Vauvan runsas pulauttelu

normaaliako?

Neiti on kohta 3kk ikäinen. Parin viikon ikäisestä lähtien pulautellut, ja nyt parina päivänä on näyttänyt siltä, että pulauttelu vain lisääntyisi. Suurimmaksi osaksi saa korviketta, eli siis pullosta syö. Pulauttelee heti syömisen jälkeen, hikan alkaessa tai röyhtästäessä. Päivällä saattaa nukkua ulkona rattaissa sen 3-4 tuntia ja herätessä onkin sitten kauhea nälkä. Silloin varsinkin juo pullon tyhjäksi kauhealla vauhdilla, joten silloin pulauttelu todennäköisesti johtuu tuosta hotkimisesta, vaikka yritänkin pitää pieniä taukoja pullolla syöttäessä.
Toissa päivänä tyttö söi pullosta n. 80ml, ja hieman pulautti. Laitoin hänet sitteriin, että pääsen vessassa käymään, ja sieltä tultaessa tyttö pulautti oikein runsaasti. Body oli edestä sekä takaa n. puoleen väliin asti ihan märkä. Eilen taas pulautti muutaman kerran hyvinkin runsaasti, silloinkin oli bodyt ihan märkänä puklusta. Neuvola meillä on viikon päästä, joten silloin otan kyllä asian puheeksi.
Mietityttää mikä voi olla syynä tähän pulauttelun runsastumiseen? Täyttyykö hänen masu olleenkaan maidosta, kun heti syönnin jälkeen puklaa niin reilusti?

6

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pulpul

      Onko sinulla minkälaiset tuttiosat käytössä pulloissa? Mahdollisimman hidasvirtauksinen tutti voisi olla hyvä. Vauvan imuvoimakin paranee hänen kasvaessaan, joten voi olla, että maito menee nyt liian suurella vauhdilla. Runsaskaan pulauttelu ei ole vaarallista niin kauan kuin lapsi kasvaa normaalisti eikä pulauttelu ole vauvalle kivuliasta. Onko lapsi muuten saanut äskettäin rotavirusrokotteen? Sekin voi väliaikaisesti lisätä pulauttelua.

    • normaaliako

      Tutit ovat sellaisia, ettei niistä kauhealla vauhdilla sitä maitoa pääse tulemaan. En ole huomannut, että vauvaa itseään tuo pulauttelu millään tavalla haittaisi. Ei siis ole itkuinen tai muutenkaan kiukkuinen.
      Rotavirusrokotteen hän sai muutama viikko sitten, siis sen suun kautta annettavan. Silloin pulauttelu lisääntyi hetkellisesti, parin päivän ajaksi.

    • aloittaja kysyy

      Kysyisin nyt tässä samassa keskustelussa tuosta vauvan käsien ja sormien syömisestä/imeskelystä. Viikon verran kädet ovat maistuneet vauvalle aiempaa enemmän. Välillä olen koittanut maitoa tarjota, mutta ei ole nälkäinen. Joskus sormien sijasta kelpaa tutti, mutta hetken sitä syötyään työntää kielellä pois ja laittaa käden suuhun.
      Tarkoittaako tämä nyt sitä, että vauva on löytänyt kätensä ja tällä tavalla ns. tutustuu niihin? Vai voiko olla, että ikeniä esim. kutittaisi mahdollinen hampaitten tulo?

      • Pulpul

        Kuuluu ikään tuo käsien tutkiskelu ja imeskely ja liittyy, kuten arvelitkin, siihen että vauva on löytänyt kätensä. Pian hän alkaa viedä myös erilaisia esineitä suuhun.

        Jos muuten vauvan pulauttelu äityy aivan mahdottomaksi, niin kannattaa sitten varmasti ottaa melko pian yhteyttä lääkäriin, jotta mahdollinen maitoallergia voidaan sulkea pois. Se nimittäin voi aiheuttaa runsasta pulauttelua ja suoranaista oksentelua.


    • kokei1

      Apteekista voi ostaa ilman reseptiä maidon sakeuttajaa, en nyt muista nimeä, mutta auttaa siis pulautteluun.

    • guuguugaa

      se on nutrilon nutriton,saa myös isommista kaupoista joissa se taitaa olla muutaman euron halvenpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe