Kultsi lemmikiks?

Kultsinen;3

Onko kultaset hyviä koiria ekoiksi koiriksi? Pyrittäisiin täyttämään tietenkin sen vaatimukset. Jos se ei ole mielestänne hyvä eka koira niin mikä olis? (perheeseen kuulu 2aikuista, kaks lasta 9 ja 14)

5

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olikultsiekana

      On hyvä koira ensimmäiseksi. Perusluonne on kiltti ja kouluttaminen helppoa.

    • kulltsi

      On hyvä valinta. Kannattaa muistaa, että ne on TOSI ahneita, eli ovat kerjäämässä aina - ei kannata opettaa siihen, että saa ,koska lihoo helposti.
      Ja myös luustosairaudet ovat yleistyneet, joten pitää toivoa, että ei tule "valuvikaista"

    • josaldinho57732

      ihana

    • Kultainen noutaja

      Omistan kohta 2 v uros kultsin. Loistava luonne, suosittelen. Tarvitsee kunnon lenkit. Huomioi että koira kasvaa nopeasti ja noin 6 kk uros on kunnon kokoinen koira ! Ja kun lenkille lähtee niin meillä koira veti kovasti ja 9 v lapsi ei aina oikein tykännyt tästä ! ( on toki opetettavissa ) Meillä uros "rauhoittui" kun se kastroitiin.
      Kun on karvanajolla, karvaa lähtee !!
      Tarvitsee kohtuullisen kokoisen paikan autossa !
      Huippu luonne ja melko helposti koulutettavissa, mutta vaatii tietysti oman aikansa.

    • 2 kultsutyttöä ja mi

      Erinomainen ensimmäiseksi koiraksi. Useimmat kultaiset ovat erittäin kilttejä ja miellyttämishaluisia.

      Kasvu on nopeaa, niinkuin kaikilla isoilla roduilla. Silloin kannattaa välttää portaiden kulkua ja kaikkea mikä voi vaurioittaa kyynäriä tai lonkkia.

      Karvaa lähtee paljon kun on karvanlähtöaika ja koko ajan jonkin verran, joten imuri on kovassa käytössä.

      Kannattaa hankkia pentu mahd. hyvistä vanhemmista. Golden Ringillä on pentuvälitys ja sinne pääsemiseen pentueen tulee täyttää rotujärjestön kriteerit: esim. vanhempien terveys täyttää pevisan (perinnöllisten vikojen ja sairauksien vastustamisohjelman) vaatimukset ja vanhemmilla pitää olla myös jotain annettavaa rodulle joko koe, näyttely tai luonnetestin osalta.

      Kultaisen pennut ovat melko hintavia jos esim. labradoriin vertaa, mutta ovat kyllä hintansa väärti :) GR:llä on myös uutta kotia etsivät -sivu. Sieltä voi saada edullisemmin aikuisen koiran, jos ei välttämättä pentua halua. Kultsithan eivät ole mitään yhden ihmisen koiria, vaan rakastavat koko maailmaa - ja näin ollen sopeutuvat helposti myös uuteen kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe