallisia ja tiedän tapauksia jossa koira on kuollut sellaisia syötyään,joten jos olet niitä sattunut antamaan,niin olisi viisainta mennä eläinlääkärin pakeille tarkistuttamaan koiran tilann pikimmiten ettei vaan kävisi huonosti.Samoin linnun ja lampaan luut ovat koiralle vaarallisia myös,joten niitäkään ei kannata koiralle myöskään syöttää.

      Jos vähänkään olet epävarma ja koira selvästi kärsii niin ehkä olisi parempi varmuudeksi ainakin pirauttaa lääkärille ja kysyä tarvitsisiko tulla koiraa sinne näyttämään,sillä luut voivat tosiaan olla koiralle joskus vaarallisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      1999
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      308
      1191
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      999
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe