Panasonic DMR-E55 + TDK RAM-levy

Kyseisellä asemalla luettaessa tai kirjoitettaessa TDK merkkistä koteloitua RAM levyä kuuluu kovaa surinaa käsiteltäessä levyn alkuosaa. Sekä soitin että levy ovat uunituoreita. Levyn loppuosaa luettaessa mitään ääniä ei kuulu. Panasonicin koteloimattomilla RAM levyillä ei kuulu mitään surinoita missään vaiheessa.
Osaako kukaan sanoa mistä tuo ääni johtuu, onko tuo esim. koteloitujen RAM levyjen ominaisuus?
4750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pitäisi olla pikemminkin päinvastoin (näin muistaakseni jopa käyttöohjeissakin mainittiin), eli koteloidut ovat hiljaisempia kuin koteloimattomat, tästä mm. omakohtaista kokemusta kyseisellä TDK:n koteloidulla ja Maxelin koteloimattomalla.

Äänestä
  • Mulla on DMR-HS2 ja siitä kuuluu n. minuutin verran sellaista hiljaista surinaa, kun levyn laittaa sisään. Sitten se loppuu eikä häiritse enää. Asiasta toiseen. Oottekö löytäneet helposti koteloituja Ram-levyjä? Mulla on ollu tää laite kohta vuoden ja sain pari Maxellin koteloituu levyy kaupan päälle mutta sen jälkee niitä ei oo pahemmin missää näkynny. Koteloimattomia kyllä onneksi löytyy.

    Äänestä

  • hitman kirjoitti:

    Mulla on DMR-HS2 ja siitä kuuluu n. minuutin verran sellaista hiljaista surinaa, kun levyn laittaa sisään. Sitten se loppuu eikä häiritse enää. Asiasta toiseen. Oottekö löytäneet helposti koteloituja Ram-levyjä? Mulla on ollu tää laite kohta vuoden ja sain pari Maxellin koteloituu levyy kaupan päälle mutta sen jälkee niitä ei oo pahemmin missää näkynny. Koteloimattomia kyllä onneksi löytyy.

    Gigantista löytyy koteloituja kaksipuoleisia
    hintaan 12.90€

    Äänestä

  • RAM kirjoitti:

    Gigantista löytyy koteloituja kaksipuoleisia
    hintaan 12.90€

    Ei kun giganttiin. Mustassa pörssissäkin oli kakspuolisii, mutta oli väärä aluekoodi. Ei panasonikki tunnistanut niitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nauhoittelija kirjoitti:

Kyseisellä asemalla luettaessa tai kirjoitettaessa TDK merkkistä koteloitua RAM levyä kuuluu kovaa surinaa käsiteltäessä levyn alkuosaa. Sekä soitin että levy ovat uunituoreita. Levyn loppuosaa luettaessa mitään ääniä ei kuulu. Panasonicin koteloimattomilla RAM levyillä ei kuulu mitään surinoita missään vaiheessa.
Osaako kukaan sanoa mistä tuo ääni johtuu, onko tuo esim. koteloitujen RAM levyjen ominaisuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu