Brac,Krka-joki vai hvar

matkakuumee

Päiväretki joihinkin noista tarkoitus Splitistä tehdä. Mitä suosittelette? Vai jotain muuta kun näitä? :)
Brac
-kannattaisiko mennä Supertariin vai Boliin
-Kulkeeko bussit hyvin ?

Krka-joki
-kannattaisiko ottaa joku valmisretki?
-Jos ei miten pääsee HELPOSTI

Hvar
-Stari gradiin vai Hvariin
-Minkä laiset bussiyhteydet täällä?

matkaan siis lähdössä 2 aikuista, 3 teiniä tyttöporukalla kesäkuussa
KIITOS JO VALMIIKSI JOS AUTAT!! :)

2

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi voi, jos vain yksi päiväretki pitäisi valita....
      Ei voi auttaa kun ei tiedä kuinka joustavia teinit ovat, mitä aikuiset haluavat, mihin teinit suostuvat, kenen interssit painavat eniten. Ohessa luonnehdisntoja em. paikoista:

      Brac:
      Teidän porukalla ehdottomasti Bol:iin ajatuksella "vietetään rantsu-päivä"
      En tiedä busseista - siis montako vuoroa / päivä. Monta.

      Krka:
      Hieno paikka. Putoukset ja se "Luontopolku" niiden ympäri ja läpi on oikeasti hieno. Milloin menette? Sesonkiaikaan paljon porukkaa.
      Myös Skradin, joka on siis se kylä, jonne ensin menette, ja josta pääsee putouksille, on kiva, pieni, tunnelmallinen, hyvine palveluiden paikka.
      Itse Krka-joki, joka siis lähteee Sibenikistä, on muikea. Ollaan se veneellä menty monasti. Joten noille putouksille kannattaa siis mennä vesibussilla ko. jokea pitkin. Jos teinit ovat "urbaaneja", eivät ehkä saa niin paljon irti. Toisaalta - saattavat mykistyä luonnon kauden äärellä.
      Aikaisin keväällä ja myöhään syksyllä putoukset makeimmat, koska vettä on runsaammin. Skradiniin on hyvät julkiset yhteydet myös maitse. Mutta suunnittele ensin vaihtoehtoa Split-Sibeniki -julkisilla, ja sieltä sitten vesibussi-putous -yhdistelmä.

      Hvar
      Ennen digattiin Hvar townia enemmän. Palon kateltavaa, makee linna kukkulan huipulla, todella viehko vanha "kivikylä" - kujia, portaita, vireä iso keskustorialue, illalla kova meno, jetsettiä veneillänsä jonnin verran yms.
      Nykyään tykätään enemmän Stari Gradin leppoisasta, kiireettömästä tunnelmasta hyvän ruaan parissa.
      Hvarin saarella bussi sukkuloi suht' tiheästi sitten tänne.
      Splitistä siis lautalla Stari Gradiin ja siitä bussilla Hvariin.

      Suosittelen lämpimästi valitsemaan em. kohteista ainakin kaksi - Splitti on kuitenkin kahdessa-kolmessa päivässä nähty, ja siihen shoppailuun kyllästytty.

      -E

    • krkalle lähdössä

      Kiitos paljon vastauksesta! voi olla, että lähetään tonne krkaan ainakin ja sitten vielä boliin. Ja tuo split-sibenik-vesibussi-putous kuulostaa oikein hyvältä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe