Olipa dokumentti Ruotsista, suomennettu nimi oli Kipakat karjakot (tai jotain). Oli oikea ruotsalaissen maidon ja Arlan maitomainos. Kaksi 70-80 vuoden ikäistä sisarusta piti maitotilaa, jonka siisteys oli ala-arvoinen. Vanhempi nainen oli kaksinkerroin kulkeva selkävaivainen ja epähygienisen oloinen invalidinainen, joka oli niin rakastunut elikoihinsa, ettei malttanut millään luopua niistä, vaikka oli jo 77 vuoden ikäinen. Nuorempi täytti 75 v ja auttoi siskoaan tilan hoidossa ottamalla lopulta lehmät nimiinsä. Maidon myynti ja meijerin ostokin jo loppui, mutta silti ei lopetettu. En tiedä olisiko pitänyt sääliä, ainakin inhotti. Tuli oksettava olo. Oli tosi tositelevisioita! En taida ostaa toistaiseksi A:n maitoa, tuskin muutakaan ruotsalaista maitoa enää. Missä EU:n määäräykset? Ja niiden noudattaminen? En voi kuvitella että Suomessa olisi noin sikamaista touhua, vai mitä sanoo Valio ja muut jalostajat?
Kokvinnorna, YleFem, 12.01.2014 kl 20
7
274
Vastaukset
- maitojuo
Etkö tiennyt että maito on vain vasikoiden juomaa hehe!
- menisit katsomaan
Voi kun näkisit miten kaljaa tehdään tehtaassa niin pääsisit juopottelusta eroon.
- Ollut vääntämässä
Ja makkaraa ja eineksiä omissa tehtaissaan. Jos kertoisin...
- Rinnnat kunniaan
Ainoat aidot maitolähteet ovat ihmisillä ja eläimillä emon nisät. Muu on tekopeliä.
- rortkt
Sitkeä täti, lehmien pito oli hänen elämäntehtävänsä. Tuo olisi monelta jäänyt tekemättä, vei lehmät pellolle kulkien tosiaan kaksinkerroin, pää jaloissa. Minusta ainakin kunnioitusta herättävä kiinnostava dokumentti.
- Maitoparta
Dokumenttinä hyvä ja koskettava, mutta maidon markkinointimielessä ei.
- Anonyymi
Löytyykö hän tätä enää mistään??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3884385Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032725Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei172264Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162012Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181868- 1201836
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419