Kalorittomia/tosi vähäkalorisia naksuja ja ruokia

optimussss

Kissastani (n.8 kg) on eläinlääkäri huomauttanut jo useamman kerran että ylipainoa on. Olen yrittänyt kaikenlaista, ensin vähennettiin ruokaa, mutta ei auttanut. Kissan veli on normaalipainoinen ja syö saman verran ruokaa.

Annan kissoille päivittäin yhden ehkä n. 80 ml aterian kahdessa osassa. (Pitää olla juuri näitä raksuja virtsatulehdusten ja kivien poissapitämiseen, molmmilla ongelmia ja juuri kun raksut loppui niin oli n. viikon tauko jonka aikana syötin pelkkää lihaa, sydäntä ja kanaa mutta virtsatulehdus tuli tälle lihavammalle silti.. Virtsatietulehduksia estävä ruoka on moderate calorie eli vähäkalorista, mut sekään ei ole auttanut)

Ell sanoi nyt että ruokaa pitää antaa vaan vieläkin vähemmän, mutta määrät mitä annan ovat jo tosi vähäisiä ja kissa itkee nälkää joka hetki, joten en tiedä miten tästä enää voisi vähentää.

Olisiko sille mahantäytteeksi mitään tuon normaaliruoan oheen joka on lähes kaloritonta? Sydän särkyy tuohon nälän huutamiseen :/

Barffaukseen siirtyminen siis myös mahdotonta koska heti kun tuo tietty ruoka loppuu ja on vähän taukoa niin tulehdus on valmis. Ehkä jokin puolibarffaus? Miten? Ja millä määrillä? Kissa söisi kokonaisen sydämen valehtelematta suihinsa yhdellä aterialla jos antaisin...

5

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • royal canin urinary

      sitä voi kokeilla.

      • ja urinarya on siis

        märkäruokana ja nappuloina.


    • Kalle Kottarainen

      Kokeileppa broilerin koipea luineen päivineen. kissa saa järsiä ja tuntee syöneensä kun kaluuaa lihaa irtiluista. Ruokailu on myös hidasta joten kylläisyyden tunteen huomattuaa kissa lopettaa syömisen eikä ämppää yli.

    • Mört

      Mulla on pikkuisen samanlainen ongelma. Kollini on noin 6kk ja 5kg ja syö ihan määrättömästi. Kissa tuli meille aliravittuna ja huomattavasti alaikäisenä ja syömisvimma johtunee tästä seikasta. Poika ei ole vielä lihava, mutta kastraation jälkeen lihoo varmasti.

      Ruokin koiriani itsetekemälläni ruoalla aina kun mahdollista. Lampaan kylkiluita olen antanut kissallekin kaluttavaksi jo pienestä. Tuo ajatus ruokailun työläydestä ja kestosta broilerin luita kalutessa kuulostaa tosi järkevältä ja haluaisin löytää ohjeen kissan täyspainoisen ja vähäkalorisen sapuskan valmistamiseen kotona. Tarjolla ois lähinnä lammasta, mutta satunnaisesti peuraa, kanaa ja kalaa. Ongelmana tosin on, että täällä maalla kissat käyvät kyläilemässä naapurin mummulla luukun kautta ja samoin anopin lampolassa, jossa on aina iso vadillinen raksuja tarjolla. Oliko niin, että niistä kaupan halparaksuista tulee just virtsakiviä sun muuta kremppaa?

      Kaikki ideat tervetulleita. Pikkuhuppelissa kirjoittelevat näsäviisastelijat voivat siis myös terapoida ties-mitä-ongelmiaan tässä kissanruokakeskustelussa.

      • Mört

        Kissani ei ole suostunut syömään broileria raakana. Jos kevyesti keittää, hapertuuko luurakenne vaarallisesti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3382
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1337
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe