Venton käynnistysvaikeuksia

Mikä on , kun -95 Vento 2,0 CL ei startatessa meinaa pysyä käynnissä, kun auto on hieman jäähtynyt ajolämpötilastaan. Yleensä saa startata muutaman kerran , ennen kuin lähtee. Kylmäkäynnistyksessä ja tyhjäkäynnissä ei tunnu olevan ongelmia. Mistähän lähtisin metsästämään vikoja?
3527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kannattaa varmaan lähteä liikkeelle moottorin lämpöanturista. Niitä on joutunut vaihtelemaan.

Äänestä

Minun kaksilitraiseen Ventoon on vaihdettu(ennen minun omistajakautta) moottorin lämpötilaa mittaava anturi. Siis se mitä ruiskun ohjausbox käyttää, ei vedenlämpötila-anturi. Jos anturin vastusarvo menee sekaisin tuossa "välilämpötilassa", voi ohjausbox saada väärää tietoa ja sotkea koko systeemin... Auttaako startatessa jos vähän antaa kaasua?

Äänestä
  • Kaasuttelu auttaa, varsinkin jos pitää hieman korkeampia kierroksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Weltsu kirjoitti:

Mikä on , kun -95 Vento 2,0 CL ei startatessa meinaa pysyä käynnissä, kun auto on hieman jäähtynyt ajolämpötilastaan. Yleensä saa startata muutaman kerran , ennen kuin lähtee. Kylmäkäynnistyksessä ja tyhjäkäynnissä ei tunnu olevan ongelmia. Mistähän lähtisin metsästämään vikoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu