Mitä eroa biteissä

Kone W8,1 ja siinä 64 bittinen, kun vanhassa koneessa oli 32 bittinen versio
niin kumpi on parempi, koska monet ohjelmat ei tunnu pelaavan tällä 64, mutta 32 kyllä. Miksi näin on
11127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

32-bit käyttis tukee max alle 4 GT keskusmuistia kun taas 64-bit yli 4 Gt. Siinä suurin ero

Äänestä
  • Tosi ärsyttävää, kun jotkut ohjelmat ei pelaa sen takia kun on 64bit. Mulla esim Audavista ei pelaa tai mikään vastaava ohjelma ja Audacityn sivullakin sanotaan ei tue 64bittistä. Vanhalla koneella pelasi ohjelmat tässä uudessa ei

    Äänestä

  • bbbaaaa kirjoitti:

    Tosi ärsyttävää, kun jotkut ohjelmat ei pelaa sen takia kun on 64bit. Mulla esim Audavista ei pelaa tai mikään vastaava ohjelma ja Audacityn sivullakin sanotaan ei tue 64bittistä. Vanhalla koneella pelasi ohjelmat tässä uudessa ei

    Täh? Puhut läpiä päähäsi. Audacity tukee 64-bittisyyttä kaikissa viimeisen noin 13 vuoden aikana julkaistuissa Windowseissa. Asia selviää helposti Audacityn sivuilta.

    Äänestä

Mun mielestä ei eroo jokku ohjelmat tukevinaan 64bit mutta koska käytännön tasolla ei eroo huomaa niin "tukeeko" ?
Ja tällä hetkellä yli 4GT muistii tarvitsevii ohjelmii 0kpl.

Äänestä
  • Ehkä sulla on näin. Monella muulla taas on käyttöä isommalle muistimäärälle.

    Äänestä

  • Tavallisesti 32-bittiset ohjelmat voivat käyttää korkeintaan 2 Gt muistia riippumatta siitä onko käyttis 32 vai 64-bittinen. Jos käyttis on 64-bittinen ja ohjelma on tehty suuria osoitteita tukevaksi (Large Address Aware = LAA) niin ohjelma voi käyttää maksimissaan 4Gt muistia. 32 bittisessa windowsissa ohjelmat voivat käyttää 2Gt riippumatta siitä onko ohjelma tehty LAA:ksi. 32 bittisessä wintyytelissä ohjelma voi käyttää yli 2Gt jos ohjelma on LAA sekä windowsin käynnistysasetuksissa on määritelty /3GB asetus.
    http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg487508.aspx

    64 bittisyydestä ja muistista on hyötyä tavallisessakin käytössä esim. moniajon osalla. 8 gigalla voi pitää montaa ohjelmaa päällä ilman että muistia tarvitsee pahemmin swappäillä levylle.

    Äänestä

Osa uusista peleistä voi vaatia yli 4 GT keskusmuistia jotta pelaaminen ei töki niin paljon.

Äänestä
  • Voit olla oikees tiedätkö yhtään pelii joka vaatis ? ?

    Äänestä

  • 4 riittää mielluummin 8 ok oikees olit :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


,v,,v,v,v kirjoitti:

Kone W8,1 ja siinä 64 bittinen, kun vanhassa koneessa oli 32 bittinen versio
niin kumpi on parempi, koska monet ohjelmat ei tunnu pelaavan tällä 64, mutta 32 kyllä. Miksi näin on

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu