Miettikkää todella mitä niiltä häiltä haluatte ja valitkaa paikka oikein. Kaikkein karmein oma kokemus vieraana on ollut hotelli maaseudulla keskellä ei mitään.
Ja pahin moka näissäkin häissä: liikaa vieraita.
Vihkiminen oli kirkossa 30 km päässä josta sokkeloinen rata juhlapaikalle. Häävieraiden kättely hotellin parkkipaikalla!!
Hääjuhla hotellin saleissa, siis vieraat jaettu kolmeen!!! eri tilaan istumaan, niin ettei kaikki vieraista voinut edes seurata hääparia. Ei mitään koroketta esiintymiselle, eli vain murto-osa ihmisistä näki mitään.
Ei alkoholitarjoilua!!! Jouduit OSTAMAAN omat juomasi.
SURKEA HÄÄPAIKKA/ HÄÄT
5
798
Vastaukset
- liikaa vieraita
Tuo liikaa vieraita pilaa kyllä todella häät. Olen itse saanut osallistua 12 eri juhlaan, ja kyllä ne pahimmat on ollut nää yli 60 vieraan häät. Tai ehkä niitä ei vaan ole osattu koskaan logistisesti suunnitella oikein.
- PerusasiatKuntoon
Olen ollut useasti 150-220 hengen häissä ja hyvin ovat menneet.
On aivan selvää, että tälläiselle porukalle pitää varata reilusti ruokaa ja juomaa.
Pihistelyllä ei saa kuin pihin miehen maineen ! - planning group
Ollaankohan oltu samoissa häissä. Just mietin samaa kun suunnitellaan kaverille häitä ensi kesälle, niin sanoin ettei ainakaan noita.
Huonot häät toteutuu näillä, eli neljän naisen raadin lopputulos siitä mitä ei ainakaan häiltä haluta (morsiamen antama tehtävä)
Eli ei NÄITÄ häihin:
-kirkon ja juhlapaikan välinen matka yli 20 km
-liian pitkä vihkikaava
-liian suuri hääseurue -yli 80
-hajautettu juhlatila, kaikki ei samassa tilassa tai liian pieni sali
-baari- tai ravintolahäät
-liian perinteiset häät kattauksineen
-kliseiset leikit
-maksullinen ruoka tai juomat
-ei tanssia
-ällöperinteinen kättelyjono
-ei puhujakoroketta, juhlatila samalla tasolla (kaikki ei näe puhujaa, esiintyjää)Muuten jees, mutta mikäs vika ravintolahäissä on? Selkeää, kaikki samassa tilassa ja monipuoliset ruoka-vaihtoehdot
- planning group
rosa-m.m kirjoitti:
Muuten jees, mutta mikäs vika ravintolahäissä on? Selkeää, kaikki samassa tilassa ja monipuoliset ruoka-vaihtoehdot
Ravintolahäät missä me ollaan oltu on vaan ollut huonoja. Ahdasta ja juomat oot joutunut kustantaan itse. Yksissä häissä oli niin täyttä, että juhlan tapahtumia ei nähnyt kuin lähimmät. Mutta tämäkin siis ihan järjestelykysymys. Pitäis osata varata tila missä lava, koroke.
Mutta jos vieraita vaikka 70, on ainakin meiltä päin vaikea löytää ravintolatilaa missä häät onnistuisi, ellei halua pitää niitä pizzeriassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253140Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122289Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.722168Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051941Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥421439Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta161355Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096