minä ja sinä

tänään ikävöin
korpinmustaa tukkaasi
minua vasten

niin minua ikävöin,
minä katosin sinuun
4108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oliko miehelle suunnattu runo ?

Äänestä
  • Ihan kaikille lukijoille oli suunnattu, sukupuoleen katsomatta.
    Tällainen pieni tutkielma tankarunon (5-7-5-7-7) muodossa. Lukija voi pyöritellä asiaa suuntaan jos toiseenkin fiilisten/ajatusten mukaan mitä syntyy. Minulle keskeistä tässä lienee ajatus siitä, että jos suhteessa tekee - toisen odotusten vuoksi tai vaikkapa omia tunteita seuraten mutta moraalistaan tinkien - ratkaisuja, joissa joutuu "itseltään hukkaan" niin siinä kadottaa samalla toisenkin.

    Siksi ei kannata omistaa toista hinnalla millä hyvänsä, parempi on luopua rakkaastaan kuin joutua tinkimään itselle luovuttamattomista asioista. Muuten käy niin, että vaikka hyväileekin toista itseään vasten, se on kaikki tyhjää koska se itse, joka hyväilee, on ontto, säröillä.

    Sen suuntaista tutkielmaa...

    Äänestä

jokainen matka
sinuun tai itseeni on
kumpaankin suuntaan,
kun rakastaa, niin kulkee
jälkensä tiedostaen

@

Tankalinjalla jatketaan. Noin puolen minuutin tanka ja syntyi suoraan koneen ruudulle. Tämä toimisi kyllä haikunakin (alkuosa 5-7-5), makuasia tarvitseeko runo loppuaan (7-7).

Äänestä

Minä kun en ole runouden harrastaja, vain tällainen marginaalisesti kielentutkimusta runonkirjoittamisen kautta harrastava, mutta sellainen muistikuva minulla on tankarunoudesta, että runon voi kirjoittaa yhteen pötköön 5-7-5-7-7 tai jakaa kahdella tavalla: 5-7-5 7-7 tai 5-7 5-7-7.

Käsittääkseni on myös niin, että "todellinen" tankaruno aina sisältää luontokuvan, jonka kautta tekijä ilmentää rakkaussuhteeseen liittyvää tunnetta. Oikeaoppisessa tankassa luontokuva on sellainen mistä ilmenee vuodenaika, esim. kirsikkapuun muodossa. Kehitetään siis oikeaoppinen tanka... Hmm... Vaikkapa näin:

Kirsikankukat
tuoksuvat rakkaani, ja
iho ikävöi -
Vuorten takana olet,
kukkivatko puut sielläkin?

Oma ongelmansa on saada teksti tuntumaan luontevalta ikään kuin se ei olisikaan väkisin mittaansa ängetty. Tanka pitää olla sellainen että se toimii runona kuin luonnostaan.

Toki voi sitten kirjoittaa ns. modernimpaa tankaa, jossa harrastaa tahallisen kömpelöä ilmaisua, kiinnittäen huomion runon väkinäiseen muotoon, tai rikkoo rakennetta esimerkiksi 5-7 5 7-5.

tänään ikävöin
korpinmustaa tukkaasi

minua vasten

sinuun minä katosin,
nyt ikävöin minua

Mielenkiintoisia ovat myös muut japanilaisen waka-runouden muodot eli bussokusekika (tavujako 5-7-5-7-7-7), sedoka (5-7-7-5-7-7) ja katauta eli pidennetty haiku (5-7-7).

tänään ikävöin
tulla sinua vasten,
löytää hiuksesi
sormissani ja sinuun
katoamatta tulla,
niin kaksi ovat yksi
(bussokusekika)

Tänään ikävöin
korpinmustaa tukkaasi,
minä sinua vasten.
Niin tahdon olla
minä sinua vasten:
katoamatta tulla.
(sedoka)

tänään ikävöin
olla sinua vasten
katoamatta sinuun
(katauta)

Tavujaon kannalta hyödyllisiä ovat äänteet jotka voivat olla tavuyhdistelmiä tai diftongeja eli jotka voidaan jakaa kahdella tavalla esim. au:

rak-ka-us tai rak-kaus

Joskus rakkaus
täytyy olla vain rakkaus,
muoto asettaa
ehdot, tullakseen siksi
mitä on, luetuksi
(ensimmäisellä rivillä rak-ka-us, toisella rak-kaus)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuukauden_musavideot kirjoitti:

tänään ikävöin
korpinmustaa tukkaasi
minua vasten

niin minua ikävöin,
minä katosin sinuun

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu