Minulla on 9kk täyttävä tyttö, joka on koko kolmekuukautisen kiinteidensyöntihistoriansa ollut välillä huolestattavankin pieniruokainen. Olen mielestäni yrittänyt vaikka mitä saadakseni hänet syömään, onnistumatta. Tänään ystäväni ehdotti, että meille tulisi joku kokemusta omaava ammatti-ihminen näyttämään "miten kaikki menee". Vedin herneen nenääni ja tunnen nyt itseni epävarmaksi. Voiko mielestänne vanhempi tehdä jotakin väärin ja siten olla syyllinen vauvan syömättömyyteen? Olen kokeillut itse tehtyjä ruokia, kaupan ruokia, sekoituksia, eri lämpöisiä, koostumukseltaan erilaisia, leikkiä, laulua, eri lusikoita.. koskaan en ole syöttänyt väkisin.
Vauvan syömisestä
4
119
Vastaukset
- vuodenäiti
Syötä väkisillä tai pidä nälässä, eikai yhen pennun syöttäminen noin vaikeaa voi olla?
- Lopeta hei!
Hei sinä vuodenäiti. Kirjoituksesi ovat naurettavia. Suosittelisin hankkimaan harrastuksen jos koet tarvetta käydä kommentoimassa typeriä kommentteja useisiin aloituksiin.
- Rentoudu!
On täysin normaalia, että tuon ikäiselle ei vielä kiinteät maistu. Joillekin maistuu, joillekin ei. Lopeta kikkailu ja tee ruokailuhetkistä mukavia ja rentoja. Anna lapsen syödä itse. Jos lapsi kasvaa suht normaalisti, ei tarvitse stressata.
- h43tdef
Nooo, sen ruokailun onnistumisestahan kertoo ennemmin se lapsen kasvu ja kehitys, kuin lautasella oleva soosimäärä. Jostain luin tutkimusta siitä, että vanhemmat helposti arvioi lapsen energian puolesta tarvitseman ruokamäärän väärin ts. liian suuria annoksia.
Meidän esikoinen on aina ollut pieniruokainen, mutta kyllähän tuo tuntuu tarvitsemansa energian saaneensa. Tasaista käyrää kasvaa, toki miinuskäyrillä, mutta paino on omalla tasollaan.
Kysele asiasta neuvolassa, anna lapsen syödä sormiruokaa, älä stressaa ruokailutilanteita ja pakkosyötä, lopeta mahdolliset viihdykkeet (lelut, telkkariohjelmat...) syömishetkistä, syö itse yhtaikaa... Ja ennenakaikkea älä välitä typerien kommenteista, sinä kyllä osaat sen homman, ei se mikään tekniikkalaji ole :DDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5282000Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3831633Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H191452Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378- 1181047
- 561032
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191006Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66803Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15801Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11784