Vauvan syömisestä

pikkuäiti

Minulla on 9kk täyttävä tyttö, joka on koko kolmekuukautisen kiinteidensyöntihistoriansa ollut välillä huolestattavankin pieniruokainen. Olen mielestäni yrittänyt vaikka mitä saadakseni hänet syömään, onnistumatta. Tänään ystäväni ehdotti, että meille tulisi joku kokemusta omaava ammatti-ihminen näyttämään "miten kaikki menee". Vedin herneen nenääni ja tunnen nyt itseni epävarmaksi. Voiko mielestänne vanhempi tehdä jotakin väärin ja siten olla syyllinen vauvan syömättömyyteen? Olen kokeillut itse tehtyjä ruokia, kaupan ruokia, sekoituksia, eri lämpöisiä, koostumukseltaan erilaisia, leikkiä, laulua, eri lusikoita.. koskaan en ole syöttänyt väkisin.

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuodenäiti

      Syötä väkisillä tai pidä nälässä, eikai yhen pennun syöttäminen noin vaikeaa voi olla?

      • Lopeta hei!

        Hei sinä vuodenäiti. Kirjoituksesi ovat naurettavia. Suosittelisin hankkimaan harrastuksen jos koet tarvetta käydä kommentoimassa typeriä kommentteja useisiin aloituksiin.


    • Rentoudu!

      On täysin normaalia, että tuon ikäiselle ei vielä kiinteät maistu. Joillekin maistuu, joillekin ei. Lopeta kikkailu ja tee ruokailuhetkistä mukavia ja rentoja. Anna lapsen syödä itse. Jos lapsi kasvaa suht normaalisti, ei tarvitse stressata.

    • h43tdef

      Nooo, sen ruokailun onnistumisestahan kertoo ennemmin se lapsen kasvu ja kehitys, kuin lautasella oleva soosimäärä. Jostain luin tutkimusta siitä, että vanhemmat helposti arvioi lapsen energian puolesta tarvitseman ruokamäärän väärin ts. liian suuria annoksia.

      Meidän esikoinen on aina ollut pieniruokainen, mutta kyllähän tuo tuntuu tarvitsemansa energian saaneensa. Tasaista käyrää kasvaa, toki miinuskäyrillä, mutta paino on omalla tasollaan.

      Kysele asiasta neuvolassa, anna lapsen syödä sormiruokaa, älä stressaa ruokailutilanteita ja pakkosyötä, lopeta mahdolliset viihdykkeet (lelut, telkkariohjelmat...) syömishetkistä, syö itse yhtaikaa... Ja ennenakaikkea älä välitä typerien kommenteista, sinä kyllä osaat sen homman, ei se mikään tekniikkalaji ole :DDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1639
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe