Onko teillä hääpareilla tarpeeksi tietoa hääkukista? Olen kukkakauppias ja tehnyt morsiuskimput ja muut hääkukat useisiin satoihin häihin Päijät-Hämeen alueella.
Voin antaa opastusta tällä keskustelupalstalla.
Hääkukat
2
438
Vastaukset
- 20+3
Täällä probleemia ja kysymyksiä riittää: http://www.naimisiin.info/yhteiso/forum/73-hääkukat/
Useimmiten taidetaan kysyä:
*Miksi maksaa HÄÄkimpusta, kun tavallinen kimppu on halvempi? Mikä ero hääkimpulla ja kukkakimpulla on?
* Saako X kukkaa xkuussa ja paljonko se maksaa?- pirjojokinen
Hääkimppu tehdään tarkasti valituista kukista, jotka tilataan etukäteen juuri omaa tilausta varten. Ammattitaitoinen sitoja tuntee tarkasti kukkalajikkeet ja niiden värit.
Hääkimppu eroaa tavallisesta kimpusta siinä, että kukkien määrä on yleensä isompi, eri kukkalajeja on enemmän ja sidontatekniikka on erilainen. Hääkimpun tulee myös kestää hyvin, myös 30 asteen helteessä.
Kaunis morsiuskimppu on koru, joka korostaa morsiamen tyyliä ja pukua. Siksi se kannattaa suunnitella hyvissä ajoin ammattitaitoisen kukkasitojan kanssa.
Eihän morsiuspuvun kanssakaan kukan hanki kenkiä kirpputorilta, ei hääkukkiakaan kannata ostaa marketista.
Erilaisia leikkokukkia on saatavilla pääsääntöisesti ympäri vuoden. Hinnat kannattaa kysyä etukäteen kukkakauppiaalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161