jotka pitävät sekarotuisten tehtailua/tahallista pennuttamista ahneutena (muuta järkiperäistä selitystä ei tälle toiminnalle löydy)?
Se että seropeista tulee söpöjä karvapalloja ei ole järkiperäistä!
Se että seropeista tulee söpöjä karvapalloja ei ole järkiperäistä!
Vastaukset 74
Vanhimmat
sinua täysin.
Ajatusmaailmamme kohtasivat nyt :)
mitään muuta mieltä ko. asiasta milloinkaan edes ole ollutkaan!! Sana kasvattaja kun ei todella yllä seropitehtailijoihin saakka, vaikka raukat niin kuvittelevat!
...rataa jatkat vaan. Kiva kun annat lisää todistusaineistoa asiattomuudestasi, jotta voin ne sitten lähettää kaikki yhdessä nipussa ylläpitoon. Kyllä nyt jo suosittelisin menemään jollekkin muulle palstalle riehumaan. Täällä sinusta on yksi jos toinenkin saanut tarpeekseen. Tämä on sekarotuistenkoirien palsta ei sekarotuisiakoiria vihaavien palsta.
Koska issu on kirjoittanut vihaavansa sekarotuisia?? EI KOSKAAN! Sensijaan hän vihaa niitä jotka niitä seropeja tahallisesti tuottavat tähän maailmaan.
Nyt kuules lopeta tuo toisen kirjoituksien vääristely. Ei issu ole ikinä kirjoittanut vihaavansa sekarotuisia!
Kerrohan mulle nyt ihan rehellisesti, mistä löytyy sellainen kirjoittamani teksti, jossa olisi väitteesi mukaisesti kertonut vihaavani seropeja??
En todella milloinkaan ole kirjoittanut vihaavani seropeja, yleensäkään ei tapoihini kuulu ihmisissäkään syyttää syytöntä. Eihän se ole jumatsuikka seropien vika, että niitä maailmaan putkahtelee tämän tästä. Itsellänikin on ollut kaksi seropia parikymmentä vuotta sitten. Kyse on ihmisistä, jotka seropeja tahallaan tietentahtoen lisää teettävät. Et nyt viitsisi sekoittaa kahta täysin eri asiaa keskenään.
Onko se riehumista, jos sanoo asioista oman mielipiteensä? Näinhän se ei mene, mutta laita ihmeessä sinne ylläpitoon, jos saat siitä mielihyvää ja jonkinlaista tyydytystä itsellesi!
..sen yhden kirjoituksen jossa sanoit jotain tyyliin "minun harrastuksessani x-rotuinen on 0-arvoinen rakki". Jo pelkkä sana rakki on loukkaava ja ymmärrän kyllä, että harrastuksessahan seropi ei olisi yhtään hyödyksi, mutta monia muitakin kirjoituksiasi seropien ( siis itse KOIRIEN ) haukkumisesta voin alkaa tähän sulle kaivella jos et itse muista mitä olet sanonut!!! Ja vastaisitko tähän kysymykseen vielä: Miksi hillut täällä haukkumassa seropeja tai niiden omistajia? Mikset voi pysyä poissa jos et osaa kirjoittaa yhtään suopeampaa tekstiä??
Samaa olen minäkin miettinyt. Miksi henkilöt jotka eivät pidä seropeista tai niiden omistajista parveilevat täälä palstalla.
Niin, niin...kaikillahan on oikeus sanoa mielipiteensä, mutta ei minullakaan ole mitään mielenkiintoa mennä esim. saksanpaimenkoira palstalle mollaamaan niiden omistajia ja kasvattajia, vaikka en suuremmin rodusta ja heistä pidäkkään.
Että sana "rakki" on loukkaava, nimittäin usein kuulen kun seropinomistajat sanovat itsekkin koiria rakeiksi.
Meillä on ihan suoraan sanottuna hyödytön rakki kotona. Ja piski, puhdasrotuinen sellainen. Onhan se myös koira mutta meikäläisen puhekielessä sekarotuiset on rakkeja. Ja puhtaat piskejä. so what jos joku sanoo noilla sanoilla, huumoria hiukan.
Ei sekarotuisten palstasäännöissä lue, että täällä ei saisi puhua negatiivisesti seropitehtailusta/tarkoituksellisesti tehdyistä pennuista.
Sitähän varten palstat ovat, että jokainen saa oman mielipiteensä tuoda julki!
ihmeesti niitä seropijuttuja on tuolla ympäriinsä, joten kos haluatte että pysymme tältä palstalta poissa, niin pysykää tekin sitten pois muilta palstoilta!
taas kerran! Minä en todellakaan rakittele! Jos kuulen koiraa sanottavan koiraksi koiralle itselleen, esim. hyvä koira, niin sanon kyllä välittömästi, että koiraa ei saa sanoa koiraksi! Siis miksi siis rakittelisin?
Tässäpä sinulle kysymys: kerro minulle, miksi koiraa todellakaan ei pidä sanoa koiraksi??!
Ja koita nyt jo hyvä ihminen ymmärtää, että minä EN HAUKU seropeja, totuus kuitenkin on, että minä harrastan näyttelyitä, joihin osallistumisoikeutta seropeilla ei ole! Siis siinä mielessä se 0-arvoinen, mutta ehdottomasti ei mikään rakki! Meilläpäin rakiksi sanotaan sellaista ihmistä, joka toisia jatkuvasti haukkuu!! Mutta vastaahan tuohon esittämääni kysymykseen!!
löytyy rakki, piski, elukka ja monta muuta nimeä noille koirille, eikä ne mun mielestä muuta niiden "arvoa" meillä mihinkään suuntaan. "noniin elukat" on usein iltaisin isännän käsky koirille, kun ovat lenkille lähdössä ym. Ei noita nimiä tarvitse niin vakavasti ottaa!
rakki tai piski ei juurikaan ole mitään loukkaavaa.
Itsekkin kutsun näyttelyrinkiä kulkevaa, sijoituksia saanutta rotukoiraani joskus piskiksi.
En saa noista sanoista väännettyä loukkaavaa, vaikka mistä suunnasta yrittäisin venytellä.
ovat itikoita, ötököitö, kersoja, vinkuiitoja, mutta eivät milloinkaan koiria saati rakkeja ;o))
Jo ollessani lapsi, isoisäni yksiin monista elämänohjeista jne. kuului, että muista Issukka, ettet milloinkaan sano koiraa koiraksi etkä rakiksi, se alentaa niiden omanarvontuntua ;o)). Se on vain jotenkin iskostunut tähän muuten niin tyhmään pääkoppaan.
meilläkin koirilla on lempinimiä piskistä rakkiin, se ei ollut pointtini, yrittäkää nyt vähän avartaa sitä näkemystänne jos aikuisia olette olevinanne. "Tule tänne, senkin hölmö rakki" on ihan eri asia kuin "Painu tiehes siitä senkin rakki", vai mitä?? TUO oli pointtini!! Enkä minä käskenyt muiden HÄIPYÄ tältä palstalta, pyysin vain LOPETTAMAAN HAUKKUMISEN!!! Ja ei, ei minulla siihen varaa olekaan, mutta olen syvästi loukkaantunut.
minä en tiedä, miksei koiraa saa sanoa koiraksi? En minä kyllä koskaan sano, että hyvä koira, sanon joko hyvä poika tai sitten käytän sen omaa nimeä. Ja kiitos paljon vastauksestasi!! Jos tosiaan on, että sinulla ei ole mitään seropeja vastaan enkä tule enää näkemään sinun missään välissä niitä MILLÄÄN TAVOIN haukkuvan niin minulla ei ole sinua mitään vastaan.
etten tarkoittanut piski sanaa yksittäisenä, vaan sitä missä yhteydessä se on. Kyllähän minä ja miehenikin toisiamme huoriksi ja nartuiksi joskus leikillä sanotaan, mutta se onkin sitten ihan eri asia jos joskus moinen pääsisi riidan keskellä karkaamaan. Eli "tule tänne, hölmö rakki" on eri asia kuin "hyi hitto mikä rakki". TAJUA! Enkä minä seropitehtailusta puhunut, sitä saakin ja pitääkin arvostella ja nyt vaikka "haukkuakin", koska sellainen on väärin, mutta puhuin itse koirien haukkumisesta, mitä moni täällä tekee, ehkä vahnigossakin kun yhdistää itse koirat niihin tehtailijoihin.
Tähän on pakko vastata, että mitähän meen nartun omanarvontunnolle on tehnyt se, että aika usein kutsutaan sitä "pikku aasiksi"...:)
Todella omituista jos miehesi kanssa toisianne huoriksi ja nartuiksi haukutte, vaikka olisi miten leikkimielistä! Meillä kyllä tuollaisesta pilailusta isäntä pakkaisi kassinsa!
tässä vastailen, että meillä ei myöskään milloinkaan lähes 30-vuotisen avioliiton aikana ole toisiamme huoriteltu jne. minkään riidan yhteydessä, ei edes vahingossa.
Toivottavasti sen nyt vihdoin ja viimein kaikki tajuavat, ettei mulla ole todellakaan niitä seropeja vastaan yhtään mitää milloinkaan ollut, eikä myöskään tule olemaankaan! MUTTA sitä tehtailua vastaan on kyllä!
Niin, ja vastauksen siihen esittämääni kysymykseen löydät tuosta ylempää! ;)
Ja kun tuo meidän toope haukkuu niin sille huudetaan et "pää kii apina". Ja se hiljenee :D
alkaako tästä nyt uus show?
Ei olis tietysti tuotakaan pitänyt kirjoittaa. Voi että on ihana päivä tämäkin! Taidampa lähteä kattomaan, oisko tuolla kirkolla vielä vapaita mäyräkoiran pentuja huh-huh tätä elämän onnea ja autuutta.
seuraan? En tarkoittanut tuota pahalla, mummollani on sama mielipide koirien kutsumisesta kuin sinulla:)
ala huumorintajuanikin haukkua! Emme me nyt tietenkään toisiamme _hauku_ huoaksi tai nartuksi, mutta pilanpäiten kyllä joskus, kun sopii tilanteeseen. Siitä enempiä selittelemättä. Et tainnut siltikään tajuta pointtiani kun juuri tuohon piti puuttua???
muna vai kana. Ehkäpä nämä jatkuvat seropivastaiset kirjoittelut täällä provosoivat joitain käymään "vuoroin vieraissa".
vain! Oon jo varannu kaks pentua, voit saada sen toisen lahjaksi multa.
Taidankin tulla vauhdilla:)
siedät huorittelua mieheltä, mutta vedät herneen nenään, jos koiria kutsutaan piskeiksi. No kukin taplaa tyylillään:)
.. se on niin että joku muu on hyödytön tällä palstalla, joten, hei hei. toivottavasti ei nähdä enää täälläpäin.
Pilanpäiten jos mieheni Ssanoo minua nartunpennuksi, nauran mukana, mutta jos hän joskus sanoisi minua riidan ohella tai muuten tosissaan nartuksi tai huoraksi, vetäisin varmana turpiin! Sama pätee koiriin, jos et sitä jo voinut tajuta! Jos joku sanoo mulle, oiku suloinen piski, kiitän, mutta jos joku sanoo, että vie se piskis helvettiin, suutun. MITÄ ET TUOSTA YMMÄRRÄ????
Pennut oli pakko laittaa hetkeksi jäähylle, kun kävivät niin kuumina automatkan jäljiltä - olivat vasta toista kertaa auton kyytissä, joten meinas ottaa pikkuisen lujille. No, kyllä tuolla suljetussa viileässä ja täysin pimeässä tilassa rauhoittuvat. Viimestään huomenna luulisi niiden olevan niin loppuja, että osaavat olla kunnolla. ;)
Ilmoita, kun olet tulossa: [email protected]
pakastitko pennut? eli pistitkö pakastimeen?
ollut irronnut, niin hottojako sinä siitä piittaat? eikö olekkin harmittavaa, kun minä olen yhdellä nimimerkillä ja te muut niillä niin lukemattomilla? Olette aika rääväsuisia, tai sanoisinko -sormisia! Eihän nyt edes ollut kyse koiranpennuista, vaan aivan koirallisen ja mun välisestä huumorista! Selvennettäköön, että mäyräkoira on 12-back ja sen pentu tietenkin sixback, toisessa on 12 ja toisessa 6 kaljapulloa!! Eikö kellään ole pienintäkään hitusta huumorintajua? No kiitos nyt vain tästäkin kuitenkin taas!!
Ei jumantsuikka! :D :D :D Vähänkö katsoin, että mitäs Issukka nyt riehuu, onko sillä päässä naksahtanut. :D Oikeasti hetken luulin että puhuitte koirista. Kiitos, tämä puhalsi tumman pilven pois tältä aamulta.
Tää alkaa mennä mielenkiintoiseksi, saadaan pian syyte eläinrääkkäyksestä! Nostin meidän pennut illalla varastoon, kun olivat imuroidessa tiellä tuossa naulakon alla:)
Mutta mullapa on ihan aito sixpäkki, nimittäin mäyräkoiranpuolikas :D Sellanen karvanen mikä ei naulakon alla pysy ja jos varastoon laittais niin alkaisi huuto.
tolle oikulle? Otetaanko mukaan mäyriksen selättämiseen? Sillä kun ei oo ku toi "puolikas", jota ei viitsi kylmään laittaa:)
Niin mulla ei ole kun tuo puolikas ja kokonaista ei minun omistuksesta löydy, en käytä. Hyi yök pahaa. Mutta jääkaapissa on kyllä mäyräkoira, tosin levitettynä. Ja osittain tuhottuna, se on siis miehen.
Mun täytyy aina ne tyhjennetyt mäyräkoiran kuoret polttaa, että naapuri ei nää kuinka hirvee ihminen oon.. ei viti nääs roskikseen tunkee.
eikun messiin myös!
ton mäyräkoiran kuulin ihan hiljattain vasta. Apteekkari-setä kun oli huoltsikalta mokoman osatanut. Ja jos mäyräkoira on tvelvi, niin eikö ole ihan luonnollista, että sixback on sen pentu.
meillä mun tehtäviin kuuluu änkeä ne salaa sellaseen masiinaan ja eksyttää ne sinne. Joskus tosin on kyllä vähän hankalaa, jos on monta samassa pussissa ja on muita ihmisiä ympärillä ;)
..niitä ulommaisia kuoria;))
Ne sisemmät kuoret tyhjennyksen jälkeen piiloitetaan vieraitten silmistä tiskialtaan alla olevaan kaappiin ja sieltä ne häviää lasten toimesta jonekkin ja aina kun ne tulee "hävitys" reissulta pois, niillä on karkkia mukana.
Käyvät varmaan tekemässä jonkun "uhrilammas" jutun, että saavat siitä sitten palkaksi makeisia.
niillä nahoilla meillä sytytetään saunanpesä. Onneksi ei ole paljo karvoja niissä, kun tuppaavat haisemaan niin pahalta.
jaksatta. Siis aivan käsittämätöntä. Edes perusteluiksi ei kuitenkaan löydy muuta kuin paikkansa pitämättömiä väittämiä/uskomuksia, "näin on kun minä sanon totuuksia".
..olen miettinyt aivan samaa kuin sinäkin, ja joku muukin aikaisemmin.
Kuinka ihmeessä nämä henkilöt jaksavat viikosta toiseen väitellä samasta asiasta.
Keskustellaan välillä vaikka siitä että minkä näköinen on koirasi kakka läjä;))
alla mielenkiintoisempaa asiaa sitten olekkaan, tuota samaa iänikuista hyödytöntä kiistaa.
Meidän tytöllä onkin (onneksi) oikein hyvännäköinen ja helposti pois kerättävä siisti torttunen. Suuri etu näin sisäsiisteyttäkin opetellessa.
niitä rotukoiria sitten tehtailla?
Eikös ole parempikin "tehtailla" niitä sekuleita kuin rotukoiria jotka on pilattu liialla jalostuksella.
Jokaisella rotukoiralla on omat rodulle ominaiset sairaudet, sekoavat päästään , on lonkkavikaa on sitä sun tätä.
Itse en rotu koiraa ottaisi.
Joku täällä mainitsi ettei niillä tee mitään.
Näyttelyitä on sekarotuisillekin ja meidän nelirotuinen on kyllä hyvä jäniskoirakin.
Tarkoitatko siis, että neljä rotukoiraa, vaikkakin sairasta (kuten täällä on jo moneen kertaan niiden todettu olevan) risteyttämällä, saadaan terve seropi:)
Pakko puuttua kun huomasin taas tämän väitteen, mitä monet väittävät.. ;) Eli Seropit ei ole terveempiä kuin rotukoirat, MUTTA:
Jos sinulla on kultainennoutaja, jolla on lonkkavika, risteytät sen toisen kultaisen noutajan kanssa, jonka suvussa ( kuten kultseilla usein - ikävä kyllä - onkin ) on myös ollut lonkkavikoja, pennuillakin luultavammin lonkat tulevat reistailemaan. MUTTA, jos taas alat pikkuhiljaa sekoittamaan sitä lonkkavikaista kultaista noutajaasi koirarotuihin, joilla on vahvemmat lonkat, olkoot se sitten puhdas tai seropi, kuitenkin sellainen ettei kamalaa soppaa synny, jalostuu se lonkkavika pian pois - koirahan ei toki sen jälkeen enää rotukoira ole, mutta terveempi seropi ainakin. :)
Käyttäkää nyt vähän sitä tavallista maalaisjärkeä sen kirjatietouden yms suhteen, jos sinulla on kaksi sairasta koiraa ja risteytät ne, tietenkin niistäkin tulee sairaita, oli puhtaita tai seropeja, mutta jos sairaaseen koiraan alat sekoittaa terveitä koiria, niistä tulee terveempiä ja usein tässä vaan nyt käy niin, että lopputulos on sekarotuinen. :)
Eli jalostusviat sillä poistuu, ei voimassa olevat sairaudet, koska nuohan on perinnöllisiä. Mutta kun sekoitat 100% terveen koiran ja 100% sairaan koiraan, tulos on 50/50 sairas ja terve, sitten laitat siihen taas täysin terveen koiran, saat 75% terveen.. Tai jotain tuollaista, ei matikkani ole enää niin kovin hyvä. :D
Selitinkö nyt niin monta kertaa asiani, että joku sen voisi tajutakin?
se genetiikka olisikin noin yksinkertaista!
rotukoirien tehtailuun/epäterveeseen jalostukseen löydät toiselta palstalta, tämä on sekarotuisten palsta.
Mene etsimään.
No mutta ei tietenkään ole, mutta puhuinkin tuossa juuri tuosta terveydellisestä puolesta. Kuka oikeasti sekottaisi 4 sairasta koiraa keskenään olettaen saavan terveen koiran? Ne sairaudet on perinnöllisiä. Ja geenipohjaisesti koirista tulee terveempiä kun niitä sekoittelee, koska jalostuviat alkaa katoilla ja vahvat ominaisuuden ottavat vallan. tietenkin on näitä huonojakin sattumia, mutta ne nyt kuuluvat luonnonlakeihin, eihän jokainen ihminenkään synny täydellisenä vaikka kuinka olisi terve suku. Jostainhan se sairauden pitää aina alkaa.
Mutta siis, niin, tässä nyt vielä lisää sekoittaakseni omiakin ajatuksiani.. ;D Nuo jalostusviathan johtuvat lähinnä sisäsiittoisuudesta, ei ajateltu yhtään kun yhtäkkiä jostain rodustakin tulikin kamalan suosittu, äkkiä vaan pentuja kehiin, jne jne. Luojalle kiitos on jossain vielä niitäkin ihmisiä jotka katsovat huolella kenen kanssa koiransa astuttavat, ettei tule sisäsiittoisuutta ja toistuvia sairauksia/vikoja.
Etkö muuta sanottavaa tuohon keksi vai etkö tiedäkään enempiä? Jos seuraavassa viestissäsi ei ole vähän enempää järkeä ja sisältöä, voinkin sitten lähteä töistä kotiin tuntien taas hyvänolontunnetta oltuani oikeassa. ;D
Mistä kuvittelet niiden "jalostusvikojen" katoavat? Kyllä ne kulkevat mukana siellä koiran perimässä eli geeneissä. Ikävä kyllä en nyt jaksa alkaa selostaa sinulle genetiikan perusteita, kun vaikuttaa siltä, että olisi aloitettava ihan alkeista. Sun "matikallasi" ei koirista saada yhtään terveempiä, mutta mene ihmeessä kotiin hyvillä mielin, et mokannut itseäsi vielä täysin!
Hyvä vain, sillä en tosiaan tuntisikaan oloani nolatuksi tai mokanneeksi, en missään tapauksessa, kun asiaan liittyy internetti. Voiko joku täällä oikeasti ottaa nokkiinsa anonyymeiltä tyypeiltä, joiden ikäkin on arvauksen varassa? En usko.
Mutta niin. Genetiikka. Kerrohan siitä ihmeessä minulle, kun sinä tiedät ja minä en ja tiedonhaluni on suuri. Eikä mitään internet-linkkejä, kirjoita kopioituja juttuja vaan kerros mitä sä tiedät. Kun kerran niin paljon tiedät. :) Ja ihan alkeista vain, enhän minä mitään ymmärrä.
vääntää tätä asiaa sun kanssas, mutta voin kertoa, etten ihan huvikseni ole viettänyt viikkoja eristämällä ja puhdistamalla DNA:ta, samoin tutkimalla sitä! PCR-tekniikan avulla on tullut etsittyä tiettyjä geenejä ja niiden mutaatioita, eli se siitä.
.. tuo on vain aika epäreilua haukkua minua tietämättömäksi ja itseään viisaaksi ja sitten jättää selittämättä kun sitä kaivataan. Vähän jotain vastuuta nyt sanoistaan, prkele.
sulla aina tuo "matikkas", enkä oo väittänyt itseäni viisaaksi, kunhan vaan on hiukan kokemusta noista genetiikan jutuista:)
Aikamoinen urakka korjoittaa tähän gebetiikasta. meinaan vaan että täytyy olla melkoisen pitkät kirjoitukset jotta se aukeaa lukijalle.
Ymmärrän että koirallisella ei ole intoa alkaa kirjoittamaan asiasta.
Genetiikka ei ole niin yksinkertaista että vaan lasketaan.
jumalauta ja tuhat muuta.
Olenko minä missään vaiheessa väittänytkään, että genetiikka on pelkästään laskemista? EN? Mä taisin sanoa, että tuo mun matikka lähinnä tuki sitä mitä tarkoitin, eli kun sairaaseen risteytetään tervettä, siitä tulee terveempi. Onko teidän pakko olla moisia pilkunnussijoita? Saatteko kiksejä kun alennatte muita? Eikö omatunto ole valmiiksi korkealla kun pitää eka muut lyntätä porukalla lyttyyn ja nauraa päälle? Nytkin varmaan "naurattaa kun se teini suuttui". En suuttunut, loukkaannuin.
Et varmaan ole väittänyt mutta kirjoituksestasi saa sen käsityksen.
Pilkunnussijoita ollaan koska ei tunnu menevän jakuluun tosiasiat.
Se kun ei ole niin yksinkertaista että koira paranee polvi polvelta kun tervettä lisätään joukkoon. ei, mikäli tiedät genetiikasta jotakin niin tiedät myös että se ei näin ole.
Ennen kun alat totuuksiasi laukomaan ja teorioitasi niin hanki niille jotakin pohjaa.
Minä en alenna muita, en lyö lyttyyn enkä naura päälle. Ihmettelen vaan kun tosiasiat eivät iskostu tajuntaan vaikka samaa asiaa hakattaisiin kymmeniä kertoja.
.. mutta ota huomioon, että kun ihminen on jonkin tiedon kanssa elänyt koko elämänsä, se on hänelle totuus. En nyt puhu itsestäni, mutta se on varmaan osasyy näihin kaikkiin tappeluihin täällä.
Ja pilkunnussimisella tarkoitin sitä, että te tartutte niihin mun vähäpätöisiin, merkityksettömiin sanoihin ja lauseisiin, teette niistä pääpointin, ohittaen oikean tarkoitukseni, väännätte sanani minua vastaan ja kyllä nauratte päälle!
Ja on turha alkaa miettiä, minkä _käsityksen_ tekstistäni saa, siitä ei pitäisi saada muunlaista käsityatä kuin mitä siinä lukee, joten niin kauan kun et osaa lukea ajatuksiani, etkä tiedä mitä ajattelen, pysy niissä sanojeni tarkoituksessa äläkä ala puolestani miettimään mitä voisin tarkoittaa. Kiitos.
Ja minä en ole mitään puheitani laukonut totuuksinani, olen tainnut monesti tällä palstalla jo sanoa, että olen teini-ikäinen, koulua käymätön, kirjatiedoton naispuolinen ihminen joka puhuu omien ajatustensa, päätelmiensä ja maalaisjärkensä pohjilta. Eli ei, minä en tiedä paljoa faktoja tai kirjatietoutta, mutta siksi minä täällä asioita pohdinkin, jotta ihmiset tulisivat pistämään vastaväitteitään, korjaisivat virheitäni, sivistäisivät minua jne. eikö se ole keskustelun tarkoitus? Siksi on hieman häiritsevää, että Koirallinen ei voi väärää tietoa omaa oikaista.
"Ja on turha alkaa miettiä, minkä _käsityksen_ tekstistäni saa, siitä ei pitäisi saada muunlaista käsityatä kuin mitä siinä lukee"
niimpä niin, kirjoitit sen oman laskukaavasi etkä mitään muuta. Eli sen käsityksen kirjoituksellasi annoit.
Älä sekoa omiin ajatuksiisi ja kirjoituksiisi.
"Pakko puuttua kun huomasin taas tämän väitteen, mitä monet väittävät.. ;) Eli Seropit ei ole terveempiä kuin rotukoirat, MUTTA:
Jos sinulla on kultainennoutaja, jolla on lonkkavika, risteytät sen toisen kultaisen noutajan kanssa, jonka suvussa ( kuten kultseilla usein - ikävä kyllä - onkin ) on myös ollut lonkkavikoja, pennuillakin luultavammin lonkat tulevat reistailemaan. MUTTA, jos taas alat pikkuhiljaa sekoittamaan sitä lonkkavikaista kultaista noutajaasi koirarotuihin, joilla on vahvemmat lonkat, olkoot se sitten puhdas tai seropi, kuitenkin sellainen ettei kamalaa soppaa synny, jalostuu se lonkkavika pian pois - koirahan ei toki sen jälkeen enää rotukoira ole, mutta terveempi seropi ainakin. :)
Käyttäkää nyt vähän sitä tavallista maalaisjärkeä sen kirjatietouden yms suhteen, jos sinulla on kaksi sairasta koiraa ja risteytät ne, tietenkin niistäkin tulee sairaita, oli puhtaita tai seropeja, mutta jos sairaaseen koiraan alat sekoittaa terveitä koiria, niistä tulee terveempiä ja usein tässä vaan nyt käy niin, että lopputulos on sekarotuinen. :)
Eli jalostusviat sillä poistuu, ei voimassa olevat sairaudet, koska nuohan on perinnöllisiä. Mutta kun sekoitat 100% terveen koiran ja 100% sairaan koiraan, tulos on 50/50 sairas ja terve, sitten laitat siihen taas täysin terveen koiran, saat 75% terveen.. Tai jotain tuollaista, ei matikkani ole enää niin kovin hyvä. :D
Selitinkö nyt niin monta kertaa asiani, että joku sen voisi tajutakin?"
Ilmeisesti nyt tästä viestistäni puhumme? Etkö muka todellakaan löydä tuosta kirjoituksesta muuta kuin tuon yhden kaavan? Mikä muuten sekään ei ole kaava, vaan kuten jo sanoin, huonosti selitetty idea, mutta ei, teidän pitää alkaa ivailemaan "matikastani".
Ja eikö jälleen ole muuta sanottavaa, kuin puuttua tuohonkin pikku asiaan, kuin mitä kunkin käsityksistä puhuin? Luoja teidän kanssa... Etkö voisi edes kerran kirjoittaa viestiä, jossa annat ilmi jopa lukeneesi koko kirjoituksen, etkä vain takertua johonkin vähäpätöiseen pikkuasiaan joka ei edes liity juttuun mitenkään?! Vaikea olet.
Kukahan nyt mahtaa seota omiin ajatuksiinsa ja kirjoituksiinsa?
(Kirjoittanut: oikku04, 23.9.2004 klo 11.39)
"Pilkunnussijoita ollaan koska ei tunnu menevän jakuluun tosiasiat.
Se kun ei ole niin yksinkertaista että koira paranee polvi polvelta kun tervettä lisätään joukkoon. ei, mikäli tiedät genetiikasta jotakin niin tiedät myös että se ei näin ole. "
Tuossahan juuri kerroit sen mitä minä olen yrittänyt saada tolkutettua teidän päähänne!
"Ei ole niin yksinkertaista että koira paranee polvi polvelta kun tervettä lisätään joukkoon" Mitä helvetin hyötyä silloin on niistä pevisoista sun muista? Koirarodut on pilattu jalostuksella eikä niistä vioista enää päästä eroon se on tosiasia se!
Mutta tuossa hänen kirjoituksessaan taisi olla 17 riviä muuta, kuin laskukaavioita.
laskukaavioita taisi olla 4-5 riviä.
Otas silmä näppiin ja laske uudestaan. Jos se sinulta onnistuu.
Sillä tuntuu että taidat olla itseäsi melko lailla täynnä.
"Ei ole niin yksinkertaista että koira paranee polvi polvelta kun tervettä lisätään joukkoon" Mitä helvetin hyötyä silloin on niistä pevisoista sun muista? Koirarodut on pilattu jalostuksella eikä niistä vioista enää päästä eroon se on tosiasia se!""
Huomioi sanat EI OLE NIIN YKSINKERTAISTA. Rodut saadaan paranemaan kun koiran sukua tutkii, genetiikkaa, perimää jne. Näinollen on täysin mahdollista mutta erittäin epätodennäköistä että sairas koira, olkoonkin sitten vaikka e-lonkkainen ja 2 kyynäräinen koira periyttää vaan terveitä geenejä.
Pevisa on laadittu juuri sitävarten että nämä sairaat geenit jäisivät jalotuksessa kokoajan taaemmas jotta koirakanta olisi tulevaisuudessa terveempää. Kun päästään siihen pisteeseen että joku sairaus jossakin rodussa on lähestulkoon hävinnyt niin on tutkittava jalostuskoirien perimää ja käytettävä jalostukseen koiria, joiden perimästä ei löydy sairaita koiria, eli joiden pikkuserkut ym ovat terveitä. Sitä päivää ei tule että esim. sakemanneilta olisi lonkkavika jalostettu kokonaan pois mutta oikeilla valinnoilla ja genetiikan tutkimisella mahdollistetaan sen minimoiminen.
Tässä asiassa sivutetaan myös sitä että tiettyjä saksanpaimenkoiralinjoja keskenään sekoittamalla saadaan valkoisia saksanpaimenkoiria.
Että koko kirjoitus pyörii silti saman laskukaavion ympärillä?
Sovitaan niin, olen itseäni täynnä kun osaan sisäistää lukemani. Silmääni en näppiin ota, olkoon päässä omassa reiässään.
...käyppä kuule säkin lukemassa tuolta yleistä koirista palstalta se linkki minkä sinne laitoin ....ja noniin myönnettäköön että näillä tutkimuksilla ja ajan kanssa voitaisiin ehkä sairaudet saada kukistettua mutta sitä ei koskaan tule tapahtumaan koska eivät ne kaikki rotukoirien kasvattajatkaan niin hyviä, rehellisiä ja kasvatustyölleen antautuvia ole! Eli tosin sanoen eivät hoida hommaansa kunnolla!
Juurihan minä tuota olen yrittänyt selittää, mutta kuten ennenkin sanottu on, en ole kirjatietoinen joten en osaa pointtiani pistää koreisiin sanoihin!
Eli tässä on taas tapeltu tomaton ja tomaton erosta... I give up, but won't shut up. ;)
Nyt on pakko sen verran sanoa, että tosiaan on niin, että tuota genetiikkaa ja perinnöllisiä juttuja on mun mahdotonta alkaa täällä selittää, ensinnäkin joutuisin kaivaan vanhat tenttikirjat esiin, jotta osaisin kaiken sanoa varmasti oikein. Ne on niin helv. monimutkaisia juttuja, että istuisin varmaan viikko tolkulla tässä koneella ja kirjottaisin vastausta. Oon nyt itse viettänyt äitiyslomaa 9kk kotona, eli en oo pahemmin miettinyt genomeja ja muuta, ja viimiset ajat oon töissä viettänyt ihan muiden juttujen kanssa eli jo oman muistin virkistämiseksi joutuisin tekeen niin paljon hommia, ettei se kiinnosta, on aivot ollut lomalla:)
En tarkoittanut viestejäni millään pahalla, ihan maalaisjärjellä ajatellen homman voisi kuvitellakkin menevän noin, kuin mitä esitit, mutta kun noi geenimutaatiot ja muut ei kysy sitä maalaisjärkeä!
Oon juuri viettänyt aikaani tuolla keittiössä miettien keitänkö kesäkurpitsan kuorineen vai kuorittuna ja kun keitin sen kuorittuna, niin eikös tuo pahus livahtanut kannen alta porkkanoiden ja kukkakaalin mukana tiskialtaaseen, kun kaadoin vettä pois kattilasta... Eli en todellakaan pidä itseäni viisaana, enkä halua edes esittää sellaista, pieleen menee kuitenkin:)
Got the point. :D No hard feeling?
Tosiaan vastaisuudenkin varalle sanon, että kun alan kinastella, sanokaa vaan, että nyt rauhotut, koska kun kiivastun niin voi sitä älämölöä. Sanojeni takana kyllä pysyn, muttei se tarkoita sitä, ettenkö niitä joskus katuisikin.
Ja tietenkin sinä, joka tietää noi kaikki jutut, et näe mitään järkeä minun yksinkertaisissa selityksissäni, mutta en minä niitä muuhunkaan muotoon osaa laittaa. :(
mun mielestä se on ihan omistajan oma asia jos omistaja haluaa nartullaan teettää pennut,edellyttäin tietenkin että pennuille onjo tiedossa kodit,ettei sitten tule sellaista tilannetta ettei pentuja saada mihinkään.sekarotuisesta kohtuu hinta liikkuu siinä 50e seudulla,enempää ei kannata pyytää.
ei siinä kyllä munkaan mielestä oo mitään järkeä että ihmiset haluaa teettää seropeja vaan siks,että ne näyttää niin sööteiltä ja ne on niin "persoonallisia",se on jo hullujen hommaa,kyllä koiran otolla/pentujen teettämisellä pitää olla paljon painavampia syitä.
mutta jos pentuja alkaa tulla tiuhaan tahtiin,silloin pitää omistajan olla jo aika kajahtanut,eihän siin ois enää mitään järkee. :)