Kalorittomia/tosi vähäkalorisia naksuja ja ruokia

optimussss

Kissastani (n.8 kg) on eläinlääkäri huomauttanut jo useamman kerran että ylipainoa on. Olen yrittänyt kaikenlaista, ensin vähennettiin ruokaa, mutta ei auttanut. Kissan veli on normaalipainoinen ja syö saman verran ruokaa.

Annan kissoille päivittäin yhden ehkä n. 80 ml aterian kahdessa osassa. (Pitää olla juuri näitä raksuja virtsatulehdusten ja kivien poissapitämiseen, molmmilla ongelmia ja juuri kun raksut loppui niin oli n. viikon tauko jonka aikana syötin pelkkää lihaa, sydäntä ja kanaa mutta virtsatulehdus tuli tälle lihavammalle silti.. Virtsatietulehduksia estävä ruoka on moderate calorie eli vähäkalorista, mut sekään ei ole auttanut)

Ell sanoi nyt että ruokaa pitää antaa vaan vieläkin vähemmän, mutta määrät mitä annan ovat jo tosi vähäisiä ja kissa itkee nälkää joka hetki, joten en tiedä miten tästä enää voisi vähentää.

Olisiko sille mahantäytteeksi mitään tuon normaaliruoan oheen joka on lähes kaloritonta? Sydän särkyy tuohon nälän huutamiseen :/

Barffaukseen siirtyminen siis myös mahdotonta koska heti kun tuo tietty ruoka loppuu ja on vähän taukoa niin tulehdus on valmis. Ehkä jokin puolibarffaus? Miten? Ja millä määrillä? Kissa söisi kokonaisen sydämen valehtelematta suihinsa yhdellä aterialla jos antaisin...

5

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • royal canin urinary

      sitä voi kokeilla.

      • ja urinarya on siis

        märkäruokana ja nappuloina.


    • Kalle Kottarainen

      Kokeileppa broilerin koipea luineen päivineen. kissa saa järsiä ja tuntee syöneensä kun kaluuaa lihaa irtiluista. Ruokailu on myös hidasta joten kylläisyyden tunteen huomattuaa kissa lopettaa syömisen eikä ämppää yli.

    • Mört

      Mulla on pikkuisen samanlainen ongelma. Kollini on noin 6kk ja 5kg ja syö ihan määrättömästi. Kissa tuli meille aliravittuna ja huomattavasti alaikäisenä ja syömisvimma johtunee tästä seikasta. Poika ei ole vielä lihava, mutta kastraation jälkeen lihoo varmasti.

      Ruokin koiriani itsetekemälläni ruoalla aina kun mahdollista. Lampaan kylkiluita olen antanut kissallekin kaluttavaksi jo pienestä. Tuo ajatus ruokailun työläydestä ja kestosta broilerin luita kalutessa kuulostaa tosi järkevältä ja haluaisin löytää ohjeen kissan täyspainoisen ja vähäkalorisen sapuskan valmistamiseen kotona. Tarjolla ois lähinnä lammasta, mutta satunnaisesti peuraa, kanaa ja kalaa. Ongelmana tosin on, että täällä maalla kissat käyvät kyläilemässä naapurin mummulla luukun kautta ja samoin anopin lampolassa, jossa on aina iso vadillinen raksuja tarjolla. Oliko niin, että niistä kaupan halparaksuista tulee just virtsakiviä sun muuta kremppaa?

      Kaikki ideat tervetulleita. Pikkuhuppelissa kirjoittelevat näsäviisastelijat voivat siis myös terapoida ties-mitä-ongelmiaan tässä kissanruokakeskustelussa.

      • Mört

        Kissani ei ole suostunut syömään broileria raakana. Jos kevyesti keittää, hapertuuko luurakenne vaarallisesti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2712
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      340
      2444
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1856
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1579
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1450
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1166
    Aihe