Ilmansuodattimien muutos ilman säätörumbaa

Rakentaja-Rane

Minulla viime kesäksi tuli pyörään omavalmistesuodattimet. Suodatuskyky huomattavasti "kevyempi" kuin alunperin, joten alkoi täysvedoilla röpöttämään ja veto loppuu. Liian laihalle siis vetää.

Riittääkö vapaavirtaussuodatin (tuplakartio) korvaamaan alkuperäisen suodattimen, vai kannattaako rakentaa esim. vaahtomuovista tuplasuodatin tai vapaavirtaus vaahtomuovisuodatin jolloin ilman määrä rajoittuu "väkisin"?

Onko kokemuksia siis onnistuneesta ilmansuodattimen muuttamisesta ilman kaasareiden säätörumbaa? Vakiosuodatin ei mahdu enää paikalleen rajun runkomuutoksen vuoksi.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sää-döt

      voihan sitä suodatinta muuttaa... mutta ei siittä mitään hyötyä ole jollei kaasaria/kaasareita/ruiskua säädetä.

      • Rakentaja-Rane

        EI kyse olekaan minkään hyödyn hakemisesta. Kone pelitti loistavasti orkkisuodattimella. Haluan siis alkuperäisen kaltaisen suodatustehon, mutta uudella rakenteella. Siksi kyselen onko joku kokeillut tuollaista vapaavirtaus vaahtomuovisuodatin comboa. Pelkillä vapaavirtaussuodattimilla vetänee laihalle, näin ainakin yleensä. Kysymys kuuluu; onko vapaavirtaus vaahtomuovi riittävä jotta ei mene laihan puolelle?


      • sää-döt
        Rakentaja-Rane kirjoitti:

        EI kyse olekaan minkään hyödyn hakemisesta. Kone pelitti loistavasti orkkisuodattimella. Haluan siis alkuperäisen kaltaisen suodatustehon, mutta uudella rakenteella. Siksi kyselen onko joku kokeillut tuollaista vapaavirtaus vaahtomuovisuodatin comboa. Pelkillä vapaavirtaussuodattimilla vetänee laihalle, näin ainakin yleensä. Kysymys kuuluu; onko vapaavirtaus vaahtomuovi riittävä jotta ei mene laihan puolelle?

        no ei kun kokeilemaan... jos saa liikaa ilmaa, eikun isompaa suutinta kokeilemaan. jos käy hyvin niin löytyy sopiva ja jos käy huonosti niin hajoo kone.

        vapari hengittää paremmin, pakostakin seos menee laihalle. isompi suutin auttaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe