Oonkohan ymmärtänyt oikein?
Mitä ne nyt uutisissa jauhaa, ettei autonkuljettajille oon enää kohta hommia.
Milläs ne sapuskat ja muut vermeet sit saadaan paikasta toiseen.
Ajaako robotit vai vedetäänkö junarataa joka kaupan takapihalle?
Hommat kuulemma loppuu???
10
519
Vastaukset
- o.pettaja
no jos ei noin yksikertasta hommaa ku auton ajo, saada robotilla tehtyä ni ei sitten muutakaan, eli olette tarpeettomia, ja kohta loppuu rekkaterrori suomen teillä!
- RahtiJarmo
Itse odottelen enemmän henkilöautojen automatisointia, vttu mitä vatusseja tuolla ajelee.
Mitä raskaan auton ajamiseen tulee, niin eipä onnistuisi teikäläiseltä. Opettaa kyllä voi kuka tahansa lukiotyttökin väliaikaisesti.
- Eihyvää
Nyt on jo ammattipätevyyvaatimuskia ja ties mitä, ja silti työttömiä kuskeja vaikka kuinka, ja avoimia paikkoja ei juuri lainkaan
Ei tämä tilanne ainakaan parempaan suuntaan oo menos- Jakari#6394571
En usko että ainakaan 50 vuoteen tätä ammattia syrjäytetä. Ei ole teknologiaa ja systeemiä.
- 465
Jakari#6394571 kirjoitti:
En usko että ainakaan 50 vuoteen tätä ammattia syrjäytetä. Ei ole teknologiaa ja systeemiä.
Jos tahtoa olisi niin jo 5 vuoden päästä autot osaisi kulkea itsestään PÄÄTEITÄ pitkin
- Työt ei lopu ei!
465 kirjoitti:
Jos tahtoa olisi niin jo 5 vuoden päästä autot osaisi kulkea itsestään PÄÄTEITÄ pitkin
Valitettavasti kumipyöräliikenteestä vain osa kulkee pääteillä. Olisi mielenkiintoista nähdä miten robotti hakee pöllikuorman pimeästä ja liukkaasta metsästä tai jakoauto jakaa parinkymmenen paikan kuorman kaupungin ydinkeskustassa. Jo lastauslaituriinajo jäisi robotilta tekemättä!
- huonorahtari
Kaikkia joillekin voi syöttää.Lausunto lähtenyt jonkun SUUREN TIETÄJÄN suusta.
Minkäänlaista ei elo tilalle tulossa moneenkymmeneen vuoteen,Tulee
kyllä joskus.EI KANNATA kaikki ottaa heti todesta.Juna joka on kuljettanyt
rekkoja Pohjoisesta etelään,on loppunut.Ja monta muuta kuljetusta on siirtynyt
kumipyörille tavara liikenteessä,moni vaan ei tiedä.
Eteläisessä Suomessa kun tarvittais kuskia,etsiä saa,Toisaalta 70 %
menee tuttujen nkautta.On siellä nytkin paikkoja auki mollissa.
Itse en tunne työtöntä autonkuljettajaa.Viime vuosikovalla työn teolla
tuotto 36422 euroa,Kovin olen tyytyväinen..- se robotti
En tuota kyllä uskokkaan, mutta ajatus ja sen toteutus kiinnosti.
Vai oliko tuo vaan idea työpöydän ääreltä, sellaiselta joka ei koskaan oo näitä hommia oikeesti tehny?
- Kokeilemaan
Kaikkia keksitään kuskien päänmenoksi niin kuin noi kurssituksetkin. Eikö yksi kurssin käynti riitä. Mitä ihmettä varten siihen pitää käyttää 5 päivää. Sama kurssi 5 kertaa niin luvat kunnossa . Onko järkeä ! Mitä seuraavaksi keksitään, täytyy olla sellainen henkilö joka näitä juttuja toimistossa miettii eikä käytännössä. Olis kiva nähdä kuinka joku päättäjä pääsis hommansa tekeen näillä säännöillä. Vois käydä niin , että kun kuormurilla lähtee ajeleen niin ekas purkupaikas sais sitten pitää ns lepotaukua kun päivä olisi pulkassa. Ei siä nimittäin ole kiire minnekkään.
- RahtiSimo
Eiköhän tuo maailma muutenkin mullistu ennen autonkuljettajan robotisointia.
Kyllä niitä yksinkertaisempiakin töitä on, ja monia.
Ainakin junat ja kaupan kassat automatisoidaan ennen rekkoja :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647