Vauvan käsien räpyttely/ihmettely

huolestakipeä....

Hei, minulla on 9kuukautinen vauva joka vieläkin ihmettelee käsiään esim. vaippaa vaihtaessa laittaa kädet ylös ja kääntelee ja vääntelee niitä ja ihmettelee. Näin käy myös muissakin tilanteissa.
Hän myös innostuessaan räpyttelee kättään vain oikeaa esim. kun on kävely tuolissa niin pitää vasuria siinä pöydällä ja oikeaa ilmassa ja samalla se käsi kääntelehtii ja räpyttelee..Onko syytä huolestua esim. autismin mahdollisuudesta?
Muuten on kehittynyt normaalisti esim. syliin halutessan nostaa kädet, hymyilee kävele tuettuna , nousee tukea vasten seisomaan, ryömii vaikkakin omalla tavallaan, ei nouse istumaan mutta kuitenkin istuu tukevasti eikä kaatuile ..Kiitos jo valmiiksi...huoli on kova :(

8

3750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • upupupupup..

      Up..

    • huolestakipeä....

      Nostan..

    • huolestakipeä....

      Up

    • ...................

      Et ole AV:lla, täällä ei ole mitään tarvetta ketjua nostella koska olet ehkä huomannut että keskustelu ei ole erityisen vilkasta....
      Meillä 8,5kk ikäinen ihmettelee vielä käsiä ja jalkoja, mutta en ole nähnyt siinä mitään outoa.

      • huolestakipeä....

        Juu anteeksi..ja kiitos vastauksesta! No kivatietää ettei ole ainoa..entä räpyttely olen lukenut että olisi oire autismista ja tai aspergrista... :-(


    • Ajatus,

      Hei sinulle! Tuo huolesi kuullostaa kovin tutulle!
      Oma lapseni on jo pian 2 vuotias, mutta olen ollut "vauva-aikana huolissani milloin mistäkin asioista/tavoista.
      Esim: toispuoleisuus, kaarelle veto, kieli ulkona paljon, oudot örinä äänet, käsien tarkastelu, myöhäinen liikkuminen, pään pyörittely ja ties mitä muuta kaikkea!!
      Olen oppinut että lapsilla on ties minkälaisia tapoja/vaiheita mistä ei tarvitse olla huolissaan! Jos lapsesi ottaa normaalisti kontaktia niin en kyllä lähtisi mistään autusmista puhumaan ollenkaan, uskon että on vain vaihe joka pian katoaa. Lapsedihan vaikuttaa muutenkin ihan normaalisti kehittyneeltä.
      Lapset myös ryömivät hyvinkin eri tyyleillä ja niin oli meidänkin lapsella hyvin erikoinen tyyli ja epäilin esim cp vammaa jne, mutta niin vain on meidänkin tytöstä kasvanut ihan normaali lapsi vaikka olikin vauvana huolestuttavia piirteitä.

      Sanoisin että älä liikaa tarkastele lastasi, menee vaan turhaan hyvät hetket murehtiessa niin kuin itselle kävi... Lapset ovat pieniä vain niin pienen hetken!

    • Räpsyttelijä

      Meidän 1 vuotias räpyttelee käsiään kun innostuu tai hermostuu(isällä sama tapa).
      Pyöritteli myös yhdessä vaiheessa ajatuksissaan päätä puolelta toiselle, mutta nyt tapa jo jäänyt pois. Tuskin on syytä huolestua jos saat muuten normaalisti kontaktia lapseesi, katsoo silmiin,hymyilee jne. Kun lapsesi katselee käsiään niin lopettaako hän sen jos näytät vaikka jotain lelua hänelle?

      Kaverillani on autistinen lapsi ja hän tosiaan katselee paljon käsiään eikä lopeta sitä vaikka kuinka yrittäisi saada hänen huomionsa. Muutenkin lapseen ei saa juurikaan kontaktia.

      Ihan vaan vinkkinä ettei välttämättä kannata ihan kaikkea googlettaa;)
      Sieltä varmaan löytyy vaikka mitä syitä käsien katsomiselle/räpyttelylle.
      Mutta tosiasia on että ihan terveetkin lapset tekevät välillä outoja juttuja vanhempien mielestä!!
      Jos kyseessä olisi autismi niin olisi kyllä paaaaljon muutakin huolestuttavaa!!!
      Lapsi arvioidaan aina kokonaisuutena eikä vain yhden oudon tavan perusteella.

    • M..

      Meillä 9kk räpsyttelee kovasti, varsinkin kun innostuu tai harmistuu. Jos antaa lelun, hän tarttuu siihen ja leikkii sillä. Kovasti hakee katsekontaktia, tykkää paijailusta ja sylittelystä, sekä näyttää tunteensa välillä liiankin voimakkaasti:)! Siksi en ole ollut huolissani. Pojan mummu hoitanut autistisia jo parikymmentä vuotta, ja sanoi,että kyllä olis huomannut, jos jotain autismiin viittaavaa olis.
      Räpsyttely kuuluu kaiketi hienomotoriikan harjoitteluun..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      204
      7391
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3320
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1964
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1942
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      62
      1879
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1829
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1827
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1695
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1571
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1514
    Aihe