Petsilakka ja tasainen levitys

kfkdkdkddkdodo

Olen jo lakannut sängyn tammen värisellä petsilakalla ja nyt aion vedellä tv-tason samalla sävyllä. Sänky tuli kuitenkin "raidalliseksi" ja nyt haluaisin tasaisempaa jälkeä. Onko pensselissä vika, vai onko itse lakka huonoa? Vaikka miten yritin lakata, niin tuloksena oli voimakkaita raitoja.

12

9040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaa kokemusta

      Melkoisesti tullut maalailtua ja lakattua harrastusmielessä kaikenmoista. Sanoisinko talon ulkomaalaukseta polkupyörään ja kaikkea siltä väliltä.

      Pari kertaa on tullut kokeiltua myös petsilakkaa, viimeksi joku vuosi sittenn ulko-oveen ja sen karmeihin. Se on aine, jolla en saa mitään muuta kuin suttua aikaan. En tiedä, toimisiko ruiskutettuna, mutta pensselilevityksellä jälki on kamalaa. Ehkä en vaan osaa..

    • joomää......

      Ohensitko niinkuin Petsilakan ohjeessa lukee?
      Petsilakka on vanha keksintö, ihmettelen kuka sitä vielä käyttää. sävytetty lakkakin olis parempaa esim.Unica.
      mielummin monta kerrosta ohennetulla kuin yks ohentamattomalla.
      ja mitä "oman kokemuksen" ruiskutukseen tulee.. lähes kaikista saadaan ruiskuttamalla parempi jälki.. ;)

      • ap...

        En kyllä ohentanut, mutta ei ohjeissakaan puhuta siitä mitään. Ehkä siihen voisi vähän vettä sekoittaa joukkoon. Toivottavasti vesi on oikea ohenne - ainakin niissä ohjeissa käsketään pestä työvälineet vedellä käytön jälkeen.


      • pa.....
        ap... kirjoitti:

        En kyllä ohentanut, mutta ei ohjeissakaan puhuta siitä mitään. Ehkä siihen voisi vähän vettä sekoittaa joukkoon. Toivottavasti vesi on oikea ohenne - ainakin niissä ohjeissa käsketään pestä työvälineet vedellä käytön jälkeen.

        Mitäköhän petsilakkaa oot sit käyttäny? Siis kenen valmistamaa?


      • ap...
        pa..... kirjoitti:

        Mitäköhän petsilakkaa oot sit käyttäny? Siis kenen valmistamaa?

        Aqua taitaa olla merkki. Sen lisäksi purkissa lukee isolla Combi Clou.


      • omaa kokemusta

        No joo. Sen verran on pensselit, telat ja ruiskut olleet käsissä, että ohentamiset on kyllä hanskassa. Jos jotain maalaan ja mikäli siinä on jotain uutta ja outoa, niin otan selvää, ennen kuin teen yhtään mitään. Eihän maalaus ja lakkaushommista muuten tule kuin sutta ja sekundaa.

        Tuon petsilakankan kanssa meni kyllä niin, että kuvittelin sen olevan samantyyppistä ja samoin tasoittuvaa lakkaa, kuin muutkin liuotepohjaiset 1-komponenttilakat ovat. Mutta kun ei ole.. En tiedä mikä meni pieleen, mutta kummallakin kerralla onnistuin saamaan aikaan jälkeä, jota ei oma silmä kestä katsella.

        Keväällä pintakäsittelin uuden talomme 100 m2 uudet käsittelemättömät parketit osmocolorin sävytetyllä öljyvahalla. Meinasi kyllä alkuun olla hieman haasteellien homma ensikertalaiselle, mutta lopussa kiitos seisoo ja uskaltaisin antaa itselleni arvosanakseni 8½. Onneksi kysyin ensin ja sainkin hyvät neuvot maahantuojalta :-)
        Tämä jutunpoikanen siksi, koska vasta nyt tajusin, että noilla ölyvahoillahan voi tehdä vaikka mitä ja ovatkin moneen hommaan lakkaa ja maalia parempi vaihtoehto.


    • pa...ap

      ootsä joku feikki...?
      senkus lakkailet vaan... ei jaksa perehtyä enempää...
      mut toihan ei ole Petsilakkaa...

    • Doing!

      Petsilakkaan pätee samat ohjeet kuin kaikkiin muihinkin lakkaushommiin.
      Levitetään aina ohuita kerroksia (3-4), tehdään välihionta ennen seuraavaa kerrosta ja annetaan kuivua 1 vrk kerrosten välillä. Sillä saletti!

      Nyt on ollut jokin vesiohenteinen lakka kyseessä. Vesiohenteisiin jää selvemmät siveltimen jäljet kuin liuotinpohjaisiin. Tummassa pinnassa näkyvät varmaan vielä enempi. Tai sitten et ole laittanut tarpeeksi montaa kerrosta vielä...

    • Kotimaalari

      Olen kaksi kertaa onnnistunut hyvin petsilakalla. Sujuu hyvin ja tulee tasaista jälkeä ilman raitoja kun käyttää vaahtomuovisivellintä, löytyy ainakin Motonetista.

    • Anonyymi

      Mä vedin vernissalla ja falunin ruskealla sekä kimröökillä. Siisti jälki jäi pensseliinkin..

    • Anonyymi

      Erehdyin vielä kerran kokeilemaan petsilakkaa. Ei tule mitään, jälki on aivan kamalaa. Olisi pitänyt tehdä niin, että ensin petsaus ja sitten lakka päälle. Pitikin yrittää oikaista vaikka tiesin aiemmasta...
      Vaan ei koskaan niin kiire, etteikö hommaa ennättäisi tehdä kahteen kertaan. Paitsi, ettei tuolle enää mitään mahda. Liian iso työ poistaa kuivuneita lakkoja.

    • Anonyymi

      Paras konsti ulkokalusteihin on tervapetsi.Ne kun sillä käsittelee kestävät tosi pitkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe