onnistuuko 200 000 eurolla

Mietin tässä noin 150 neliön Siporex porjektia Pirkanmaalle. Tontti on valmiina (metsää ja kalliota). Mahtaako 200.000 eur riittää jos itse tekee mahdollisimman paljon kun ei ole peukalo keskellä kämmentä. Heinolan asuntomessuilla esiteltiin avaimet käteen hintaa 244.000 eur siporex talolle. Pitääkö se paikkansa ja jos pitää luulisi että 200.000 eurolla talon saisi pystyyn vai saako?
32092
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itsellä suunnitteilla 147 m/2:n siporex talo 2:n auton talli (suunnitelmat suht.koht.valmiit).
Tein kahdella eri kustannusarviolaskurilla laskelmat, molemmat päätyivät 230.000 – 240.000 egen hintahaarukkaan, olen myöskin tarkistuttanut laskelmat. Kustannusarviossani oman työn osuus on laskettu n. 5500 egeen, oman työn osuus siis aika pieni. (Rakennuttajan tehtävät)
Kohdallasi varmasti onnistuu, koska oman työn osuus tulee olemaan ilmeisesti aika suuri.
Laitan oheen hyvän kustannusarviolaskuri linkin.

http://www.talopeli.fi/

Onnea hankkeellesi.

Äänestä
  • tuohon hintaan ei rakennuteta yhtäkään siporex- tai muutakaan kivitaloa, eikä sitä tehdä tee-se-itse menetelmällä 200.000,- Messuilla ei varmasti lukenut yhdessäkään talossa että kyseisten talojen hinta olisi avaimet käteen, jotain. Niissähän oli ainoastaan kuvitteellisia, myyntiä helpottavia "vertailuhintoja" joiden laskentakaaviota ei ole tiedossa kuin RTS Oy;llä, ja sehän tiedetään mitä se tarkoittaa. Taattua luotettavuutta yli rajojen - tutkivat ja säveltelevät niitä omien intressiensä mukaisiksi että saavat niitä asiakkaille tuputettua, totuutta niistä ei löydy.

    Äänestä

juuri tuohon hintaan sen voi tehdä jos muuraa rungon itse, perustukset normaalihintaiset, ja pystyy pitämääm myös lvis-kustannukset kurissa esim. osallistumalla ko. töihin.

Ei tarvitse edes tyytyä ihan perustasoon varustelussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siporex kirjoitti:

Mietin tässä noin 150 neliön Siporex porjektia Pirkanmaalle. Tontti on valmiina (metsää ja kalliota). Mahtaako 200.000 eur riittää jos itse tekee mahdollisimman paljon kun ei ole peukalo keskellä kämmentä. Heinolan asuntomessuilla esiteltiin avaimet käteen hintaa 244.000 eur siporex talolle. Pitääkö se paikkansa ja jos pitää luulisi että 200.000 eurolla talon saisi pystyyn vai saako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu