Kustannusarvio

haaveissavasta

Iltaa gurut!

Osaisitteko auttaa minua laskemaan jonkinnäköisen kustannusarvion haaveissa olevalle taloprojektille? Tontin hintaa ei tarvitse huomioida.

Talon pinta-ala n. 35m2. Suorakaiteen muotoinen. Rakennetaan kesämökiksi, jolloin ei tarvitse noudattaa OKT energiatehokkuusmääräyksiä. Kuitenkin talviasuttava. Pohjaratkaisu rintamamiestalotyyppinen. Kylmät eteinen, ruokakomero ja rappu vinttiin. Avovintti. Passiivinen ilmankierto. Leivinuuni, puuhella, yksi pönttöuuni. Puurunko. Pystylautaverhous.
Tapetoinnit ja maalaukset yms. voin tehdä itse, muut teetetään.

Villejä arvioita, kiitos!

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haaveissavasta

      Pari juttua unohtui:
      Ei juoksevaa vettä, kompostoiva vessa. Sähköä muutamaan lamppuun sekä puolenkymmentä pistorasiaa.
      Kaikki tulisijat saman hormiston ympärillä.

      • Kottaraispönttö

        Eihän tuohon paljoa saa rahaa oikeasti kulumaan, tosin teettämällä toisilla voi saada uskomattomasti kulumaan rahaa, jos ei osaa teettää. Tarkoitus lienee tehdä mahdollisimman halvalla, joten käänny jonkun aikuiskoulutuskeskuksen puoleen ja teetä mahdollisimman paljon oppilastyönä.

        Ensinnäkin tuosta hinnasta, tonttisi voi vaatia varsin hintavankin perustuksen taikka sitten saat muutamilla pilariharkoilla ankkuroitua talosi kalliolle, jolloin kustannukset lähes olemattomat.

        Oma veikkaukseni on kuitenkin, että 20000€ riittää aika pitkälle tuohon ja maksimissaan 30000€, tosin sähköliittymä voi olla aika kallis, ellet sitten käytä aurinkopaneleita sähkön tuottamiseen.


    • kaapittaja

      oiskohan 50000€ tontti lähellä totuutta

      • Tolla 50000€ saa jo

        isommankin talon. Hiljan oli Meidän talo-lehdessä juttukin, kun oli rakennettu 100m2 ok-talo 50000€ ja ihan kunnolliselta talolta vaikutti. Tietty nyt jotku saa tommoseen pieneen koppiinkin uppoamaan rahaa vaikka kuinka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6303
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      176
      5221
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe