Iltaa gurut!
Osaisitteko auttaa minua laskemaan jonkinnäköisen kustannusarvion haaveissa olevalle taloprojektille? Tontin hintaa ei tarvitse huomioida.
Talon pinta-ala n. 35m2. Suorakaiteen muotoinen. Rakennetaan kesämökiksi, jolloin ei tarvitse noudattaa OKT energiatehokkuusmääräyksiä. Kuitenkin talviasuttava. Pohjaratkaisu rintamamiestalotyyppinen. Kylmät eteinen, ruokakomero ja rappu vinttiin. Avovintti. Passiivinen ilmankierto. Leivinuuni, puuhella, yksi pönttöuuni. Puurunko. Pystylautaverhous.
Tapetoinnit ja maalaukset yms. voin tehdä itse, muut teetetään.
Villejä arvioita, kiitos!
Kustannusarvio
4
190
Vastaukset
- haaveissavasta
Pari juttua unohtui:
Ei juoksevaa vettä, kompostoiva vessa. Sähköä muutamaan lamppuun sekä puolenkymmentä pistorasiaa.
Kaikki tulisijat saman hormiston ympärillä.- Kottaraispönttö
Eihän tuohon paljoa saa rahaa oikeasti kulumaan, tosin teettämällä toisilla voi saada uskomattomasti kulumaan rahaa, jos ei osaa teettää. Tarkoitus lienee tehdä mahdollisimman halvalla, joten käänny jonkun aikuiskoulutuskeskuksen puoleen ja teetä mahdollisimman paljon oppilastyönä.
Ensinnäkin tuosta hinnasta, tonttisi voi vaatia varsin hintavankin perustuksen taikka sitten saat muutamilla pilariharkoilla ankkuroitua talosi kalliolle, jolloin kustannukset lähes olemattomat.
Oma veikkaukseni on kuitenkin, että 20000€ riittää aika pitkälle tuohon ja maksimissaan 30000€, tosin sähköliittymä voi olla aika kallis, ellet sitten käytä aurinkopaneleita sähkön tuottamiseen.
- kaapittaja
oiskohan 50000€ tontti lähellä totuutta
- Tolla 50000€ saa jo
isommankin talon. Hiljan oli Meidän talo-lehdessä juttukin, kun oli rakennettu 100m2 ok-talo 50000€ ja ihan kunnolliselta talolta vaikutti. Tietty nyt jotku saa tommoseen pieneen koppiinkin uppoamaan rahaa vaikka kuinka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400