Sulkekaa tämä Kanarianpalsta hetkeksi ainakin.
Eikö nykypäivän tekniikka saa mitään kuria näille sadoille kirjoituksille,
joita viime aikoina tälle palstalle tullut.
Tekisi mieli kysyä Kanariankävijöiltä oikeaa asiaa, mutta enää ei uskalla,
kun aina saa kuraa niskaansa.
Eikö nykypäivän tekniikka saa mitään kuria näille sadoille kirjoituksille,
joita viime aikoina tälle palstalle tullut.
Tekisi mieli kysyä Kanariankävijöiltä oikeaa asiaa, mutta enää ei uskalla,
kun aina saa kuraa niskaansa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuo trolli on aivoton puoliapina, siitä ei kannata välittää. Se ikkasee heti, kun sille sanoo pahasti.
Ihanko totta. On sinulla suuret luulot itsestäsi. Taidat olla ns. kova jätkä?
Vai minun aloitukseni pitäisi poistaa, kun yritän esittää,
että Kanarianpalsta saataisiin samanlaiseksi, hienosti toimivaksi keskustelupalstaksi,
millainen se vielä puoli vuotta sitten oli.
Kun tarvitsin tietoja esim. jostain hotellista, kysyin ja sain asiallisia vastauksia.
Nyt jos kysyn, vastataan, että pysy kotona.
Onko tuo asiallista,,,kysyn vaan.
En taida olla, vaan olen. Sinä olet puolestasi vellihousuinen puoliapina ja pysyt sellaisena. Täys mänttihän sinä olet, finninaamainen vemppari.
Nyt jos haluan, voin nostaa syytteen noista sanoista.
Luuletko sinä ihan oikeasti, että pysyt tuntemattona etkä joudu vastuuseen
kirjoituksistasi.
Voin kertoa, että minulla finnit oli kuusikymmentä vuotta sitten ja olen onnellinen,
että lapsenlapsenlapseni evät käyttäydy noin sivistymättömästi.
Suomessa yksityishenkilöt eivät nosta syytteitä, ainoastaan syyttäjä jos katsoo rikoksen tapahtuneen. Sellaista tekoa mikä tässä tapauksessa on kyseessä ei Suomen laista löydy. Tuntemattoman, nimettömänä esiintyvän nettikirjoittelijan kutsuminen jollain nimellä ei ole edes kunnianloukkaus. Joten suksi nyt vaikka kuinka syvälle valitsemaasi ruumiin onteloon.
Yleensäkin kummastuttaa, että on olemassa yhä tyyppejä joille internetin toteutustapa on noinkin hämärän peitossa. Luuletko että poliisi milloinkaan lähtee tutkimaan tuollaisia kirjotuksia, etenkään sinun pyynnöstäsi. Teknisesti tutkinta tyssäisi ensimmäiseen ulkomaiseen välityspalvelimeen. Suomen poliisi ei saa edes virka-apupyyntönä tehdylle kyselylle minkäänlaista vastausta. Joku todella vihreä vasta-alkaja saattaa lähettää viestin omassa nimissään olevasta liittymästä jonkun uhkauksen hoka on todella typerää, mutta poliisi ei koskaan ryhdy selvittämään mitään tapausta jossa anonyymiä kutsutaan vellihousuiseksi vemppariksi.
Älä unta nää.
Sori dude. Paska provo. Kukaan yksityinen ei syytteitä nostele.
Että semmottia harhoja teillä taas. Seuraavaksi väitätte että kuka tahansa näkkee toisten ip numerot ja pääsee pian ovan taakse kyselemmään jotta mitä hittoo. Tuskin nyt kuitenkaan. Älkää suotta pelotelko noita nuorempia. Ne taitaa tietää tietotekniikasta enemmän kuin sinä ja minä.
Lapsenlapsenlapset...just. Paras juttu ikinä.
itse asiassa yksityishenkilönä voi asiassa kun asiassa nostaa siviilikanteen jos syyttäjä ei lähde leikkiin mukaan. tuli vaan mieleen vaikka ei tittuakaan kuulu tämäkään asia tälle palstalle..
Ei vellihousuvemppariksi kutsuminen ole rikos mutta poliisiksi tekeytyminen on
Herjauksista ja törkeistä herjauksista sekä kunnianloukkauksista, voi asianaja viedä käräjille ilman syyttäjää!!
Ei voi! Se prosessi etenee niin, että tehdään rikosilmoitus, käynnistyy syyteharkinta ja asia mahdollisesti etenee käräjille. Mutta kieltämättä näissä Kanariapalstan viimeaikaisissa kirjoituksissa on paljon aineksia jutuista, jotka kenties voisivat edetä syyteharkintaan. Herjataan tunnettuja nimimerkkejä suoraan tai välillisesti. Tulella leikkiminen voi käydä kalliiksi.
Herjaus-nimikettä ei ole olemassakaan. Myöskään kunnianloukkaukseksi ei voida tulkita olemassa olevan asiantilan toteamista. Jos joku on vellihousu niin sen toteaminen ei ole rikos, toisaalta anonyymillä kirjoittajalla ei ole kunniaa mitä loukata.
mutta kylläpä voipi viedä vaikka kuinka vitun tyhmän asian ko:een jos siviilikanteen nostaa. se että ottaako se eteneekö se millä intressillä sielläkään on jo eri juttu joten siinäpä taas tuli kanaria asiaa.. :-)
Juristit kiittää. Rahaa palaa tolkuttomasti ja aikaa kuluu vuosia. Sitten joku vellihousu saa muutaman satasen korvauksia. Ensin käräjäoikeus on tuominnut, Hovi on hylännyt ja KO määrää sitten korvauksen. Viisi vuotta ja 10000 euroa kuluja. Yhteiskunnalle tulee kuluja 30000 euroa.