Pellettiwc haisee :(

anni79

Meillä on kaksi kissaa ja kaksi pellettiwc:tä.. Kuvittelin että pellettiwcn käyttö olisi helppoa ja se ei haisisi.. Meillä kissat ei pöyhi pellettejä, joten pissa valuu yksistään ritilän alla olevaan muovilootaan ja alkaa heti haista siellä. Wc pitäisi olla siis tyhjentämässä heti kun kissa käy pissalla.. Oisko kellään mitään vinkkiä, mitä kannattaisi kokeilla? On kokeiltu lämmityspellettiä ja kaupan kissanpellettiä, jotain s marketin merkkiä, sekä molempia sekaisin.. Kissanpissa on maailman kamalin haju enkä halua, että kotona haisee sille.. Aiemmin oli käytössä kristallihiekka, olen jo miettinyt takaisin siihen siirtymistä.. kellään mitään vinkkejä? Joka paikassa kehutaan kuinka helppoa ja vauvatonta pellettien käyttö on ja tuntuu et kellään muulla ei ole tällaista hajuongelmaa..

9

11882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä käytän paakkuuntuvaa hiekkaa, paakut kerään muovipussiin, kannelliseen ämpäriin ja sieltä jätteisiin.Ostin ison purkin ruokasoodaa, jota ravistan silloin tällöin hiekan sekaan, neutraloi hajua. Minulla on yksi kissa.

    • nickname

      Laita sitä pellettiä sinne pohjallekin aluksi, niin se imee pissan ja purustuu, sitten kissan käydessä vessassa alkaa se pellettikin ajan myötä toimia.

      Oma kokemus Suomessa asuessa oli se, että jotkut lämmityspelletit haisivat jo itsessäänkin pahalle, joten lopetin niiden käytön joksikin aikaa.

    • 14+2

      Sitä pellettivessaa on tarkoitus ravistella/kauhoa pellettejä, jotta ne hajonneet (kostuneet) pelletit tippuu sinne pohjalle sen pissan seuraksi. Ei se kissa niitä aina pöyhi, sen voi itsekin tehdä. Meillä ei kumpikaan pelletti-wc haise, toinen on olkkarissa (katollinen) ja toinen wc:ssä (avopotta). Käytetään kuivikkeena ihan vapon lämmityspellettiä.

      Myös leikkaamattoman kissan pissa haisee voimakkaammalle kuin leikatun, suosittelen leikkauttamista jos ei pentuja halua. Kannattaa myös kiinnittää huomiotta kissan ruokavalioon, jos jätöksetkin haisevat voimakkaalle.

    • Lämmityspelletti tuoksahtaa havupuulle. Ei se ole kuin vain hiukan isompaa raekokoa kuin varsinainen kissoille tarkoitettu puupellettikuivike. Ja on paljon halvempa:
      Tavallisia muovilaatikoita meillä on ollut, ja reilu kerros eli noin 15cm kerros kuiviketta. Eikä kissanvessat haise kun pissit imeytyy kuivikkeeseen. Kopistellaan ritiläkauhan avulla kostunut ja hajonnut puru pois.

      Jos kissanpissit haisee voimakkaasti, olen pitänyt sitä noilla leikatuilla kissoilla merkkinä siitä että ne ovat juoneet liian vähän, ja laittanut ylimääräisen paljun kissoille juoma-astiaksi: on siinä vierailla ihmettelemistä kun sivupöydällä on 5l booliastia täynnä vettä -kissojen juoma-kippona.

    • kisu2

      Minä en ole koskaan saanut pellettivessaa toimimaan 2 kissan taloudessa. Paakkuuntuva hiekka on ollut paras vaihtoehto.

    • minä käytän sellaista kissanhiekkaa joka ei tartu edes hiekkalaatikkoon.

    • Paakkuuntuvaa meilläkin on ja hyvin toimii. Sitoo sekä kosteuden että hajut. Suosittelen.

    • 8+10

      Haju oli syy, miksi itsekin luovuin kissallani pelleteistä hiekkalaatikolla. Eniten häiritsi itseäni kakan haju, kissa kun ei peitä tuotostaan pelleteillä.

    • Katti Matikainen

      Kristallihiekka on todella hyvää.
      Imee kosteuden itseensä kakastakin, joten ei takuulla haise nää jätteet.
      On myös helppo puhdistaa ja on riittoisaa, yhden kissan taloudessa tuollainen 3,5-3,8 litran pussi kestää heittämällä 3-4 viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      27
      1807
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      105
      1468
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1401
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1036
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      892
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      876
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      853
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      810
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      787
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      127
      765
    Aihe