Vauvan runsas pulauttelu

normaaliako?

Neiti on kohta 3kk ikäinen. Parin viikon ikäisestä lähtien pulautellut, ja nyt parina päivänä on näyttänyt siltä, että pulauttelu vain lisääntyisi. Suurimmaksi osaksi saa korviketta, eli siis pullosta syö. Pulauttelee heti syömisen jälkeen, hikan alkaessa tai röyhtästäessä. Päivällä saattaa nukkua ulkona rattaissa sen 3-4 tuntia ja herätessä onkin sitten kauhea nälkä. Silloin varsinkin juo pullon tyhjäksi kauhealla vauhdilla, joten silloin pulauttelu todennäköisesti johtuu tuosta hotkimisesta, vaikka yritänkin pitää pieniä taukoja pullolla syöttäessä.
Toissa päivänä tyttö söi pullosta n. 80ml, ja hieman pulautti. Laitoin hänet sitteriin, että pääsen vessassa käymään, ja sieltä tultaessa tyttö pulautti oikein runsaasti. Body oli edestä sekä takaa n. puoleen väliin asti ihan märkä. Eilen taas pulautti muutaman kerran hyvinkin runsaasti, silloinkin oli bodyt ihan märkänä puklusta. Neuvola meillä on viikon päästä, joten silloin otan kyllä asian puheeksi.
Mietityttää mikä voi olla syynä tähän pulauttelun runsastumiseen? Täyttyykö hänen masu olleenkaan maidosta, kun heti syönnin jälkeen puklaa niin reilusti?

6

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pulpul

      Onko sinulla minkälaiset tuttiosat käytössä pulloissa? Mahdollisimman hidasvirtauksinen tutti voisi olla hyvä. Vauvan imuvoimakin paranee hänen kasvaessaan, joten voi olla, että maito menee nyt liian suurella vauhdilla. Runsaskaan pulauttelu ei ole vaarallista niin kauan kuin lapsi kasvaa normaalisti eikä pulauttelu ole vauvalle kivuliasta. Onko lapsi muuten saanut äskettäin rotavirusrokotteen? Sekin voi väliaikaisesti lisätä pulauttelua.

    • normaaliako

      Tutit ovat sellaisia, ettei niistä kauhealla vauhdilla sitä maitoa pääse tulemaan. En ole huomannut, että vauvaa itseään tuo pulauttelu millään tavalla haittaisi. Ei siis ole itkuinen tai muutenkaan kiukkuinen.
      Rotavirusrokotteen hän sai muutama viikko sitten, siis sen suun kautta annettavan. Silloin pulauttelu lisääntyi hetkellisesti, parin päivän ajaksi.

    • aloittaja kysyy

      Kysyisin nyt tässä samassa keskustelussa tuosta vauvan käsien ja sormien syömisestä/imeskelystä. Viikon verran kädet ovat maistuneet vauvalle aiempaa enemmän. Välillä olen koittanut maitoa tarjota, mutta ei ole nälkäinen. Joskus sormien sijasta kelpaa tutti, mutta hetken sitä syötyään työntää kielellä pois ja laittaa käden suuhun.
      Tarkoittaako tämä nyt sitä, että vauva on löytänyt kätensä ja tällä tavalla ns. tutustuu niihin? Vai voiko olla, että ikeniä esim. kutittaisi mahdollinen hampaitten tulo?

      • Pulpul

        Kuuluu ikään tuo käsien tutkiskelu ja imeskely ja liittyy, kuten arvelitkin, siihen että vauva on löytänyt kätensä. Pian hän alkaa viedä myös erilaisia esineitä suuhun.

        Jos muuten vauvan pulauttelu äityy aivan mahdottomaksi, niin kannattaa sitten varmasti ottaa melko pian yhteyttä lääkäriin, jotta mahdollinen maitoallergia voidaan sulkea pois. Se nimittäin voi aiheuttaa runsasta pulauttelua ja suoranaista oksentelua.


    • kokei1

      Apteekista voi ostaa ilman reseptiä maidon sakeuttajaa, en nyt muista nimeä, mutta auttaa siis pulautteluun.

    • guuguugaa

      se on nutrilon nutriton,saa myös isommista kaupoista joissa se taitaa olla muutaman euron halvenpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      39
      1969
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      40
      1556
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      60
      1495
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      175
      1405
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1229
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1211
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      923
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      58
      873
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      14
      854
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      825
    Aihe